Advert
Advert
Advert

Gülnarlıların aşuresinde birlik vurgusu

Mersin Gülnarlılar Derneği tarafından düzenlenen Aşure etkinliğinde birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. Gülnarlılar Derneği Başkanı Abdurrahman Şahin, fitne ve ayrımcılığa asla prim verilmeden kenetlenilmesi gerektiğine vurgu yaparkan AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, derneklerin birlik beraberlik ve güçlü kardeşliği oluşturmadaki önemine dikkat çekti. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise bu tür etkinliklerin son zamanlarda artmasının kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti.

Gülnarlıların aşuresinde birlik vurgusu
Gülnarlıların aşuresinde birlik vurgusu admin
Bu içerik 1150 kez okundu.
Advert

Hasan KÜÇÜK

 

Mersin Gülnarlılar Derneği tarafından Osmaniye Mahallesi’ndeki Kültür Koleji bahçesinde aşure etkinliği düzenlendi. Etkinlik farkla partilerden belediye başkan aday adaylarınıda bir araya getirdi. Aşure etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Selçuk Dereli, CHP Toroslar Belediye Başkan aday adayı Şerife Arıcı Yıldız, AK Parti Gülnar Belediye Başkan aday adayı Okan Mehmet Takan ve çok sayıda davetli katıldı.

Gülnarlılar Derneği Başkanı Abdurrahman Şahin buradaki konuşmasına Muharrem ayını ve aşure gününü kutlayarak başladı.  Aşure gününün iyilik yapma, paylaşma, birlik ve beraberlik içerisinde refaha erme günü olduğunu ifade eden Şahin, “Muharrem ayında meydana gelen bazı üzücü olayları da bizlere hatırlatmaktadır. Bize düşen bu olaylardan gereken dersleri almaktır. Fitne ve ayrımcılığa asla pirim vermeden  Allah ve peygamber sevgisi etrafında kenetlenmeliyiz” dedi.

Mersin Gülnarlılar Derneğinin temel amacının Gülnarlıların birlik ve beraberlik çatısı altında bir birleri ile kaynaşabilmesini sağlamak olduğunu anlatan Şahin şöyle devam etti: “Dernek olarak her zaman popülizmden, gösterişten uzak durduk. En çok nasıl üye yapabiliriz diye bir amacımız asla olmadı. Çünkü nüfusu Gülnar’da olan Gülnar doğumlu herkes Mersin Gülnarlılar Derneğinin doğal üyesidir ve derneğimizde söz sahibidir. Mersin Gülnarlılar derneği yönetimi hep memleketimize memleket insanımıza nasıl katkı sağlayabiliriz noktasında uğraş verdi çalıştı. Allah şükür olsun ki hep çalıştık hizmet etmeye çalıştık. Kısa zamanda çok güzel ilklere imza attık.”

ÖZKAN: BİNLERCE İNSANIN BİR ARAYA GETİRİLMESİ ZOR SİZ BUNU BAŞARDINIZ

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan’da Muharrem ayının hayırlara vesile olmasını dileyerek Gülnarlılar Derneği’nin güzel bir birlik ve beraberlik oluşturduğunu kaydetti. Böyle aşure etkinliklerinde binlerce insanın bir araya getirilmesinin zor olduğunu vurgulayan Özkan “Dolayısıyla Gülnarlılar Dernek Başkanı ve yönetim kurulu güzel bir çalışma yapmış. Yıllarca dernek başkanlığı, oda başkanlığı, spor kulübü başkanlığı

kısacası sivil toplum örgütlerinden başkanlık ve yöneticilik yapmış bir arkadaşınız olarak hakikaten Abdurrahman kardeşimize tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bizleri bir araya getirdiğinden dolayı” dedi.

Derneklerin birlik, beraberlik ve güçlü kardeşliği oluşturduğunu belirten Özkan şunları söyledi:  “Dernek üyeleri başta olmak üzere herkes dernek başkanı ve yöneticilerine destek çıkması lazım. Dernekçilik öyle bir şey ki başkanlar hizmet verirler gecelerini gündüzlerine katarlar maddi olarak gerekirse ceplerinden harcama yaparlar ama çoğu zamanda teşekkür yerine eleştiri alırlar. Biz her zaman dernek başkanlarımıza ve yöneticilerine teşekkür etmemiz gerekiyor. Çünkü onlar teşekkürün en büyüğünü hak ediyorlar.”

TUNA: GÜZELLİKLERİ BİRLİKTE PAYLAŞMAK ÇOK GÜZEL

Toroslar Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna ise bugünlerde hergün birkaç tane aşure etkinliğine katıldıklarını hatırlatarak “Gerçekten insanların bir araya gelerek meşveret edip günlük hal ve dertlerini dertlendikleri hem kültürümüzün ta derinliklerinden geleceğe doğru gelen o birikimi bir araya gelmek suretiyle yapmaları aynı zamanda Muharrem ayı hasebiyle bu güzelliği birlikte paylaşmaları çok güzel. Böyle etkinliklerde hem dinimizin hem geleneğimizin bir biriyle örtüşmesi ile  bu güzel havayı hep birlikte teneffüs ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bu programlara katılmaktan büyük şeref duyduklarını anlatan Tuna şöyle devam etti: “Aşure ayı insanların bir birleri ile kaynaşması, birlikte olması, yapanın yapmayana vermek suretiyle o eskiden yemek alışverişinin ve yiyecek alışverişinin gelenek halinde devam ettirilmesi çok anlamlı. Bu bizim kök değerlerimiz kültürümüz. Manevi yönden de Muharrem ayı olması nedeniyle çok özel bir etkinlik. Son zamanlarda bu etkinliklerin artması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Türkün geleneğinde de var olan, ülkenin zora, dara düştüğü zamanlarda töre gereği bir araya gelip halleşip, meşveret edip dertleşip yeni düzenin yeni yol haritaları çıkartılırmış. Ak sakallılar akıl ağabeyleri bu şekilde yön verirmiş.

                                                       

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı