CHP’den alternatif kutlama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle alternatif kutlama programı düzenlendi.

CHP’den alternatif kutlama
CHP’den alternatif kutlama admin
Bu içerik 299 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

CHP’liler Cumhuriyet’in ilanının 95. yıl dönümünde alternatif kutlama programı için Atatürk Caddesi üzerindeki Atatürk evi önünde toplanarak İzmir Marşı eşliğinde yürüyüşe geçti. CHP’liler ellerindeki çelenkle Cumuriyet Alanına geldi. Buradaki törene CHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen, Cengiz Gökçel, İl Başkanı Adil Aktay ve belediye başkan aday adayları ve çok sayıda partili katıldı. İl Başkanı Adil Aktay’ın Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşundu bulunulup İstiklal Marşı okundu. İl Başkanı Adil Aktay burada yaptığı konuşmada;

29 Ekim’in ülkesini işgalcilerden temizleyen onurlu bir halkın, bağımsızlığını ve egemenliğini bütün dünyaya ilan ettiği gün olduğunu belirtti.

Bugünün saraylara da, emperyalistlere de boyun eğmeyeceğiz” diyen bir milletin kutlu bayramı olduğunu ifade eden Aktay , “Cumhuriyet; egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, halkın iradesinin üstünde bir iradenin tanınmadığı rejimin adıdır. Temelleri, Samsun’da, Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta ve 23 Nisan 1920’de, Ankara’da,  millet iradesiyle atılmıştır. Sakarya’da, Dumlupınar’da, nice savaş meydanlarında kahramanlıklarla inşa edilmiştir” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyet, bağımsızlıktır. Tarımıyla, sanayisiyle, ticaretiyle kendi kendine yetebilmektir. Emperyalist güç odaklarına boyun eğmeden, bağımsız bir dış siyaset izleyebilmektir” diyen Aktay şunları söyledi: “Cumhuriyet, özgürlüktür. Saraylara ve saraylılara kulluğun bitmesi, her bir yurttaşın, özgür ve eşit olmasıdır. Cumhuriyet, laikliktir. Din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Cumhuriyet,  kadının erkekle eşit olduğunun kabulü ve güvencesidir. Cumhuriyet, “kimsesizlerin kimsesidir”. Çocuk, genç, yaşlı, engelli, hasta, yoksul. Desteğe ihtiyacı olan herkesin,  başkasına avuç açmak zorunda kalmadan, kimliğine, inancına, görüşüne bakılmadan korunması, desteklenmesidir.”

Cumhuriyetin değerlerini kavramaktan aciz bir iktidarla karşı karşıya olduklarını iddia eden Aktay şunları kaydetti: “Daha bugün sabah yapılan resmi törenin saygı duruşu dahi yapılmadan, adeta “işten gözüksün” diye yapılması bunun en açık göstergesidir. Cumhurbaşkanı’nın törende okunan mesajında Atatürk’ün ismi dahi anılmamıştır. Bu aymazlığı, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimize yapılan bu saygısızlığı kabul etmemiz mümkün değildi. Tepkimizi o töreni terk ederek gösterdik. Milletimizin de bu saygısızlığa daha fazla sessiz kalmayacağını biliyoruz. Cumhuriyetimize sahip çıkmak;  onu, çağdaş bir demokrasiyle taçlandırmak bizlerin görevidir.” Aktay’ın konuşmasının ardından tören sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış