Advert
Advert
Advert

4 duba için 2 yıl hukuk mücadelesi

Avukat Aslan Küçük, motorlu araçların çıkmaz bir sokaktan, yaya kaldırımını kullanmak suretiyle ana caddeye geçmesine izin veren belediyeyi dilekçeyle uyardı. Belediye UKOME kararı alıp çıkmaz sokaktan ana caddeye araçla geçişi 'yasal' hale getirdi. Avukat Küçük idari dava açtı. İdari mahkeme belediyeyi haksız buldu ancak belediye uygulamaya devam etti. Avukat Küçük ilgililer hakkında suç duyurusunda bulununca, davaya konu sokaktan, kaldırımı kullanarak ana caddeye geçişi önlemek için 4 adet duba konuldu. O dubaların, sokakla kaldırım arasına konulması için 2 yıllık bir hukuk mücadelesi gerekti.

4 duba için 2 yıl  hukuk mücadelesi
4 duba için 2 yıl  hukuk mücadelesi admin
Bu içerik 1210 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

 

Mersin Barosu'na kayıtlı avukat Aslan Küçük, kendi ofisinin de bulunduğu Akdeniz ilçesi Camişerif Mahallesi 5222 nolu çıkmaz sokağın, motorlu araçlar tarafından İstiklal Caddesi'ne geçiş için kullanılması üzerine 2016 yılının Kasım ayında Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne bir dilekçe ile başvurdu.

Küçük, söz konusu çıkmaz sokağın İstiklal Caddesi'ne sadece yaya trafiğiyle bağlandığını, buna rağmen birçok aracın yaya kaldırımını da işgal ederek bu sokak üzerinden İstiklal Caddesi'ne geçtiğini belirtti ve bunun önlenmesini istedi.

Büyükşehir Belediyesi, Aslan Küçük'e verdiği yanıtta, o bölgeden sorumlu belediyenin Akdeniz Belediyesi olduğunu iddia etti. Küçük, bu kez de Akdeniz Belediyesi'ne dilekçe yazdı. O süreçte Küçük, Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 19 Nisan 2017'de, söz konusu sokakta, İstiklal Caddesi'nde doğru tek yönlü trafiğe açma kararı aldığını öğrendi. Belediye aynı süreçte, söz konusu noktanın araç geçişine uygun olması için, park engelleyici dubalar da koydu.

Çıkmaz sokaktan ana caddeye kaldırımı da işgal ederek geçişi yasal hale getiren bu karar üzerine Küçük, Mersin 1. İdare Mahkemesi'nde iptal davası açtı.

 

MAHKEME İPTAL ETTİ, BELEDİYE UYMADI

 

Küçük, ayrıca Trafik Şube Müdürlüğü'ne de başvurdu ve sokakta inceleme yapılmasını sağladı. Trafik ekipleri sokakta yaptıkları incelemede, motorlu araçların kaldırımı da kullanarak ana caddeye indiklerini, bunun yaya güvenliğini tehlikeye attığını tespit etti.

Mersin 1. İdare Mahkemesi de 21 Şubat 2018'de aldığı kararla UKOME kararını iptal etti. Avukat Aslan Küçük, mahkeme kararının uygulanması için belediyeye dilekçe ile başvurdu. Ancak araçların, çıkmaz sokağı kullanmaya devam etmesi üzerine Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, UKOME Başkanı M.KemalÇokakoğlu, Ulaşım Daire Başkanı Kenan Pekdemir, Ulaşım Daire Başkanlığı Şube Müdürü Bayram Demir hakkında suç duyurusunda bulundu. Geçtiğimiz temmuz ayında yapılan bu suç duyurusunun ardından konu Mersin Valiliği'ne taşınınca belediye dubalı önlem aldı.

 

'İLLE MAHKEMEYE GİTMEMİZ Mİ GEREKİYORDU?'

 

Belediye ekipleri 5222 nolu çıkmaz sokağın İstiklal Caddesi ile kesiştiği noktaya dubalar koyarak motorlu araç geçişlerini önledi.

Avukat Aslan Küçük, "Bu sokaktan ana caddeye motorlu araçla geçmek için yaya kaldırımı kullanıyor ve yaya güvenliği tehlikeye atılıyordu. Düşünün, yaya kaldırımda ilerliyor, birden sokaktan bir araç çıkıp ana caddeye giriyor. Böyle bir ihmalin giderilmesi için benim 2 yıl uğraşmam mı gerekirdi? Gelişmiş bir ülkede vatandaşın dilekçe vermesine bile gerek kalmaz. Belediye gelir, oradaki ihmali, trafik ihlalini engeller. Bizim bu sorunu çözmemiz, birkaç duba diktirmemiz için dilekçe vermemiz mi gerekiyordu? Hadi dilekçe verdik, mahkemeye başvurmamız mı gerekiyordu? Hadi mahkemeye başvurduk, mahkeme kararını uygulamadılar diye savcılığa suç duyurusunda bulunmamız mı gerekiyordu. Ben bir avukatım ve yasal başvuru yollarını biliyorum. Hukuku bilmeyen, başvuru yollarını bilmeyen vatandaş ne yapacak?" ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı