Advert
Advert
Advert

Tatbikat gerçeği aratmadı

Mersin Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanan afet tatbikatı gerçeğini aratmadı. Müfte Deresi’nde gerçekleştirilen tatbikatta heyecanlı anlar yaşandı.

Tatbikat gerçeği aratmadı
Tatbikat gerçeği aratmadı admin
Bu içerik 447 kez okundu.
Advert

HASAN KÜÇÜK

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Müftü Deresi’nde İl Afet Müdahale Planı Saha Tatbikatı yapıldı. İl’de meydana gelebilecek herhangi bir afet olayına müdahale çalışmasında görev alacak hizmet gruplarının çalışmalarını sahada denemek, kamu kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları arası işbirliğini sağlamak, eksiklik ve aksaklıkları tespit etmek, birimler arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılan tatbikatın konusu sel ve su baskını olarak belirlendi.

Ekiplerinin deneyimlerinin geliştirilmesini amaçlayan tatbikatta ilk olarak dereye düşen araçtakiler kurtarıldı. Müftü deresine düşen bir aracın üzerine çıkarak canlarını kurtaran 2 kişi ile araçta yaralı bulunan bir kişi botla gelen ekipler tarafından kurtarıldı. Daha sonra ise çöken bir binanın enkazından kurtarma operasyonu gerçekleştirildi. Su içinde arama kurtarma, mahsur kalma, boğulma ve KBRN (kimyasal madde) vakasına müdahale senaryoları gerçekleştirildi.

Tatbikatı Mersin İl Afet Acil Durum Müdürü Yılmaz Ersoy yönetti.

VALİ SU: HEM MASADA HEM SAHADA TATBİKAT GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Mersin Valisi Ali İhsan Su gazetecilere yaptığı açıklamada; Ulusal bazda Türkiye Afet Müdahale Planı bulunduğunu hatırlatarak “O çerçevede bizde ilimizde Mersin afet müdahale planımızı hazırlamıştık. Hem masa başında tatbikatları hem de sahada tatbikatları gerçekleştiriyoruz. İşte şu anda burada bir saha tatbikatını gerçekleştiriyoruz. Bir senaryo dahilinde ilimizde daha çok yağışlara bağlı seller olabilir. Bu çerçevede bugünkü saha tatbikatın ana konusu aşırı yağışlar sonunda meydana gelen sel de oluşabilecek senaryoyu burada arkadaşlarımız tatbikatla icra ediyorlar” şeklinde konuştu.

Arama kurtarma faaliyetlerinin yapıldığı tatbikata KBRN’nin yaptığı çalışma, deniz polisinin, İl Sağlık Müdürlüğünün itfaiyenin ve yerel yönetimlerin yaptığı çalışmaların  bulunduğunu söyleyen Vali Su şunları söyledi: “Burada arkadaşlarımızın koordinasyonunu sürekli sağlanmasını gerçekleştiriyoruz. Böyle afet durumlarında koordinasyon çok çok önem arzetmekte. Burada tüm birimlerin, paydaşların ortak bir şekilde koordinasyon sağlayarak tatbikatı gerçekleştirmiş oluyoruz. Başarılı bir şekilde çalışmalar yapıldığını gördüm. Cenab-ı Allah ülkemize dünyamıza afet vermesin ama böyle bir durumda da arkadaşlarımızın hazır olması için bu tür tatbikatlara ihtiyaç var. Bu anlamda bizde ilimizde böyle bir tatbikat gerçekleştirdik.” 

 

 

 

   

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı