Advert
Advert
Advert

Deyişler yeniden can buldu

​Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeniceli AşıkSıdki Baba’yı anmak, deyişlerinin ve hayat hikayesinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak adına düzenlenen ikinci AşıkSıdki Baba etkinlikleri sona erdi.

Deyişler yeniden can buldu
Deyişler yeniden can buldu admin
Bu içerik 313 kez okundu.
Advert

Tarsus’tan yola çıkarak deyişleri ile Türk kültürüne ve Alevi-Bektaşi geleneğine büyük katkılar sunan Yeniceli AşıkSıdki Baba anısına düzenlenen etkinlik, ‘Deyişler ve Sıdki Baba Türküleri’ konseri ile sona erdi.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, 19 Ekim tarihinde sempozyumla başlayan anma programı, Tarsus İncirgediği Mahallesi’nde yer alan Yörük Müzesi ziyareti ile devam etti. Müze gezisinin ardından Elvan Sevim, Meliha Güneş, Fahri Işık, Hasan Özel’in gerçekleştirdiği mini konser ile kulakların pası silindi.

Müze ziyaretinin ardından katılımcıların sonraki durağı Yenice Mahallesi Cem Evi oldu. Çamalan Mengi ekibinin gösterisi ile başlayan renkli gece birbirinden kıymetli seslerin konserleri ile son buldu.

 

TUFAN, “SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN UÇ NOKTASINDA HİZMET VERİYORUZ”

 

Cem evinde devam eden etkinlikte konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, “Bu sempozyumda emeği geçen herkese Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz adına teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun son gününde eğlenelim, coşalım, bir ve bütün olalım. Belediyeler yalnızca yol, kaldırım, park, kanalizasyon, arıtma gibi fiziki hizmetleri yapmaz. Böyle sosyal çalışmalar da yapar. Büyükşehir Belediyemiz yıllardır sosyal belediyeciliğin en uç noktasında hizmet vermeye devam etmiştir. Geleneklerimizi göreneklerimizi yaşatacak etkinlikler, yemeğimizden tutunda destanlarımıza, türkülerimizden tutun da bu topraklara hizmet edenlerin kitaplarla yaşatılmasına kadar çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz yıl ilkini yaptığımız sempozyumumuzdaki çalışmalar kitap haline getirilmişti. Bu yıl da inşallah kitap haline getirilecek. Severek, duygulanarak, içlenerek okuduğumuz çoğu türkünün kime ait olduğunu bilmeden söyledik ama meğerki Sıdki Baba’nın türküleriymiş. Onları bu çalışmalar neticesinde öğreniyoruz. Çalışmaları için değerli akademisyenlerimize ve bu konuya sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Programda Araştırmacı yazar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Emekli Koro Şefi Halil Atılgan günün anlam ve önemine uygun olarak seslendirdiği ‘Alevi de benim Sünni de’ şiiri ile vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Programda ayrıca Doktor Öğretim Üyesi Mehmet Yardımcı, Yenice Mahalle Muhtarı Rüstem Koçak ve Cem Evi Dedesi Gazi Kemal Uymaz da birer konuşma gerçekleştirerek etkinlikten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne ve katılımcılara teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından  ‘Deyişler ve AşıkSıdki Baba Türküleri’ konseri gerçekleştirildi. Konser kapsamında sahneye ilk olarak TRT Ankara Radyosu Bağlama Sanatçısı Ferhat Durmuş çıktı. Durmuş gerçekleştirdiği saz dinletisi ile bağlamasını adeta konuşturarak, vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

Durmuş’tan sonra sahne alan TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Meliha Güneş, AşıkSıdki Baba’ya at ‘İçtim Aşk Meyini’ deyişi ile sahneye çıktı. Seslendirdiği Alevi türküleri ile vatandaşları mest eden Güneş, sahneyi Fahri Işık’a bıraktı.

Fahri Işık’tan sonra AşıkSıdki Baba’ya ait ‘ Eğlenme Tez Gel’ isimli deyişi ile sahne alan TRT İstanbul Radyosu Türk halk Müziği ses sanatçıları Elvan Sevim ve TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Hasan Özel birbirinden güzel türkülerle geceye renk kattı.

AşıkSıdki Baba’nın birbirinden güzel deyişleri için sazlarını konuşturan sanatçılar, Yeniceli vatandaşlara ve tüm misafirlere unutulmaz bir gece yaşattı. Cem Evi’nde düzenlenen etkinlikte AşıkSıdki Baba için bir araya gelen canlar cem oldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı