Advert
Advert
Advert

​'Meclis üyeleri gündem yaratmalı'

29 yaşındaki dişhekimi ve öğretim görevlisi Mehmet Yıldız, 'belediye meclisi üyeliği anlayışını değiştirmek' iddiasıyla yola çıktı ve CHP'den Mezitli Belediye Meclis üyesi aday adayı oldu. Yıldız, "Benim hayalim şu: Belediye meclisi üyesi oluşturulmuş gündemler üzerinden çalışmamalı. Belediye meclis üyesi gündem yaratmalı. Gündem yaratmakla kalmamalı sorunu çözmeli. Belediye meclis üyesi sorunları belirlerken bireysel hareket etmek yerine paydaşlarla hareket etmeli. Sivil toplum örgütleriyle iç içe olmalı. Bu anlayışla belediye meclisi üyesi olmak için yola çıktım" dedi.

​'Meclis üyeleri gündem yaratmalı'
​'Meclis üyeleri gündem yaratmalı' admin
Bu içerik 880 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR

Serbest dişhekimi ve Toros Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Yıldız, Mezitli Belediye Meclis üyesi aday adayı oldu. Mersin'deki en genç belediye meclis üyesi aday adaylarından biri olan Mehmet Yıldız, parlak eğitim kariyeri ve örgütlenme çalışmalarının yanı sıra, belediye meclisi üyeliğine getirdiği yorumla da dikkat çekiyor

1989 yılında 2 çocuklu memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Yıldız, İleri İlkokulu ve İçel Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'ni kazanmış. Aynı zamanda adalet ve sağlık kurumları yönetimi bölümlerini de okuyan Yıldız, mezun olduktan sonra, 2015'te Toros Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamış. Şimdilerde Mezitli'de serbest dişhekimliği de yapan Mehmet Yıldız, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde farmakoloji alanında yüksek lisans yapıyor, bir yandan da Anadolu Üniversitesi Siyasal İletişim bölümünde eğitim alıyor.

Bugüne kadar dişhekimleri odasında, Türk Dişhekimleri Birliği'nde, Lions Kulüpleri'nde ve CHP gençlik kollarında çeşitli görevlerde bulunduğunu, Dünya Dişhekimleri Birliği yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığını, parti içinde ve SODEV'de eğitim aldığını ifade eden Mehmet Yılmaz, neden belediye meclisi üyesi aday adayı olduğunu gazetemiz Güney'e anlattı.

 

'MEZİTLİ ZOR AMA İCRAAT YAPILABİLECEK BİR YER'

 

Belediye meclislerini bir mozaik gibi düşündüğünü belirten Mehmet Yıldız, "Belediye meclislerinin çeşitli yaş ve meslek gruplarını barındırması lazım. Bu nedenle bir genç, bir dişhekimi olarak belediye meclisinde yer almam gerektiğini düşünüyorum. Bu inançla yola çıktım" dedi.

Mezitli'de kentsel ve kırsal yerleşim alanları olduğunu, belediye meclisi üyesi olması durumunda her iki kesime de dokunabileceğini ifade eden Yıldız,"Mezitli'de 40 mahalle var. Aslında bunların kırsal ve kentsel diye ayrılması, çalışma programlarının da buna göre yapılması lazım. Mezitli'nin mozaik bir yapısı var, aynı zamanda işlenebilir bir yer. Yapılaşma devam ediyor. Hem tarım var, hem kentsel yaşam var. Zor bir yer ama icraat yapılacak bir yer.  Yerelden genele bir siyaset izlenmeli. Ben de belediye meclisini bu anlamda önemsiyorum" diye konuştu.

 

'HER MECLİS ÜYESİNİN BİREYSEL, SİYASAL DURUŞU OLMALI'

 

İstanbul ve Ankara'da dişhekimlerinin belediye meclis üyeliği yaptığını ancak Mersin'de dişhekimlerinin siyasette pek görülmediğini belirten Mehmet Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim hayalim şu: Belediye meclisi üyesi oluşturulmuş gündemler üzerinden çalışmamalı. Belediye meclis üyeleri gündem yaratmalı. Gündem yaratmakla kalmamalı sorunu çözmeli. Seçmen bizleri 4 yıllığına seçiyor diye, hesap vermeyi 4 yıl sonrasına bırakmamak gerekiyor. Parti örgütleriyle, sivil toplum örgütleriyle iç içe olmak ve 4 yıllık süre dolmadan hesap vermek gerekiyor. Belediye meclisi üyesi sorunları belirlerken bireysel hareket etmek yerine paydaşlarla hareket etmeli. Meclis üyesi sivil toplum örgütleriyle iç içe olmalı. Bir ilçenin nabzını onlar tutar. Ben de bir dişhekimi olarak bir nevi esnaf gibiyim, işletmeciyim. İlçede neler oluyor, neler bitiyor, sorunlar nedir, bunlara hakimim. Her belediye meclis üyesi bireysel, siyasal duruşuyla yer alır mecliste. Mecliste tepeden aşağıya kadar herkesin eşit söz hakkı olduğunu düşünüyorum. Ben de belediye meclisi üyesi olduğumda elbette partinin grup kararlarına uyacağım ve gerektiğinde bir birey olarak, bir genç olarak düşüncemi söyleyeceğim. Mezitli ilçesini tanıyorum, sorunlarını biliyorum. Ama sıralamadaki yerim uygun olursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de Mezitli'yi temsil etmek isterim."

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!