Tartışmalı plan onaylandı

​*Mersin kamuoyunu aylardır meşgul eden, ilk yapıldığı dönemde 15 binden fazla itiraza konu olunca revize edilen 1/5 Binlik Nazım İmar Planı Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi. Planın oylanması sırasında CHP’li 6 meclis üyesi çekimser oy kullandı ve bunun tutanak altına alınmasını istedi. Meclis üyeleri bu talepleri kabul edilmeyince salonu terk etti. ​*Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, hükümetin, enflasyonla mücadele kapsamında yaptığı 'yüzde 10 indirim' çağrısına da destek verdi. Meclis’te Kasım ve Aralık aylarında su faturalarında yüzde 10 indirim yapılması oy birliği ile kabul edildi. Mersinliler, kasım ve aralık ayında harcayacakları su bedelinin yüzde 10'ununu ödemeyecek.

Tartışmalı plan onaylandı
Tartışmalı plan onaylandı admin
Bu içerik 626 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı 2. Birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya meclis üyelerinin fazla ilgi göstermediği görüldü. Bu duruma tepki gösteren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Mersinle alakalı önemli maddeler olmasına karşın meclis üyelerinin katılım göstermemesi üzücü. Böylesine önemli bir günde bazı arkadaşlarımızın duyarsız kalmalarına ben çok üzülüyorum.  Meclis toplantısına katılmadıkları için şaşırıyorum ve hepsini de Mersin kamuoyuna şikâyet ediyorum” dedi.

Meclis toplantısında idareden gelen 6, komisyonlardan gelen 11, gündem dışı 2 konu görüşülerek oylamaya sunuldu.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Akdeniz-Toroslar-Yenişehir ve Mezitli ilçeleri 1/5000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı’na daha önce yapılan itirazlar nedeniyle reddedilen ancak 6 Ağustos 2018 ile 6 Eylül 2018 tarihlerinde tekrar askıya çıkarılan 1/5 binlik revizyon nazım imar planına askı sürecinde yapılan itirazlar ile ilgili Şehir Plancısı İsmail Günal bir sunum gerçekleştirdi.

Günal, buradaki sunumunda askı sürecinde yapılan itirazların 3 komisyonda değerlendirildiğini belirtti. Plana 1897 tane dilekçe ile itiraz olduğunu ifade eden Günal, “Bu dilekçelerin içerisinden birden fazla parseli de kapsadığından dolayı, toplamda 2 bin 556 konu ile ilgili itiraz yapıldı” dedi.

Bu itirazların 413 tanesi kabul edildiğini, 75 tanesinin ise kısmen kabul edildiğini anlatan Günal, “2 bin 68 tanesi reddedildi. Ağırlıkla 395 tane yoğunluk kararına yönelik itiraz olduğunu görüyoruz. Yoğunlukla ilgili itirazlara da plan bütünlüğü ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğundan dolayı kabul edilmedi. Dere akslarına gelen itirazlar 364 tane. Bunlar DSİ kurum görüşüne göre yapıldığından dolayı büyük oranda uygun bulunmadı. Yol düzenlemelerine 261 tane itiraz geldi. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanlarına 194, kaplumbağa üreme ve koruma sahasına yönelik 190, gelişme alanlarına gelen 180, kop parsellere yönelik 144, kamu kurumlarına yönelik parsellere 110, tarım alanları ile ilgili 107, özel proje alanlarına yönelik 106, bireysel olarak 387 itiraz var. Bunlar birebir değerlendirilerek kararlar oluşturuldu. Dere asklarına yönelik itirazın 11 tanesi kabul edildi” şeklinde konuştu.

BU ŞEHİR KATLETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK

Burada söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Genel manada arkadaşlarımız planla ilgili mutabakata varmışlar ancak iki madde ile ilgili şerh konulmuş. Birincisi Çiviçukuru’na bakan bölgede oluşan çok  çirkin bir yapılaşma var. Aslında oranın rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesi gerekir. Çünkü diğer tarafta Çiviçukuru bölgesinde Mersin’in geleceğinde çok değişik planlamada yapılabilecek gibi görünüyor. Böyle bile kalsa orada gecekondu tipi yapılaşma beni rahatsız ediyor. Gözümü tırmalıyor. Bu şehri katletmeye hiç kimsenin hakkı yok. Nerede bir problem çıkarsa onu da düzeltiriz. Özel proje alanı olarak düzenlenecek. İkincisi Yenişehir ilçesi Bahçe Mahallesi 3141 ada bir parsele ilişkin geçmişte Büyükşehir Belediyesi Meclisince onaylanmış bir plan var.  İtiraza konu parselde sosyal tesis alanı kaldırılıp daha önce plan değişikliği ile onaylanan yere kaydırılması denilmiş. Bu iki itirazın değerlendirilip problemsiz bir şekilde planın onaylanmasını arzu ediyorum ” şeklinde konuştu.

Söz alan CHP’li meclis üyesi Tuncay Gökçel de “Bu planı inceledik. Çiviçukuru denilen ve bölge ile Yenişehir Bahçe Mahallesi’ndeki 2  yerle ilgili itiraz var. Yenişehir’deki yer daha önce sosyal tesis iken sehven özel konut alanı olarak işaretlenmiş. Bunlar düzeltilebilir. Çiviçukuru denilen bölgeye özel bir proje ile seyir terası yapılabilir” dedi.

CHP’Lİ 6 MECLİS ÜYESİ SALONU TERKETTİ

Başka söz hakkı isteyen meclis üyesinin olmaması üzerine tekrar söz alan Kocamaz, bu iki itirazın kabulü ile birlikte Çiviçukuru denilen bölgeye özel bir proje yapılması Yenişehir’deki itiraza konu yerin ise eski haline getirilmesi şartı ile 1/5 binlik planı oylamaya sundu. Plan oy çokluğu ile kabul edildi.

Bu sırada CHP’li meclis üyesi Derya Özinç söz alarak şunları söyledi. “Bizler de 5-6 arkadaşımız çekimser kalıyoruz. Katılımın çok az olması, aslında birazda bizi tedirgin etti. İmar bir belediyenin iskeletidir. Ben öyle değerlendiriyorum. İmarda öyle bir şey olmalı ki, problemsiz olmalı. Hepimiz problemsiz olmasını isteriz ama herkesin cevapsız sorularının bir karşılığının olması gerekir. Arkadaşlarımız itiraz etmiş. Regreasyon olur, olmaz, biz bu anlamda yeteri kadar bilginin eksikliğinden veyahut kafalarımızdaki soruların cevabını alamadığımızdan dolayı çekimser olarak arkadaşlarımızın sayısının alınmasını istiyoruz.”

Başkan Kocamaz ise söz konusu konular düzeltildikten sonra çekimser kalınacak bir konunun kalmayacağını söyledi. Bu sırada CHP’li Tuncay Gökçel de oylamanın yapıldığı belirterek çekimser kalınamayacağını ifade ederek Derya Özinç ile kısa bir tartışma yaşadı.

Bunun üzerine CHP’li meclis üyeleri Derya Özinç, Yaşar Yıldırım, Ayla Koç, Ömer Karadeniz, Bayram Gönenler ve Ahmet Serkan Tuncer salonu terk etti. 

SUYA YÜZDE 10 İNDİRİM

Mecliste döviz cinsinde yaşanan dalgalanmalar ve bazı ürünlere karşı uygulanan dış ekonomik yaptırımların vatandaşlara yansıyacak olumsuz hususlarının asgariye indirilmesi amacıyla su ve atıksu ücret tarifesinde yüzde 0 oranında indirime gidildi.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde Kasım ve Aralık 2018 dönemlerine ait ücret tarifesinde bütün abone türlerini kapsayacak şekilde vatandaşların yükünü azaltmak ve memnuniyeti sağlamak amacıyla su ve atıksu tarifelerinde yüzde 10 oranında indirim yapılması MESKİ Yönetim Kurulu tarafından kabul edildi. Meclise taşınan su ve atıksu ücret tarifesi ile ilgili yüzde 10’luk indirim meclis üyeleri tarafından direkt oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Erdemli Belediyesi tarafından geleneksel olarak kutlanan ve milli ve manevi bilinci yayma, halkın tarih, kültür, toplumsal anlayışlarını canlı tutma amacı ile gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında yapılacak gençlik festivali için 100.000,00 TL ödeneğin Büyükşehir belediyesi tarafından verilmesi ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.

FRANSA’DAN BÜYÜKŞEHİR’E ULUSLARARASI İDEALKENT ÖDÜLÜ

‘Sürdürülebilir Kentler ve Yerel Yönetimler’ temasıyla 26-28 Ekim'de Fransa'nın Strazburg şehrinde üçüncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ‘Mersin’de Sosyal Doku Araştırması’ çalışması ödüle layık görüldü. Konu ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın 26–28 Ekim 2018 tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirilecek olan “Uluslararası İdealkent Ödülleri” konulu kongreye katılımı ile ilgili teklif ilgili komisyonlara havale edildi.

“MERKEZDEKİ 4 İLÇEYE BUGÜNDEN İTİBAREN ÇOK BÜYÜK GÖREV VE SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

Dilek ve temenniler bölümünde 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Kocamaz, “Başta 1/5 binlik planlar ve aldığımız diğer kararlar Mersinimiz için hayırlı uğurlu olsun. Hiç olmazsa şu anda Mersin Merkez için tamamlanan 1/5 binlik planlar en kısa sürede diğer ilçelerimiz için de tamamlanır. Tarsus’ta bu konu ile ilgili daha önce yapılmış bir plan ve alınmış bir karar vardı. Diğer ilçelerimizde aynı şekilde bu planlar bir an evvel tamamlandığında meclisimize getireceğiz. Ama merkezdeki 4 ilçeye bugünden itibaren çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Çünkü bu 1/5 Binlik planlara uygun olarak 1/1000’lik planları bir an evvel yapıp, 18 uygulamalarına geçmek gerekiyor. Yoksa sadece bu planları meclisten geçirerek Mersin’de istediğimiz neticeyi alma şansımız yok. Dolayısıyla merkezdeki ilçelerimiz seri bir şekilde 1/1000’lik planlarını yapıp, uygulamaya geçmek durumundalar. Buradan aldığımız kararların tüm mersinimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı