Emek örgütlerinden adalet çağrısı

Emek örgütlerinden adalet çağrısı
Emek örgütlerinden adalet çağrısı admin
Bu içerik 472 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Ankara katliamının üçüncü yıldönümünde, katliamda hayatını kaybedenleri andı. Platform adına konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz:  Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir” dedi.

 

10 Ekim 2015’te,  KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenen Barış Mitingi’ne katılmak için yurdun dört bir yanından Ankara'ya giden yurttaşları hedef alan ve 103 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırının yıldönümünde emek örgütlerinin protestoları ve adalet çağrıları vardı.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de, Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek katliamı bir kez daha kınadı.

Platform adına konuşan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde, kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Bundan üç yıl önce, ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için 'Savaşa inat, barış hemen şimdi' şiarıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler.  Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor" dedi.

Katliamdan sonraki süreçte idarenin, siyasi iktidarın ve yargının takındığı tavrın acılarını artırdığını ifade eden Muşlu, " Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklı edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılmaktadır. Karar da buna uygun olarak verilmiştir.  Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda adeta katillere Ankara’ya kadar bir koridor açıldığı anlaşılmasına rağmen Mahkeme heyeti raporu ciddiye almadığı gibi avukatlarımızın ısrarlı talebine rağmen raporda kastı/ihmali yazılı olan kamu görevlilerini ne sanık olarak yargılamış, ne de tanık olarak dinlemiştir" ifadelerini kullandı.

Katliam öncesinde ve sonrasında ihmali bulunanların da yargılanması gerektiğini söyleyen Muşlu, "Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını hukuk önünde mutlaka soracağız. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı