Engelsiz sanat festivali başladı

​Mersin’de bu yıl 2.si düzenlenen Engelsiz Sanat Festivali kortej yürüyüşü ile başladı. Dünyaca ünlü ozan Aşık Veysel anısına 'Karanlıktan Aydınlığa' teması ile düzenlenen festivale bu yıl 17 ülkeden 149 sanatçı katılıyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz dünyanın en ünlü sanatçılarının katılacağı festivalin Mersin’in tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Engelsiz sanat festivali başladı
Engelsiz sanat festivali başladı admin
Bu içerik 383 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

Mersin Valiliği himayesinde, Büyükşehir Belediyesi ve Mersin'i Kalkındırma Dayanışma Derneği işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen Mersin Engelsiz Sanat Festivali için kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sanatçılar ve engelliler ile engelli yakınları Mersin Ulu Cami önünde toplandı. Kalabalık Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde yürüyüşe geçerek Cumhuriyet Alanına geldi. Kocamaz’ın Atatürk anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Burada bir konuşma yapan Başkan Kocamaz, engellilerin toplum tarafından fark edilmesi ve onlarında toplumun bir parçaları olarak hayatlarını sürdürebilmeleri için yoğun bir gayret içerisinde olduklarını belirtti. Mersin’i engelsiz bir kent yapacağız anlayışı ile yola çıktıklarını ifade eden Kocamaz, “İlk günden bu yana da gece gündüz demeden bu konunun çözüme kavuşturulabilmesi için Mersin’in vaat ettiğimiz gibi engelsiz bir kent olabilmesi için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu konuda bir çok yatırımlar yaptık. Tabiî ki Türkiye’de ilk Engelliler Daire Başkanlığını kuran Büyükşehir Belediyesi olarak gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Kentin değişik bölgelerinde bu engellilerin rahatça hareket edebilmesi için çok büyük yatırımlar yaptıklarını ifade eden Kocamaz, “Yollarımızı kaldırımlarımızı bu kardeşlerimizin kolayca kullanabilecekleri hale getirdik. Yeni yeni üst geçitler yaptık bu kardeşlerimiz rahatça karşıdan karşıya geçebilsinler diye. İlk yaptığımız yatırımlardan birisi Otistik Çocuklar Merkezi idi. Şu anda orada çocuklarımız eğitim görüyor. Ayrıca Türkiye’nin en büyük engelliler meslek edindirme merkezini kurduk. İstedik ki bu arkadaşlarımız hiç kimseye muhtaç olmadan üretsinler kendi ayakları üzerinde durabilsinler. Bu arkadaşlarımıza ve ailelerine çeşitli eğitimler verdik. Meslek edinme konusunda da özel kurslar düzenledik. Toplumun diğer bireylerinin faydalandığı her konuda bu arkadaşlarımızda faydalansın diye gerek spor konusunda gerekse denizlerden faydalanma konusunda her türlü gayreti gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

AMACIMIZ ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK

Bu gayretlerinin Dünya Engelliler Vakfı, UNESCO ve BM tarafından da fark edildiğini vurgulayan Kocamaz şöyle devam etti: “Mersin’e farkındalık yaratan bir kent olarak ödül verildi. Tabiî ki biz bunları bu kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak için yaptık. Ödül almak için yapmadık. En sonunda da Mersin’i farkındalık yaratan bir kent olarak dünyaya sunmak üzere yine dünyada bir ilk olan engelsiz kültür ve sanat festivalini başlattık. Bu yıl 2. sini tertip ettiğimiz bu festivalde dünyanın en ünlü sanatcıları da bizimle beraber olacak. 200’ün üzerinde sanatçı ve kültür adamının, ressamın, sanat adamının yer alacağı bu festival Mersin’imizin tanıtımıda da çok büyük katkı sağlayacak. 4 gün süreyle gerçekleştireceğimiz bu festivalde bize destek veren omuz veren bütün sanatçılarımıza huzurlarınızda teşekkür ederim.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zihinsel Engelliler Mehter Takımı konser verdi.

Daha sonra ise engelli sanatcıların açtığı resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ve Engelsiz Işıklar Ritim Grubu gösterilerini sundu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı