Advert
Advert
Advert

“Yatırımlarımızdan vazgeçmiyoruz”

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Ali Yücelen, dövizdeki çalkantıların ve piyasadaki bazı gelişmelerin kendilerini olumlu yada olumsuz etkileyebildiğini ifade ederek, “Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Asla yatırımlarımızdan ve bu ülkenin geleceğine inanmaktan vazgeçmiyoruz" dedi.

“Yatırımlarımızdan vazgeçmiyoruz”
“Yatırımlarımızdan vazgeçmiyoruz” admin
Bu içerik 368 kez okundu.
Advert

HASAN KÜÇÜK

TÜGİAD Çukurova Bölgesi 5. Dönem Genel Kurul Toplantısı Mersin Hilton Oteli’nde yapıldı. Toplantıya TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen, TÜGİAD Çukurova Şube Başkanı Gül Akyürek, TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Zafer Yıldırım, TÜGİAD Ege Şube Başkanı Can Yavaş ve TÜGİAD üyeleri katıldı.

TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen ülke olarak zor günlerden geçildiğini ifade ederek bu zor günlerin uzun vadeli hedefleri değiştirmediğini söyledi. TÜGİAD olarak birbirlerinden güç aldıklarını dile getiren Yücelen, uzun vadeli projeleri bırakmamaya çalıştıklarını kaydetti.

Türkiye'yi geleceğe taşıyacak olan yüksek teknolojili yatırımlar ve yenilikçi teknolojiler üzerindeki çalışmalardan asla vazgeçmediklerini vurgulayan Yücelen, "Tabi ki kısa vadede bazı sıkıntılar olabiliyor, dövizdeki bazı çalkantılar, piyasadaki bazı gelişmeler bizi olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Bu anlamda da üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Asla yatırımlarımızdan ve bu ülkenin geleceğine inanmaktan vazgeçmiyoruz" şeklinde konuştu.

FİNANS KURUMLARI ÜZERİNE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMELİ

Yücelen herkesi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet ederek şöyle devam etti: "Ekonomi beklentiler üzerine kurulan bir kurum. Eğer beklentiler iyiyse o ülkenin ekonomisi de iyiye gidiyor. Biz o beklentileri iyi tutmak adına üzerimize düşenin ne olduğunu her zaman düşünüyoruz. Ekonomi aktörlerinin konudaki rollerini belirlemeye çalışıyoruz. Özellikle finans kurumlarının böyle durumlarda daha samimi ve daha dikkatli davranmaları gerektiğini her platformda ifade ediyoruz. Bugünler her zamankinden daha önemli. Finans kurumundaki arkadaşlar üzerilerine düşen sorumluluğun farkına varsınlar. Firmalara, 'efendim durum şuan kötü kredi veremiyoruz' gibi basit çözümler yerine, geleceğimizi ileriye taşıyacak projeleri değerlendirmelerini ve doğru sektörlere doğru fon akıtılmasında öncü olmalarını istiyoruz."

DOLAR DÜŞÜNCE FİYATLAR DÜŞMÜYOR 

Dağıtıcı firmaların Türkiye ekonomisinde büyük pay sahibi olduğunu hatırlatan Yücelen şunları söyledi: “Türkiye'deki ekonomi sistemi bayilik üzerine kurulmuş durumda. Büyük firmaların yapmış olduğu ürünler Anadolu'muza bayiler vasıtasıyla taşınıyor. Özellikle kağıt, çimento, deterjan gibi sektörler o illerdeki dağıtıcılar vasıtasıyla tüketiciyle buluşuyor. Bugün dolardaki artış, üretici firma tarafından kolaylıkla ürüne yansıtılabiliyor. Bu fiyatta yapışkan oluyor. Yani dolar çıktığı zaman fiyatta artış oluyor ama düştüğü zaman fiyatlar düşmüyor. Bu anlamda özellikle piyasadaki rekabet çerçevesinde de bu dağıtıcıların ayakta kalması çok önemli. Eğer bu dağıtıcılar bugün sermayeleriyle birlikte ekonomimizden çekilirlerse bizim kaybımız gelecekte çok daha büyük şekilde çıkar. Dolayısıyla bu dağıtıcıların korunması gerekiyor."

Yücelen hükümetin son zamanlarda açıkladığı ekonomi teşvikleriyle ilgili ise "Ekonomi hem iyi zamanda hem de kötü zamanda ceza ile değil teşvik ile yürüyen bir sistem. Biz bunu geçmişte de gördük. Eğer teşvikler ne kadar iyi düzenlenirse ne kadar amaç odaklı olursa o kadar başarılı olur. Her sektöre özel teşviklerle sektör temsilcilerinin karşısına çıkarsanız, bunun sonuçları çok daha iyi olur. İlla bu vergi teşviki veya fon sağlama teşviki değil. Her sektörün kendine göre ihtiyaçları var" ifadelerini kullandı.

 

TÜGİAD Çukurova Şube Başkanı Gül Akyürek ise TUİOSB hakkında bilgi verdi.

TÜİOSB’nin Çukurova’nın ekonomik ve sosyal kalkınmasında tarımsal ürün işleme ve gıda sektöründeki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek bölgesel ekonomik politikaların oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan tüzel kişilik olduğunu ifade eden Akyürek

“TUİOSB gibi bir yatırım fikrinin önünde böyle bir hedef var. TÜGİAD sinerjisinin fikir ürünü olan TÜİOSB tarım sektöründe düşük maliyetle daha verimli üretim yapmak, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda rekabet avantajı yaratmak bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla planlanan ortak güç, ortak başarı ilkesi ile Mersin’in ihtiyacına göre dizayn edilen proje” diye konuştu.

KADIN EMEĞİNDEN GELEN GÜCÜ TARIM ENDÜSTRİSİNE YANSITACAĞIZ 

TÜGİAD’ın ilk kadın şube başkanı olarak dönemimde ortaya çıkan bu İhtisas Organize Fikrinin kadın emeğinden gelen gücün tarım endüstrisine yansıtılmasında önemli roller üstleneceğine inandığını ifade eden Akyürek şunları söyledi: “Bu bağlamda ana fikri kadın girişimciliğinin ve kadın istihdamının sürdürülebilir bir şekilde artrılması ve bölgenin ekonomik açıdan değerli tarım ürünlerinden markalar yaratıp hem üreticisi, hem yöneticisi kadınlardan oluşan örnek fabrikalar kurmak olan TÜİOSB temel projelerimizden biri olarak öne çıktı. TUİOSB kadın istihdamında yeni ufuklar açacak entegre bir proje olacak. Hayata geçirilmesinde TÜGİAD’ın yarattığı sinerjinin projenin bölge ve Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasında da önemli katkı sunacağına inanıyorum.”

 

 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı