Engelsiz hayat ve medya konuşuldu

​Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si gerçekleştirilen Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında ‘Engelsiz Hayat Yolunda Medya ve Sanatın Rolü’ konulu bir panel gerçekleştirildi.

Engelsiz hayat ve medya konuşuldu
Engelsiz hayat ve medya konuşuldu admin
Bu içerik 353 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Erhan Konuk’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, Hürriyet gazetesi yazarı, sanatçı, hayvan hakları savunucusu, SİYAD üyesi, HAÇİKO Derneği kurucusu ve başkanı Ömür Gedik, Türk Tv ve haber sunucusu Özge Uzun ve Türk Müzisyen Metin Özülkü panelist olarak yer aldı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen paneli dinleyenler arasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da yer aldı.

Hürriyet gazetesi yazarı, sanatçı, hayvan hakları savunucusu, SİYAD üyesi, HAÇİKO Derneği kurucusu ve başkanı Ömür Gedik panelde gerçekleştirdiği konuşmasında, “1800’lü yıllarda özellikle Amerika’da başlıyor engellilerle ilgili mücadele. Ama tabi ki bunlar diğer mücadelelerle birlikte gidiyor. Hayvan haklarına karşı, engellilerin haklarına karşına karşı yürütülen ve siyahilerin mücadelesi tarihte hep eşdeğer giden şeyler. Çünkü hepsi birer haksızlığın ürünü. 1800’lü yıllarda engelliler evlerinden çıkamıyorlardı. Her türlü haksızlığa, ayrımcılığa maruz kalıyorlar maalesef. Duyarlı insanlar o zaman bu mücadeleleri yapmaya başlıyorlar. Ama çok başarılı olamıyorlar. Ta ki 1. Dünya Savaşı’ndan geri dönen gaziler artık toplum içerisinde çok fazla yer edinip, sorunları iyice yüzeye çıkana kadar bu mücadele çok başarılı olamıyor. Ama 1920’lerden sonra engellilerin hakları için yapılan mücadeleler sonunda bazı yasalar çıkmaya başlıyor. Biz şu anda nasıl hayvan hakları için mücadele ediyoruz, bazı şeyler değişsin diyoruz. O yıllarda engellilere olan duyarlılık birazcık hareketleniyor ve günümüze kadar geliniyor” şeklinde konuştu.

 

ÖZÜLKÜ: “BEN BU ARKADAŞLARIMIZA ENGELLİ DEĞİL ENGELSİZ DİYORUM”

 

Türk müzisyen Metin Özülkü panelde yaptığı konuşmasında, “Ben hem insan olarak hem de müzisyen olarak olaya hem içgüdüsel olarak bakıyorum hem de bazen farklı bir yerden bakmak için özel çaba gösterdiğim zamanlar da oluyor. Toplumumuzda önemli bir yeri olan bu konuyla ilgili farklı bakış açıları ile bakabilmek ve bu konuda kendimizi geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ben bu yolda çaba sarf ediyorum. Ben bu arkadaşlarımıza engelli değil engelsiz diyorum. En azından toplum içerisinde yaşayan bireyler olarak bizlerin uyması gereken bir takım kurallar, bir takım  fiziki şartlar var. Biz bu şartlara uymak zorundayız tabi ki ama bu fiziki şartların birçoğunu onlar için kaldırmamız gerekiyor. Son yıllarda onların daha da rahat edebilmesi için böyle çabalar da var. Dolayısıyla onların engelsiz olması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Engelli bireyleri sanatın ve müziğin içerisine çekmek için geçtiğimiz sezon TRT Müzik kanalında ‘Engelsiz Sahne’ programı yapmaya başladıklarını sözlerine ilave eden Özülkü,  “Bu program çok güzel ilgi gördü. Orada 26 bölüm  boyunca engelsiz müzisyen arkadaşımı ağırladım. Topluma onların neler yapabileceğini, nasıl sanatla ilgili yüce maharetlere sahip olduklarını gösterebilmek için önemli bir fırsattır. Program sayesinde empati kurabilmem her gün daha da gelişti. Bu sezonda aynı programa 5 Kasımda başlayacağız. Yaza kadar bir çok engelsiz arkadaşımızla haşır neşir olup, müziği, sanatı, ruhumuzu, yüreğimizi paylaşacağız. Be müzisyen olarak şimdiye kadar yeteri kadar ürettiğimi düşünüyorum. Geri kalan kısımda engelsiz arkadaşlarımızla ilgili sosyal sorumluluk projelerine vaktimi daha çok ayırmak istiyorum. Engelsiz sahne programım bu konuda bana yardımcı oluyor. O programdan insanlara mesaj vermeye devam edeceğiz. Bütün bu çabanın sonucunda birkaç tane engelsiz arkadaşımın bile ‘ben müzikle ilgili güzel şeyleri hissediyorum, yeteneğim var’ demesi önemli. İçinde var olan fakat keşfedemediği yönünü ortaya çıkarırsak bu benim için çok büyük bir kar olacak” dedi.

Medyanın içerisinde yetişen ve yıllarca engelli bireylerle ilgili haberler yapan bir programcı olarak panelde yerini alan Türk Televizyon ve haber sunucusu Özge Uzun, “Ben bir televizyon habercisi olarak anne olmadan önce de engelli hakları ile ilgili, haksızlıklarla ilgili haberler yapardık, görürdüm. Ancak çevremde bu tarz durumlar olmasına rağmen konuya ister istemez uzak kalıyordum. Anlama noktasında tam olarak içinde olamıyordum, uzak kalıyordum. Sonra oğlum Dağhan doğdu. Ben farklı gelişim gösteren bir çocuğun annesiyim. O doğduktan sonra o dünyayı daha net anlamaya başladım. Adı konmamış bir sendromu var. Dünyada onun gibi doğan başka bir çocuk yok. Hakikaten benzersiz bir çocuk. Dağhan ile birlikte bu dünyanın içinde çok farklı bir mücadeleye başladık. Dağhan’a doktorlar yaşayamaz dedi ama hayata tutundu. Çok güçlü bir çocuk. Benim oğlum yürüdüğünde 5 buçuk yaşındaydı. Biz oğlumla birlikte çok farklı bir mücadele yaşıyoruz. Ben Hem televizyoncu olarak hem anne olarak olayın iki tarafından bakabiliyorum” ifadelerine yer verdi.

Engelli bireylerin toplum içerinde daha çok yer alabilmesinde medyanın rolünün yetersiz olduğuna ve haberlerin sadece reyting uğruna ajitasyonla özdeşleştirildiğine eleştiri getiren Uzun, “Yaşadığımız şeylerin medya üzerindeki etkisini ben sadece maalesef ajitasyonla yan yana anıldığından kaynaklı olarak içim burkuluyor. Maalesef medyada engellilerle ilgili çıkan haberler yüreğime çok dokunmuyor. Bana ‘Engelli annesi olmak nasıl bir duygu?’ diye soruyorlar ama bana göre öyle bir ayrım yok. Çünkü anne, annedir; evlat evlattır. Benim en büyük itirazım engelli durumu ile ajitasyonun çok fazla reyting yatığı düşünülerek haber yapılması.  Benim medyanın engelli bireylere yönelik tutumunda en büyük itiraz noktam” diye belirtti.

Gerçekleştirilen panelin ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, panelin ardından panelistlere çiçek ve plaket takdim etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı