Kadınlardan şortlu, mini etekli gece eylemi

Mersin'de bir grup kadın ve trans birey, bazı şehirlerde kadınların ve trans bireylerin kıyafetleri veya gece sokağa çıktıkları için polis ve bekçiler tarafından keyfi olarak gözaltına alındığı, trans kadınlar hakkında soruşturmalar açıldığı iddiasını, 'şortlu, mini etekli gece eylemi' düzenleyerek protesto etti.

Kadınlardan şortlu, mini etekli gece eylemi
Kadınlardan şortlu, mini etekli gece eylemi admin
Bu içerik 1338 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Önceki akşam Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerindeki bir bankanın önünde bir araya gelen kadınlar, bir süre kaldırımda sessizce bekledi. Kadınlar daha sonra alkışlar eşliğinde eyleme son verdi.

Halkların Demokratik Kongresi ve Mersin Kadın Platformu çağrısıyla yapılan eylem sonunda bir açıklama yapan Yağmur Arcan, "Biz kadınların sokakları, alanları terk etmesi için bu defa da ahlak zabıtalığı görevi verilen gece bekçileri devreye sokuldu. Yaşadığımız kentin değişik yerlerinden gece bekçilerinin kadınlara yönelik rahatsız edici ve tacizkâr davranışlarının haberlerini almaya başladık artık. Kentin kamuya açık kimi alanlarında olduğu gibi yine gece bekçileri tarafından Mezitli sahilinde oturan kadınlara kimlik kontrolü yapıp 'burada oturmanız güvenli değil evinize gidin' baskısı yapılıyor. Trans kadınlara yönelik baskılar ve saldırılar hiç bitmedi, ancak şimdi daha açık ve saldırgan bir şekilde sokakta gezmelerine, giyimlerine müdahale ediliyor. Karakollara çekiliyor ve davalar açılıyor. Trans kadınlara sokağa çıktıkları an itibarıyla gün içinde üç dört defa kabahatler kanunundan cezalar kesilebiliyor, güvensiz alanlara kolluk kuvetleri tarafından terk ediliyorlar. Trans kadınlar polisten şikayetçi olacaklarını söylediklerinde polis amirleri tarafından sindirilip korkutuluyorlar" dedi.

12 Ekim gecesi bekçilerin, bir trans bireyi 'Bu saatte burada bu kıyafetle gezemezsin' diyerek uzaklaştırmaya çalıştığını, daha sonra da “kişilerin huzur ve sükûnunu bozma-hakaret” gerekçesiyle trans birey hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Yağmur Arcan,  "AKP iktidarının kadınların hayatın hiçbir alanından geri çekilmeyeceğini anladığı için; gece bekçileri aracılığı ile sokakları, işyerlerindeki saldırı ve baskılar aracılığı ile emek alanını, siyaset ve basın alanına yönelik saldırı ile de söz söyleme ve değiştirme gücümüzü engellemeye çalışması boşunadır. Bizler şimdiye kadar mücadele ile elde ettiğimiz kazanımlarımızın hiçbirinden vazgeçme niyetinde değiliz. Sokaklardan, caddelerden, emek alanından ayrılmayacağız. Kazanımlarımıza yeni kazanımlar eklemek için mücadelemize ve örgütlenmeye kadın gücünü ve sesini yükseltmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı