Advert
Advert
Advert

​'Kocamaz'a adaylık teklifi götürmedik'

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay, partisince aday gösterilmeyen MHP'li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın, CHP'den teklif aldığı iddialarıyla ilgili suskunluğunu bozdu. Aktay, Kocamaz'a teklifin söz konusu olmadığını söyledi, "Adayımız CHP'li olacak, CHP'lilerin gönül rızasını almış bir isim olacak" dedi. Tüm partilerin tabanlarının en az yüzde 70'inin ittifaklara karşı çıktığını, bu nedenle seçmene ittifak dayatmayı doğru bulmadıklarını ifade eden Aktay, Mersin'de ittifak konulu herhangi bir görüşme yapmadıklarını ifade etti. Aktay, belediye başkan adayının belirlenmesi için 13 bin 500 kişilik bir anket çalışması yaptırdıklarını da söyledi.

​'Kocamaz'a adaylık teklifi götürmedik'
​'Kocamaz'a adaylık teklifi götürmedik' admin
Bu içerik 692 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, MHP'nin yeniden aday göstermediği Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a adaylık teklifi sunmadıklarını, öyle bir niyetlerinin de olmadığını söyledi. Aktay, "Adayımız elbette sosyal demokrat, halkçı, katılımcı, insan odaklı bir belediyecilik anlayışına sahip, Cumhuriyet Halk Partisi ilke ve değerleriyle yoğrulmuş, örgütümüzün gönül rızasını almış bir isim olacaktır.  Sürekli polemik konusu yapılıyor. Bizim adayımızın tanımı budur" dedi.

 

SÖYLENTİ ARTINCA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

 

MHP'li Burhanettin Kocamaz'ın CHP'den aday olabileceği söylentilerinin artması üzerine CHP İl Başkanı Adil Aktay parti binasında bir toplantı düzenleyerek iddiaları yalanladı. Aktay'ın toplantısına Akdeniz İlçe Başkanı Mustafa Sekendur, Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım, Yenişehir İlçe Başkanı Tayyar Tahiroğlu, Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel'in yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları Serdal Kuyucuoğlu, Ali Galip Özkan ve Serdar Erkan da katıldı.

 

'PARTİMİZDE ÜRETKENLİK VE ZİNDELİK VAR'

 

Her seçim döneminde olduğu gibi, bugünlerde de belediye başkan adayı olarak pek çok ismin konuşulduğunu ifade eden Adil Aktay, "Konuyla ilgili olarak, duyumlar, kulis bilgileri gibi, belirsiz kaynaklara dayandırılan haberler yayınlanmaktadır.  Kimi zaman bu haberlerin kaynağı, muğlak ifadeler kullanarak,  kendi isimlerinin konuşulmasını sağlamayı amaçlayan siyasetçiler de olabilmektedir. Seçim dönemlerinde bu gibi haberlerin çıkması son derece normaldir. Bu durum, ülkemizde siyasete olan yoğun ilginin sonuçlarından biri olarak görülmeli ve o çerçevede değerlendirilmelidir. Bu kapsamda, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayının kim olacağına dair de sayısız haber  yapılmakta,  yazılar yazılmaktadır. Bizim bu haber ve yazıların her birine cevap vermemiz, adı geçen  isimlerle ilgili  bir açıklama yapmamız düşünülemez.  Her bir isim çıktığında peşine mi düşeceğiz? Ancak şurası iyi bilinmelidir ki; Cumhuriyet Halk Partisi'nin, her biri, Mersin'i bugünkünden çok daha doğru, çok daha iyi yönetebilecek, değerli aday adayları çalışmalarını olanca hızıyla sürdürmekte, projelerini kamuoyuyla paylaşmaktadırlar. Bu açıdan, Cumhuriyet Halk Partisi'nde, başka hiçbir partide görülmeyen bir üretkenlik ve demokratik zindelik söz konusudur. Ayrıca başvuru süresi bitmiş değildir, başka değerli arkadaşlarımızın da aday adayı olması mümkündür" dedi.

 

'ADAYIMIZ CHP'Lİ OLACAK'

 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Mersin Büyükşehir adayının kim olacağı konusunda herkesin fikir jimnastiği yapabileceğini ifade eden Aktay, "Aslında o kişinin kim olacağı bugünden bellidir. Adayımız elbette sosyal demokrat, halkçı, katılımcı, insan odaklı bir belediyecilik anlayışına sahip, Cumhuriyet Halk Partisi ilke ve değerleriyle yoğrulmuş, örgütümüzün gönül rızasını almış bir isim olacaktır.  Konuyla ilgili  tüm duyum ve kulis bilgilerinin bu gözle okunmasında yarar vardır. Sürekli polemik konusu yapılıyor. Bizim adayımızın tanımı budur" diye konuştu.

 

'İLK BAŞTA CİDDİYE ALMADIM'

 

CHP İl Başkanı Adil Aktay, Güney gazetesi muhabirinin 'Bu açıklamanızda isim geçmiyor. MHP'li Burhanettin Kocamaz'la ilgili iddiaları mı kast ediyorsunuz' şeklindeki sorusuna,  "Ben başından beri hiçbiri isim zikretmedim. Özellikle zikretmedim. Çünkü muğlak, somut bir şey yok, ben nasıl isim zikredeyim size" diye yanıt verdi.

Güney muhabirinin, 'Sayın Kocamaz, iki partiden teklif aldığını ileri sürdü. Böyle bir teklif var mı' sorusu üzerine de Aktay şunları söyledi: "Sayın Kocamaz iki partiden teklif geldi demedi. Ben dikkatlice izledim. Tabandan geldi dedi. Teklif olursa bu teklifi kimin götürmesi lazım? İl başkanı olarak benim götürmem lazım. İl başkanı olarak benim ne böyle düşüncem var ne de böyle bir teklif var. Ben bu konuya cevap verme gereği bile duymadım. Ciddiye alınacak bir şey değil. Ama dedikodular öyle bir noktaya geldi ki bu açıklamayı yapmak durumunda kaldım."

 

CHP'nin adayın kim olması gerektiği konusunda herksin fikir jimnastiği yapabileceğini ifade eden Aktay, "Herkes değişik açıdan bakar. Ama şu an belirlenmiş bir isim yok. Herkes aday olabilir. Bazı kriterler var, genel merkezimiz ona göre değerlendirecek" dedi.

 

13 BİN KİŞİ ÜZERİNDE ANKET YAPTIRDIK

 

Aktay, sosyal medyada dolaşan anket sonuçlarının kendileriyle ilgisinin olmadığını da belirterek, "Biz hiç kimseyle bir anket paylaşmadık. Henüz sonuçlandırılmış bir anketimiz de yok. 13 bin 500 kişiyle yapılan bir anket çalışmasının saha ayağı bitti. Şimdi değerlendirme ve yorum olarak, raporu yazılıyor. Anketi bazı ilçelerde yenilemek gerekebilir. Aday adaylarımız ankete itiraz ederse ver parasını sen yeniden yaptır diyeceğiz. Gerekirse denetçi de koy diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

'TABANA İTTİFAK DAYATMAK DOĞRU DEĞİL'

 

'Adil Aktay aday adayı mı' sorusuna  "Adil Aktay il başkanı. Örgüt başkalarının 12'sine kadar istifa etmesi gerekirdi. İstifa etmedim" diyerek yanıt veren Aktay, ittifak görüşmesi yapılıp yapılmadığı sorusuna şöyle yanıt verdi:

"İttifakla ilgili resmi bir görüşme yok. Her şey tabanda, doğallıkla gelişsin istiyoruz. Her partide ittifak istemeyen oranı yüzde 70. AKP'de, MHP'de de, CHP'de de tabanın neredeyse yüzde 70'i ittifaka karşı.   İttifaklar yüzde 30'a hitap eder. Yüzde 30 zaten stratejik oy kullanıyor Mersin'de. Onun için tabana ittifak dayatmak doğru değil. Bütün partililere isim vermeden kimi aday görmek isterseniz diyoruz. Küçük yerlerde farklı isimler çıkıyor. Bazen İyi Parti'den, bazen MHP'den çıkıyor. Gidin o insanlarla görüşün diyoruz. Tabanda ittifak böyle olur."

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı