Advert
Advert
Advert

Sağlıkçılar şiddete karşı yasa bekliyor

Sağlıkçılar şiddete  karşı yasa bekliyor
Sağlıkçılar şiddete  karşı yasa bekliyor admin
Bu içerik 357 kez okundu.
Advert

HASAN KÜÇÜK

 

Mersin’de sağlık emekçileri, bir hafta boyunca her akşam 1,5 saat nöbet tutma eylemi yaparak sağlıkta şiddet yasasının bir önce çıkarılmasını talep etti. Sağlık emekçileri adına hazırlanan bildiride, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulanmaya başlamasından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olaylarının, artık dayanılmaz noktaya geldiğine dikkat çekildi.  Bildiride, "Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz” denildi.

 

Mersin Tabip Odası tarafından sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması için 9 Ekim’de Özgür Çocuk Parkı’nda başlatılan sağlık nöbetleri sona erdi. Sağlık nöbetlerinin son gününde Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına KESK üyeleride destek verdi.

Burada bir basın açıklaması yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet  Antmen 9 Ekim’de saygı duruşu ve anma ile başladıkları 10 Ekim’den itibaren de salık nöbetleri tutarak devam ettirdikleri etkinliklerinin 7. ve son gününe geldiklerini kaydetti.

 

12 MESLEKTAŞIMIZI KAYBETTİK

 

7 gün  boyunca burada nöbet tuttuklarını belirten Antmen “Sabah işe gitmek için evden çıkıp, iş yerinde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından öldürülmeyi, sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının görevi başında öldürülmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Bu süreci hazırlayan nedenleri bildiklerini ve 2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı ilk uygulanmaya başlandığı zamandan bu yana söylediklerini anlatan Antmen şöyle devam etti: “Bu program piyasa odaklı bir programdır. Bu program sağlık hizmetine meta, hastaya müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu programda nitelik değil, nicelik esastır. Bütün bunlar hekim ile hastasını karşı karşıya getirir. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulanmaya başlamasından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olayları, artık dayanılmaz bir noktaya geldi. 2005 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycı hocamızın bir hastası tarafından öldürülmesiyle başlayan süreçte, bugüne kadar 12 meslektaşımızı haksız yere uğradıkları saldırılar ve Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yol açtığı çarpıklıkların yarattığı tükenmişlik nedeniyle yaşamlarına son verdikleri için kaybettik.”

Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan vazgeçin, sağlık çalışanlarına yönelik hürmetsiz, itibarsızlaştırıcı, hekim ve hastayı karşı karşıya getirici söylemlerinizden vazgeçin diye ilk günden itibaren yetkilileri uyardıklarını vurgulayan Antmen, “Önce görmezden geldiler ve “sağlıkta şiddet yoktur” dediler. Sonra 2012’de gencecik Dr. Ersin Arslan’ın görevi başında bir hasta yakını tarafından öldürülmesiyle mızrak çuvala sığmaz hale geldi ve artık sağlıkta şiddetin varlığını reddedemez hale geldiler. Beyaz Kod uygulaması ve TBMM’de Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun rapor hazırlaması gibi girişimler bu dönemde oldu. Ama bu hekimlerin öldürülmesini önlemeye ve sağlık alanında şiddetin azalmasına yetmedi” ifadesini kullandı.

Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması talebiyle, 9 Ekim’den itibaren tekrar alanlara çıktıklarının ve Türk Tabipler Birliği

heyeti olarak TBMM’de görüşmeler yapacaklarını ifade eden Antmen şöyle devam etti: “Bizler; Sağlıkta şiddet tablosu bu boyuta gelmesine karşın izlenen bu tavra şaşıralım mı, üzülelim mi bilemiyoruz. Soruyoruz: Sağlıkta şiddeti önlemek, teklifimizi dikkate almak ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmak için daha kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz? Biz hekimler ve sağlık çalışanları buna tahammül etmeyeceğiz! Bunu kabul etmeyeceğiz! Sağlıkta Şiddet Yasası’nın hemen şimdi çıkarılmasını istiyoruz. Türk Tabipleri Birliği’nin ve tabip odalarımızın aklı ve yüreği hekimlerimizledir. Hekimlere yönelen şiddet insanlık ve hekimlik değerlerine yönelmiştir. Bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılıncaya ve sağlık alanındaki şiddet önleninceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı