Advert
Advert
Advert

Havalimanı inşaatı niye bitmiyor?

​28 Mayıs 2013’te yapımına başlanan ve 3 kez temel atma töreni yapılmasına rağmen hizmete açılmayan uluslararası Çukurova bölgesel havalimanının durumu, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen tarafından meclis gündemine taşındı. Havalimanı inşaatının neden durduğunu soran Antmen, 750 işçinin işten çıkarıldığı ve 3 aylık maaşlarının ödenmediği iddialarını da gündeme getirdi.

Havalimanı inşaatı niye bitmiyor?
Havalimanı inşaatı niye bitmiyor? admin
Bu içerik 603 kez okundu.
Advert

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, inşaatı bir türlü tamamlanmayan Çukurova Havalimanı’nın akıbetini sordu.

İktidarın havalimanını 24 Ekim 2018 tarihinde açacağını  söylediğini ancak inşaatın dahi şu an durdurulduğunu belirten Antmen,   “Bahsi geçen havalimanı inşaatının sadece yapım sürecinde değil; çalışma koşulları, usulsüzlük iddiaları ve kalitesiz ürün kullanımı ile ilgili de kamuoyunun acilen bilgilendirilmesi gereken konulara bakanlığınızın cevap vermesi elzemdir” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in meclis ofisinden yapılan açıklamaya göre önergede şu sorulara yer verildi:

“- 360 milyon Avro’ya mal olması beklenen havalimanı inşaatı neden üçüncü defa durdurulmuştur? İnşaat ne zaman başlayacaktır? İnşaatın durdurulmasının nedeni yerel seçimler öncesi dördüncü kez temel atma töreni yaparak halka yatırım yapıldığı izlenimi mi vermektir?   Havalimanı inşaatı ne zaman bitecek ve ne zaman hizmet vermeye başlayacaktır? Bitirilmesi için ne kadar bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır?   Havalimanı inşaatı ihalesi“Ak Parti Yürüyüşü: İlk 45 Gün” kitabının yazarına ait firmaya ne ve nasıl şekillerde verilmiştir? İlk verilen ihale ne kadardır? Bu ihale ne şekillerde yapılmıştır? Bahsi geçen firmaya toplamda ne kadar ödeme yapılmıştır? Ödemeler döviz mi yoksa Türk Lirası karşılığında mı yapılmıştır?  İnşaata daha sonra müdahil olan kaç firma bulunmaktadır? Şu anda kaç ana firma kaç taşeron firma havalimanı inşaatını üstlenmiştir? Bu firmalar kimlerdir? Ne şekillerde ihaleye dahil edilmişlerdir? Bugüne kadar toplamda tüm firmalar sırasıyla belirtilmek üzere, ne kadar ödeme almışlardır? Havalimanı inşaatının şartnamesinde yer almadığı halde, şartname dışı bir kısım imalatın yapıldığı doğru mudur? Doğruysa bunlar nelerdir? Hangi hukuki dayanakla bu yapılmıştır?  Çukurova Havalimanı inşaatında 750 işçinin, işten çıkarıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu işçilerin işten çıkarılmasının nedeni kimdir? Hangi yasal dayanakla bu işlem gerçekleştirilmiştir?  Hava limanı inşaatında çalışanların 3 aydan fazladır maaşlarını alamadığı doğru mudur? Doğru ise bunun sorumlusu kim ya da kimlerdir? Yaşanan bu  mağduriyetin giderilmesi  adına ne tür girişimlerde bulunacaksınız?” 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı