​Hadi çocuklar doğa bizi bekler!

​Hadi çocuklar doğa bizi bekler!
​Hadi çocuklar doğa bizi bekler! admin
Bu içerik 4473 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Yenişehir ilçesindeki Cumhuriyet Anaokulu,  erken çocukluk dönemindeki çocuklara doğa duyarlılığı kazandırmak, çocukların doğada daha fazla zaman geçirmelerini sağlayan etkinlik ve imkanları görmek ve bu uygulamaları okula entegre etmek amacıyla 'Come On Kids! The Nature Waits For Us! -Hadi Çocuklar! Doğa Bizi Bekler!' adlı proje hazırladı. Proje kapsamında yapılan faaliyetlerle hem çocuklar doğada oyun oynamayı öğrendi, hem öğretmenler yeni öğretim tekniklerini test etti. Proje önümüzdeki yıl haziran ayında bitecek. Proje koordinatörü Gülperi Fatih,  "Asıl amacımız doğanın çocukların hayatının bir parçası olmasıdır" dedi.

Cumhuriyet Anaokulu'nun hazırladığı ve Estonya, Romanya, Makedonya ve Portekiz'deki proje ortaklarıyla birlikte yürütüğü Erasmus+  Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 'Come On Kids! The Nature Waits For Us! -Hadi Çocuklar! Doğa Bizi Bekler!' projesinde 1 yıl geride kaldı.

 

'Bilgisayar ve TV dikkat dağınıklığı nedeni'

 

Projenin katılımcı öğrenciler, veliler ve öğretmenler üzerindeki etkisini değerlendiren Proje Koordinatörü Cumhuriyet Anaokulu öğretmeni Gülperi Fatih,  "Okullarımızın çevresi, trafiğin ve kentleşmenin yoğun olduğu bir bölge olduğu için, çocuklar yeşil ve açık alanlarda oyun oynama şansına sahip değil. Uzmanların oyun çağı olarak nitelendirdiği 3-6 yaş aralığının büyük bir bölümü okul öncesi döneme rastlamaktadır. Özellikle açık havada oyun oynamayan çocukların, enerjisini atamadığı için gergin ve mutsuz oldukları, bu durumun başarısızlığa yol açtığı ifade edilmektedir. Vakitlerinin büyük bir bölümünü, televizyon başında geçiren çocukların dikkatleri dağınık olduğundan, okulda uyum problemi yaşamakta, eşyalarını sık sık kaybetmekte ve grup çalışmalarında çabuk sıkıldıkları gözlenmektedir. Uzmanların ifade ettiği sıkıntılar, okulumuzda da yaşanmaktadır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda projemiz oluşturulmuştur" dedi.

 

'Kentleşme ve sanayileşme bütün dünyanın sorunu'

 

Projenin hedef kitlesinin okul öncesi çocukları, aileleri ve anasınıfı öğretmenleri olduğunu ifade eden Fatih, "Proje sonucunda; doğa ve çevre bilinci hakkında müfredat çalışması, materyal ve oyun geliştirme, e-dergi, doğa oyunları festivali, defile, doğa merkezleri, botanik bahçesi, etkinlik havuzu, eTwinning projesi, aile eğitimi, doğa gezileri ve sergi çalışmalarımız devam etmektedir.  Proje çalışmalarını; Estonya, Romanya, Makedonya ve Portekiz olmak üzere 4 ülke ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Benzer sorunları yaşayan farklı ülkelerindeki uygulamaların, projeyi daha da güçlendireceği inancındayız. Çünkü benzer sorunlar,  Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasında ortak faydaları destekleyecektir. Projenin daha zengin bir içerikle uygulanabilirliğini ve yaygınlaştırılmasını güçlendirecektir. Projeyle, konuyla ilgili ortaklar arasında iyi uygulamaların değişimi gerçekleşecektir. Doğayla birlikte ele alındığında; kentleşme ve sanayileşme bütün dünyanın sorunudur" ifadelerini kullandı.

 

'MEB'e müfredat önereceğiz'

 

Projenin yerel paydaşlarının, Mersin Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı, Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi olduğunu ifade eden Fatih,  "Projemiz halen devam etmekte olup, aile ve eğitimci seminerleri, doğa gezileri, doğa merkezlerimizin sınıflarımızda oluşturulması ve okulumuzun çevre düzenlemesi gibi çalışmalarımız devam etmektedir. Planlama kapsamında ilk hareketliliğimiz Romanya’daki ortaklarımızın okuluna yapıldı. Yapılan çalışmalar incelenerek okulumuzda uygulayabileceğimiz çalışmalar proje yürütme ekibimiz tarafından değerlendirilerek okulumuza uyarlandı. Ekim ayı içerisinde Portekiz’e bir hareketlilik gerçekleştireceğiz. Hareketliliklerimiz Mart 2019 başında sona erecek ve nisan mayıs gibi yapmayı planladığımız bir oyun festivali ve sergi ile proje çalışmalarımızı sonlandıracağız. Fakat projemiz Haziran 2019 da Estonya’da yapacağımız final toplantısı ile sona erecek. Elbette bizim asıl amacımız doğanın çocukların hayatının bir parçası olmasıdır. Bu amaçla, proje boyunca hazırladığımız etkinlik planlarını ve materyallerimizi Milli Eğitim Bakanlığı’na sunarak, bu planların okul öncesi müfredatına girmesi hususunda da çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Nitekim doğa eğitimi 24 aylık bir projeye sığmayacak kadar derin ve kapsamlı bir konudur.  Temennimiz ülkemizde doğa eğitimi ile ilgili projelerin sayısının artması ve projeden çıkıp, bir program ve sistem haline gelmesidir. Biz bu anlamda, her platformda çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Yerel ve ulusal kurum kuruluşlara da doğa eğitimi projelerinde destek vermeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Projeyle neler hedeflendi?

 

*Erken çocukluk döneminden itibaren çocukları; yaşadığı çevrenin farkında olan, doğal yaşam alanlarını koruyan, geliştiren, bilinçli bireyler olarak yetişmesini desteklemek.

*Doğayla ilgili farklı kültürdeki etkinlikleri görmek ve iyi uygulamaları okullarımıza transfer etmek.

*Müfredat geliştirmek. 

*KA2 okul eğitimi alanında öncelikleri desteklemek.

*Çocukların böcek fobisi yok etmek.

*Çocukları bilgisayar, televizyon ve kapalı alanlardan uzaklaştırıp doğayla buluşturmak.

*Erken çocukluk döneminde, dünyanın her yerinde doğada oynanabilecek özgün oyunlar geliştirmek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi