Mersin'in sokak ekonomisini anlattılar

​Malta'da düzenlenen ve bu yılki konusu 'sokak ekonomisi' olarak belirlenen 3. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu'na Mersin heyeti de katılarak Mersin'deki sokak ekonomisini anlattı. Tiyatro sanatçısı Semir Bolat 'Sokak sanatçıları ve medya', Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam 'Sokak ekonomisinde Romanlar', ÇEVDOSAN Başkanı Adnan Akbaş 'Geri dönüşüm', Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul da 'Mezitli Kadın Üretici Pazarı' konularında sunum yaptı.

Mersin'in sokak ekonomisini anlattılar
Mersin'in sokak ekonomisini anlattılar admin
Bu içerik 561 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Malta-Gozo hükümetinin himayesinde düzenlenen 3. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu farklı ülkelerden sivil toplum örgütü temsilcilerini bir araya getirdi. Bu yılki konusu sokak ekonomisi olarak belirlenen sempozyuma Mersin'den katılan sivil toplum örgütü temsilcileri Mersin'deki sokak ekonomisi uygulamalarını anlattı.

Sokak ekonomisi uygulama ve araştırmaları için pilot bölge seçilen Mezitli Belediyesi, sempozyumda Mezitli Belediyesi Mutlu Mezitli Müdürü Filiz Yalın, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul ve konsey yöneticisi Sembol Eren Tarhan tarafından temsil edildi. Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul,  sempozyumda yaptığı sunumda, "Konseyler çoğulcu demokrasinin savunucusu olarak yaşanılabilir kentler için her konuya dokunan, dokunmakla kalmayıp reel adımlar atan, yanlışa dur diyen, doğruların savunuculuğunu yapan kurumlardır. Bu bağlamda sokak girişimcileri barış, huzur ve yaşanılabilir bir kent için birleşmelidir" dedi.

Mezitli'de 11 adet kadın üretici pazarı olduğunu ifade eden Gelbul, " Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan kadınlara pozitif ayrımcılık sağlıyor. Biz bundan çok memnunuz. Sokak ekonomisinde kadın emeğini korumak üzere kadın üreticileri pazarı projesi gerçekleştirildi. Bu proje uluslararası yarışmalarda da proje ödülleri aldı. Neşet Tarhan öncülüğünde açılan pazarda kadınlarımız ürünlerini doğrudan satıyorlar. Bu hizmet için kendilerinden kira ve vergi alınmıyor. Enerji ihtiyaçları da güneş enerjisiyle sağlanıyor. Kadınlar satış yapmanın dışında eğitimler de alıyor. Kent Konseyi olarak belediye ile paralel çalışarak kadınlarımıza eğitim de veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Mezitli'de sokak ekonomisinin geçmişinin çok eskilere dayandığını belirten Sibel Gelbul, "Kadın üretici pazarlarının ardından örgü evlerini açtık. Kadınlar hem boş vakitlerini değerlendiriyor hem de ürettiklerini sokakta satıyor. Sokak ekonomisi adı altında Viranşehir sahiline belli bir standardizasyon getirilerek özel girişimcilerin kendi araçlarıyla dondurma, çay, kahve gibi satış yapmaları destekleniyor. Onlar da aylık 60 lira işgaliye veriyorlar. Hem onların çalışması sağlanıyor hem de halkımıza ucuz ve sağlıklı, kontrollü yiyecek ve içecek sunulması sağlanıyor. Böylece sokaktaki satış standarda bindirildi, başka araçların satış yapmasına izin verilmiyor.  Global sokak ekonomisine Mezitli Belediyesi ve Mezitli Kent Konseyi olarak şimdiden sahip çıkmış bulunmaktayız. Bunların yanı sıra Mezitli Kent Konseyi olarak yaz boyunca kentimizde sokak müziği, sokak dansları gibi bir çok etkinliklerin öncülüğünü belediye ile birlikte yürüttük" dedi.

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul konuşmasının ardından Mezitli'de sokak ekonomisini anlatan kısa filmin gösterimi yapıldı. Gelbul, Maltalı ev sahiplerine, Mezitlili kadınları ördüğü çantadan hediye etti.

3. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu'na Mersin'den ayrıca Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam ile aktivist Filiz Furtına  'Sokak Ekonomisinde Romanlar Ve Roman Çocuklarının Eğitimi', tiyatro sanatçısı ve yazar Semir Bolat 'Sokakların Zenginliği Romanlar Sokak Sanatçıları ve Medya' konulu sunum yaptı.

Mersin ÇEVDOSAN Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akbaş da 'Geri Dönüşüm ve Yeni Vizyonlar' başlıklı sunumu ile sempozyumda yer aldı.

 

Kamu hastanelerinde staj yapan öğrencilerin, günde 1 öğün yemek hakkı iptal oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı