Advert
Advert
Advert

Bu festival yüreklere dokundu

​Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin’de ve tüm dünyada engelleri aşmak, sanatta engelin olmadığını göstermek amacıyla düzenlediği 2.Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali görkemli bir gala ile sona erdi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Çok güzel, yüreklere dokunan bir festival gerçekleştirdik" dedi.

Bu festival yüreklere dokundu
Bu festival yüreklere dokundu admin
Bu içerik 299 kez okundu.
Advert

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen Engelsiz Sanat Festivali'nin kapanış galası da coşkulu geçti.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen galaya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, Mersin Eski Valisi Akif Tığ ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mersin’e hizmet için gelirken bir hayal kurduklarını, değişimin yüreklerde, zihniyetlerde başlayacağı anlayışının bilincinde olarak yola çıktıklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Birbiriyle bütünleşen, tüm ayrımların, ayrılıkların üstesinden gelinmiş, bir Mersin hayal ettik ve göreve geldiğimizden bu yana durmadan, yorulmadan çalıştık. Hedeflerimizin kilit noktasında engelli kardeşlerimiz vardı. Yaptığımız tüm çalışmaların ötesinde bir adım atmak istedik ve geçen yıl Mersin Uluslararası Engelsiz Festivali meşalesini ateşledik. Çok güzel, çok özel, yüreklere dokunan bir festival geçirdik. Heyecanla, azim ve umutla başladığımız festivalimiz boyunca, çok güzel günler, saatler, dakikalar ve anlar yaşadık. Mersin’de engelleri aşan, uluslararası bir organizasyonu daha hakkıyla hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

“BU FESTİVAL BU MOTİVASYONUN BİR MEYVESİDİR”

 

Kadın, çocuk, yaşlı ve engelliler gibi toplumun dezavantajlı kesimlerinin hakları konusunda yapılması gereken çok şey olduğunu bildiklerini belirterek sözlerine devam eden Başkan Kocamaz, “Mersin’imizde, son yıllarda dezavantajlı kesimlerin, insan onuruna yaraşır bir hayat sürdürme haklarını güvence altına almak adına elimizden gelen tüm çabayı gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Vatandaşlarımıza sunulan imkânları olabildiğince iyileştirmeye gayret ettik, özel kaynaklar oluşturduk, sağlayabileceğimiz kolaylıkları arttırdık. Yaptığımız düzenlemeler ve uygulamalarımızla tüm çalışmaları kurumsal ve sürdürülebilir hale getirme motivasyonunu hep taşıdık. Bu festival bu motivasyonun bir meyvesidir” şeklinde konuştu.

Bütün insanların eşit ve aynı öze sahip olduğunu, herkesin insan, herkesin eşit ve herkesin değerli olduğunu engelsiz sanat festivalinde bir kere daha sanat vasıtasıyla idrak ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Sanat adeta birleştirici bir iksir. Beklentilerimizin çok ötesinde, çok güzel bir festival havası yaşadık. Bu ikincisiydi, inşallah üçüncüyü ve sonrakileri de Mersin olarak geliştirerek, genişleterek, daha uzun daha çeşitli, daha kapsayıcı hale getirerek yapmaya devam edeceğiz. Sanat etrafında, sanatçılarımız öncülüğünde, sanatseverlerin ve engel tanımayanların coşkusuyla Mersin’de yine buluşacağız. Dünyalarını, azim ve umut aşılayan mücadelelerini ve eşsiz sanat eserlerini bizimle paylaşan sanatçılarımıza bir kere daha şükranlarımı sunuyorum. Engel tanımayanlara yaptığınız katkılar, engelleri aşmak için yol arayanlara gösterdiğiniz ışık, emeğiniz, aklınız, desteğiniz ve güzelliğiniz asla unutulmayacak. İyi ki varsınız ve hep bizimle olmaya devam edin” ifadelerine yer verdi.

 

YABANCI SANATÇILARDAN BAŞKAN KOCAMAZ’A HEDİYE YAĞMURU

 

Gecede, Başkan Kocamaz’a düzenlediği festivalden dolayı teşekkür eden ve gece boyunca yanından ayrılmayan engelli sanatçılar teşekkürlerini sunmak adına Başkan Kocamaz’ıhediye yağmuruna tuttu. Dünyanın farklı ülkelerinden festivale katılan ressamlar Başkan Kocamaz için özel olarak hazırladıkları tablolarını festival anısı olarak Başkan Kocamaz’a hediye etti.

Özge Uzun’un keyifli sunumuyla başlayan gece, Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından sahne alan Metin Şentürk’ün hareketli performansı ile devam etti.  ‘Mevsim Bahar Olunca’, Dert ‘Bende Derman Sende’, ‘Bende Özledim Bende’, ‘Doymadım Doyamadım’ ‘Bir Teselli Ver’ gibi vatandaşların gönlünde yer eden şarkıları seslendiren Şentürk, festivale gelenleri coşturdu. Kendine has tarzı ve sempatik tavırları ile vatandaşları gülümseten Şentürk, performansı ile gönülleri fethetti.

Konser esnasında festivalden dolayı Başkan Kocamaz’a sık sık teşekkürlerini sunan Şentürk, “Birçok gecelerde böyle şarkılar söylüyoruz ama hiçbiri bu gece gibi özel ve güzel olmuyor. Bu özel gecelerin birde mimarları oluyor onlarda hem ülkemize hem de ülkemizdeki tüm değerlere katkıda bulunan istisna ve müstesna insanla oluyorlar. Bunlardan bir tanesi de Burhanettin Kocamaz Başkanımız. Güzel şeyler yapmak için Burhanettin Kocamaz gibi güzel yürekli insanlara ihtiyacımız var” dedi.

Şentürk’ün ardından sahne alan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Sanat Atölyesi’nin oluşturduğu Rüya ve Maskeler Grubu eşsiz bir gösteriye imza attı. Çağımız insanının engelli bireylere olan ilgisizliğini ve ötekileştirmesinin ele alındığı dans gösterisinde, empati yapıldığında birlikte aşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını anlatılıyor. 5 ortopedik engelli, 1 işitme engelli, 8 engelsiz sanatçının bulunduğu dans ekibi sergilediği dans gösterisi ile Mersinlileri büyüledi. Ekip, gösteri bitiminde vatandaşlar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin anlam ve önemine binaen verilen Sevgi Ödülü ise Mersin’de yaşayan ve engelli kardeşlerinin bakımını sevgi ve sabırla üstlenen Okay ve Fethiye Barut çiftinin oldu.

Ödül töreninin ardından GattoGabriel, Steven Cyril ve Nesrin Erol Bahtiyar, festivale katılan tüm sanatçılarla birlikte Engelsiz Sanat Festivali’nin şarkısını seslendirdi. Vatandaşların da telefonlarının ışıkları ile eşlik ettikleri şarkı sonrası 2. Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali sona ermiş oldu.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı