Kocamaz iddiası CHP kulislerini gerdi

MHP'nin yeniden aday göstermediği Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın 'İyi Parti ve CHP'den teklif aldığını' iddia etmesi CHP kulislerini gerdi. Hem kulislerde, hem sosyal medyada çok sayıda partili 'Kocamaz CHP adayı olursa taban kabul etmez' görüşünü dile getiriyor. Partiye yakın kaynaklar ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun, Mersin için yeni bir yüz, genç bir isim konusunda ısrar ettiğini belirtiyor. Hatta kimi partililere göre Kılıçdaroğlu, "50 yaşın altında, Yörük bir aday' diyerek aday profilini bile çiziyor.

Kocamaz iddiası CHP kulislerini gerdi
Kocamaz iddiası CHP kulislerini gerdi admin
Bu içerik 2189 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

MHP'nin yeniden aday göstermediği Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, önceki gün katıldığı bir televizyon programında İyi Parti ve CHP'den adaylık için teklif aldığını ileri sürmüştü. Kocamaz'ın bu iddiası CHP kulislerini bir anda hareketlendirdi. Parti içinde bazı grupların, Kocamaz için genel merkezde lobi yaptığı iddiaları da ortaya çıkınca hem kulislerde, hem sosyal medyada CHP'lilerin gündemi 'Kocamaz CHP adayı olabilir mi' sorusu etrafında dönmeye başladı. Birçok partili sosyal medyadan 'Kocamaz CHP'nin adayı olamaz' diyerek tepkisini gösterdi. Kulislerde, çok sayıda partilinin il başkanını, milletvekillerini ve belediye başkan aday adaylarını arayarak iddianın aslını öğrenmeye çalıştığı da konuşuluyor ancak CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

İddiayla ilgili ilk açıklama CHP Mersin İl Yönetim Kurulu'nun genç üyelerinden Ali Öztürk'ten geldi. Öztürk, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Mersin’de siyasi seçmenin yapısı, farklı illere benzememektedir. Bu kentte sağ seçmenin oylarını almak için sağ seçmene yakın aday çıkarmak veya dışarıdan sağ kökenli  bir aday dayatmak büyük bir hata olacaktır. Bunun bir çok örneğini üzülerek yaşadık. İlkelerimiz belli, açık.  CHP Genel Merkez’in bu tarz bir yaklaşıma gireceğini düşünmüyorum, konuşulan isimlere çok takılmamak gerekli. 9 tane birbirinden değerli aday adayımızla birlikte  ilkesel devrimleri yaratmak ve Mersin’e değer katmak  için kurucu irade olan halk Mersin’de bunun cevabını en güzel şekilde verecektir. Güzel günleri beraber kuracağız" ifadelerini kullandı.

CHP Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Halil Öztoprak'ın da bugün bir açıklama yaparak, Kocamaz'ı CHP adayı olarak kabul etmeyeceklerini duyuracağı öğrenildi.

 

KOCAMAZ, CHP GENEL MERKEZİ İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

 

Burhanettin Kocamaz'ın, 'İyi Parti ve CHP'den bana teklif geldi' iddiası üzerine Kocamaz'ın CHP genel merkezinde görüşme yapıp yapmadığı sorusu da gündeme geldi.

Partiye yakın kaynaklar, Kocamaz'ın, Ankara'da bulunduğu dönemde CHP genel başkan yardımcılarından biriyle görüştüğünü belirtiyor. Kocamaz'ın, Genel Başkan ile de görüşmek istediğini belirten kaynaklar, "Genel başkan, 'Kocamaz başkanı takdirle izlerim' diyor ancak görüşme yapmıyor. Kocamaz, genel başkan yardımcılarıyla görüşmesinde de anket sonuçları üzerine görüş belirtiyor" dedi.

 

GENEL BAŞKANIN KAFASINDAKİ ADAY: YENİ BİR YÜZ

 

Parti kaynakları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mersin adayının siyasette yüzü eskimemiş, genç bir isim olmasını, Yörük Türkmen kökenli olmasını istediğini de ifade ediyor. Parti kaynaklarına göre genel başkanın yeni bir yüz istemesinin nedeni, yapılan anketlerde CHP tabanının 'yeni bir isim çıkmazsa sandığa gitmem' yönündeki eğilimi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı