Taşucu Tersanesi’nin ÇED sürecinde sona yaklaşıldı

​Mersin Ortak Girişim Grubu'nun 2003 yılından beri yapmaya çalıştığı Taşucu Tersanesi projesinin ÇED raporunda sona yaklaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme Değerlendirme Komisyonu onay verirse tersane projesinin ÇED raporu kesinlik kazanacak ve projenin yapılmasının önünde bürokratik aşama kalmayacak. Tersane tamamlandığında 300 kişi istihdam edilecek. Silifke Belediyesi ve çevre örgütleri, proje hakkında olumsuz görüş belirtmişti ancak bu görüşler ÇED sürecinde dikkate alınmadı.

Taşucu Tersanesi’nin ÇED sürecinde sona yaklaşıldı
Taşucu Tersanesi’nin ÇED sürecinde sona yaklaşıldı admin
Bu içerik 665 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

2002 yılında SEKA işletmesinden ayrılarak özelleştirilen, 2003 yılında da tersane yapımında kullanılmak üzere 49 yıllığına Mersin Ortak Girişim Grubu AKTER Akdeniz Taşucu Gemi Sanayi A.Ş'y devredilen Taşucu Limanı'nda tersane kurulması projesinin ÇED sürecinde yeni bir aşamaya gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AKTER tarafından hazırlanan ÇED raporunu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu'nun gündemine aldı.

İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu 30 Ekim'de toplanarak Taşucu Tersanesi'nin ÇED raporunu görüşecek ve kararını verecek. Komisyonun, ÇED olumlu raporu vermesi durumunda AKTER'in Taşucu Tersanesi'nin önünde bürokratik aşama kalmayacak.

 

ÇEVRECİLER VE BELEDİYE KARŞI ÇIKIYOR

 

SEKA'ya ait Taşucu Limanı’nın bir bölümü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca 15.05.2002 tarihinde tersane kurulmak üzere ayrılmıştı. 13.08.2003 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkan alan Mersin Ortak Girişim Gurubunun şirketi Akter Akdeniz Taşucu Gemi San. A.Ş.’ye 15.09.2003 tarihinden itibaren 49 yıllığına işletme hakkı devir sözleşmesi ile devredilmişti.

Şirket,  ÇED raporu süreci tamamlanmadan özel izin belgesiyle çalışmalara başlayınca tartışmalar yaşanmış, çevre örgütleri Taşucu Tersanesi projesine karşı dava açmıştı.

Çevreciler, Taşucu Tersanesi'nin Göksu Deltası'ndaki kuş cennetinin sınırında olduğu, Akdeniz fokları üreme alanlarının tersane nedeniyle tehlikeye gireceği, tersanenin çevredeki yerleşim birimlerine rahatsızlık vereceği argümanlarını ileri sürmüştü. Ancak ÇED sürecinde bu itirazlar dikkate alınmadı.

 

TERSANENİN KAPASİTESİ NE KADAR OLACAK?

 

 Akter Denizcilik tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulan ÇED raporunda tersane projesinin ayrıntılarına yer verildi.

Raporda derlenen bilgilere göre, kara alanında net 76 bin 158 metrekare, dolgu alanında net 40 bin 950 metrekare alan kullanılacak ve tersane alanı toplam 117 bin 108 metrekare olacak.

Raporda, "Söz konusu tersane projesi kapsamında 27 metreye kadar yıllık 2 adet, 45 metreye kadar yıllık 1 adet, 19 metreye kadar ve 42 metreye  kadar olmak üzere toplamda yıllık 2 adet olmak üzere ahşap malzeme kullanılarak ve 35 metreye kadar ve 42 metreye  kadar olmak üzere yıllık 1 adet polyester malzeme kullanılarak  üretim yapılması ve gemi boyu 140 metre ve denize indirme ağırlığı 5000 tonu geçmeyen; yük gemileri, özel maksatlı gemiler, römorkör ve destek gemileri üretilecektir.

Ayrıca tekne ve gemi bakım-onarım işlemlerinin yapılması planlanmaktadır. Kullanılması planlanan alan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan 49 yıllığına kiralanmıştır.  Projenin inşaat aşamasında 40, işletme aşamasında 300 personelin görev alması planlanmaktadır" denildi.

 

'NEDEN TAŞUCU SEÇİLDİ'

 

AKTER Denizcilik'in ÇED raporunda, tersane projesi için neden Taşucu'nun seçildiği konusunda şu ifadelere yer verildi:

"Endüstrinin ağır sanayi kolunda yer alan Türk gemi sanayi yılda; yeni gemi inşasında 1,5 milyar dolar, bakım onarımda 1 milyar dolar olmak üzere toplam 2,5 milyar dolar döviz girdisi sağlamaktadır. Bu sektörde doğrudan 25 bin kişilik istihdam ve yan sanayi ile birlikte 100 bin kişiye iş imkanı ve ayrıca ortalama 500 civarındaki yan sanayi iş kolunda yaratılan diğer katma değerlerle, Türkiye ekonomisi için büyük bir potansiyel oluşturmaktadır. Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi’nde özellikle askeri gemilerin acil bakım-onarımı için bir tersane kurulması fikri ilk kez 1999 yılında Deniz Kuvvetleri sempozyumunda ortaya konmuştur. Bu nedenle özellikle stratejik öneme sahip kıyılarımızda ticaret yapan Türk yada yabancı firmaların bakım-onarım faaliyetlerini yürütmek için bu projenin hayata geçirilmesi planlanmıştır."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
denizli escort