Advert
Advert
Advert

STK'lar balık çiftliği istemiyor

Silifke Dana adası açıklarında 12 adet balık çiftliği kurulmasıyla ilgili ÇED halk bilgilendirme toplantısı 19 Temmuz’da yapılacak. Toplantı öncesinde Silifke’de çok sayıda sivil toplum örgütü, ortak bildiri yayınlayarak çiftliklere karşı olduğunu duyurdu.

STK'lar balık çiftliği istemiyor
STK'lar balık çiftliği istemiyor admin
Bu içerik 1773 kez okundu.
Advert

Abidin YAĞMUR

 

Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut’un da aralarında olduğu bazı kurum ve şahıslar, Dana adası açıklarında balık çiftlikleri kurulmasına karşı olduklarını ortak bir bildiriyle duyurdu. ‘Akdeniz’in çığlığına kulak verin’ denilen bildiride, balık çiftliği kurulmak istenen Dana adasının, dünyanın ilk tersanesine ev sahipliği yapan arkeolojik bir zenginlik olduğu vurgulandı. Bildiride, balık çiftliklerinin denizi kirleteceği savunuldu. Silifke Çevre Platformu da, balık çiftlikleri şirketlerinin toplantısından bir gün önce panel düzenleyerek konuyu çevre ve halk sağlığı açısından masaya yatıracak. Panelin açılış konuşmasını Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut yapacak.

Silifke Dana adası açıklarında 12 adet balık çiftliği kurulmasıyla ilgili ÇED halk bilgilendirme toplantısı 19 Temmuz’da yapılacak. Toplantı öncesinde Silifke’de çok sayıda sivil toplum örgütü, ortak bildiri yayınlayarak çiftliklere karşı olduğunu duyurdu.

Bildiride,  Anamur’dan Mersin’e kadar uzanan sahil kesiminde onlarca balık çiftliği kurulmak istendiği belirtilerek,   yörenin nükleer santral ve çimento fabrikaları nedeniyle tehdit altında olduğu, bu tehdide balık çiftliklerinin de eklendiği vurgulandı. Bildiride, balık çiftliklerinin Muğla’da yarattıkları çevre kirliliği nedeniyle artık bu ilde barınamadığı ve bu nedenle Mersin’i seçtiği iddiasına da yer verildi.

Bildiride, “Kalkınmada birinci önceliği turizm olan bölgemizde balık çiftliklerinin kurulumu, denizi kirletmek, ekosistemi bozmak, görsel çirkinlik yaratmak gibi birçok olumsuzlukları nedeniyle bölge halkının en önemli geçim kaynağı olan turizme, doğal ve tarihi sit alanlarına zarar verecek.2015 yılında  Mersin kıyılarında ki dalışa yasak sahaların revizyonu amacıyla yapılan su altı çalışmaları sırasında Silifke İlçesi, Akdere mahallesi, Dana Adası üzerinde 274 adet çekek yeri belirlendi. Dana Adasının dünyada arkeolojik olarak kanıtlanabilen en büyük tersane olduğunu belirten araştırmacılar, bu tersanenin M.Ö.1200’de Geç Tunç Çağı’ın da Kilikyalılar tarafından kullanıldığını düşündüklerini belirtiyor. Dana Adası dünyada çok ender bulunan tersaneye ev sahipliği yapıyor. Şimdi ise bölgemizde bulunan tüm doğal ve tarihi sit alanları gibi Dana Adasının da balık çiftlikleri ile kuşatılması tehlikesi kapımızda” denildi.

19 Temmuz’da yapılacak ÇED halk bilgilendirme toplantısının bilimsel gerçekler ışığında yapılması gerektiğinin belirtildiği bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Balık çiftliklerinde dar alanda sıkışmış halde bulunan balıklardaki hastalıklara karşılık önlem olarak kullanılan antibiyotik ve benzeri kimyasallar eko sitemde geri dönülmez hasarlara yol açıyor. Çiftlik balıklarının bulundukları alana dışkılarını bırakmaları sonucunda, deniz yatağında biriken  yoğun kirlilik, deniz yaşamını olumsuz etkiliyor. Sağlıklı olduğu için balık yiyoruz ama;Biyogüvenlik Kanunu ile GDO’lu hayvan yeminin serbest bırakılması ile birlikte ülkemizdeki çiftlik balıklarının yemlerinde de GDO olma ihtimali mevcut. Her kirli sanayi yatırımı öncesinde olduğu gibi balık çiftliklerinin kurulabilmesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantıları yapılacak ve balık çiftliklerinin kaderini bu toplantı belirleyecek. Bu toplantıların ilki 19.07.2018 Perşembe günü saat 13.30’da Boğsak mahallesinde Gürbüzler Lokantasında yapılacak. Bizler, o toplantı yerine giderek,bölgemizde balık çiftlikleri istemediğimize ilişkin itirazımızı hukuk kuralları içinde en etkin şekilde ifade edecek ve tüm gücümüzle sonuna kadar Akdeniz’in sesi olacağız. Akdeniz, şimdi çığlık atıyor ve bizden, denizin çocuklarından yardım istiyor. Akdeniz’in çığlığına kulak verin.”

Bildiriye imza atan dernekler ve kuruluşlar şunlar: Silifke Belediye Başkanlığı, CHP Silifke İlçe Başkanlığı, İyi Parti Silifke İlçe Başkanlığı,  Silifke Kent Konseyi, CHP Silifke İlçesi  Kadın Kolları, CHP Silifke İlçesi Gençlik Kolları, Eğitim-Sen Silifke Temsilciliği, Eğitim-İş Silifke Temsilciliği, TMMOB Silifke Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Silifke Şubesi, Taşucu Doğal Hayatı Koruma Ve Eğitim Vakfı, Cumhuriyet Kadınları Derneği,  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,  Alevi Kültür Derneği Silifke Şubesi, Milli Merkez Temsilciliği, Taşucu Turizm İşletmecileri Derneği,  Merçed Silifke Şubesi Temsilciliği,  Merçed Taşucu Şubesi Temsilciliği,  Atlas Tiyatro Topluluğu, Poyraz Doğa Gezginleri, Siyah Beyaz Sanat Merkezi, Duvarsız Sanat Merkezi, RockJazz Müzik Merkezi

 

ÇED toplantısından önce panel düzenlenecek

 

Silifke Çevre Platformu da 18 Temmuz Çarşamba günü ‘Silifke ve Çevresi’nde balık çiftliği istemiyoruz’ başlıklı panel düzenleyecek. Belediye kültür merkezinde saat 17.00’de başlayacak panelin açılış konuşmasını Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut yapacak.

Panelde 9 Eylül Üniversitesi’nden emekli olan Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgil ile halk sağlığı uzmanı Dr. Nasır Nesanır, balık çiftliklerinin çevre ve halk sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirecek.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!