Advert
Advert
Advert

Anamur’da Tarım ve Gıda Fuarı rüzgarı esti

​Anamur Belediyesi Şehit Atanur Bal Fuar Merkezi'nde bu sene 5.si düzenlenen Anamur Tarım ve Gıda Fuarı sona erdi.

Anamur’da Tarım ve Gıda Fuarı rüzgarı esti
Anamur’da Tarım ve Gıda Fuarı rüzgarı esti admin
Bu içerik 1021 kez okundu.
Advert

Anamur Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Anamur Belediyesi öncülüğünde CNR Holding Pozitif Fuarcılık tarafından Anamur Ziraat Odası, Anamur Ziraat Mühendisleri Odası, Anamur Muz Üreticileri Birliği ve KOSGEB desteğiyle düzenlenen fuarı 4 gün boyunca yaklaşık 25  bin vatandaş ziyaret etti. 85 firmanın stant açtığı Tarım ve Gıda Fuarı Anamur ve çevre ilçelerden yoğun ilgi gördü.

Uluslararası ticari tarım potansiyeli yüksek olan fuarda;   sera malzeme ve ekipmanları, sera ısıtma soğutma havalandırma teknolojileri, damla sulama ve ekipmanları, sulama, makine ve ekipmanları, fide, fidan, tohum, organik gübre, gübre ve bitki besleme, bitki yetiştirme ortamları, tarım makineleri, ekipmanları, sebze ve meyve işleme ve paketleme makineleri, organik tarım ve uygulamaları, süs bitkileri, peyzaj malzemeleri, hayvancılık ekipmanları, hayvan besleme ve yem üretimi, gıdalar, gıda makineleri, gıda güvenliği, kalite belgelendirme sistemleri, tarımsal analiz laboratuvarları, tarım sigortaları, tarım kredileri, sektörel yayınlar yer aldı.

Belediye Başkanı Mehmet Türe, ülkemizdeki kriz ortamına rağmen bu fuara, 70 tarımla ile ilgili ve 15 kültürel firma olmak üzere toplam 85 firmanın katıldığını söyledi.

Türe, “Sadece tarım değil, İlçemizde turizmde ön plana çıkmaya başladı. Anamur Antalya, Anamur Mersin Karayolunun yanında limanımızın yapılması, gümrük kapımızın açılmaya yönelik çalışmalarının başlatılması ile  turizmden pay alacağız ama tarım alanlarını da inşallah öldürmeyeceğiz” dedi.

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş üretime devam etmek zorunda olduklarını belirterek üreticiden olumsuzluklar karşısında morallerini bozmamalarını istedi.

Anamur Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Niyazi Sarıoğlu da konuşmasında Anamur üreticisinin,  200 bin ton muz ve 63 bin ton çilek üretimi yapılarak ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığına vurgu yaptı ve ithal muza uygulanan yüzde 145,8 vergiden elde edilen gelirden Anamur muz üreticisine pay ayrılmasını talep etti.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi  AbzalSaparbeykul yüzde 80´i tarım ve hayvancılık yapılan ülkesinin gelir kaynaklarını Anamur'daki tarıma benzetti ve buradaki üreticileri yatırım yapmak üzere ülkesine davet etti.

Anamur Tarım ve Gıda Fuarında geleneksel olarak yapılan Muz güzellik yarışmasında renkli görüntüler yaşandı.

Anamur Organizasyon Nejla Akgün tarafından organize edilen yarışmaya ellerindeki muz sepetleri ile katılan 18 muz güzeli, Yücel Paşmakçı´nın Özgür Kaya´dan derleyip notaya aldığı ‘Erik Dalı Gevrektir.´ parçası ile podyuma çıktılar. Podyumda jüri üyelerine kendilerini beğendirmek için bütün hünerlerini ortaya koyan güzeller, fuarda renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldular. Yarışmada Ayça Kozak birinci, İrem Bişan Çelik ikinci ve Esra Aydın üçüncü oldu.

Yarışmacıların arasından annesi Ümmü Kuş ile onuncu yıl marşı eşliğinde podyuma çıkan Afrin, Zeytin Dalı Harekatı´nda şehidi Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş´un 2,5 yaşındaki kızı Ayşe Kuş salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı