Sözleşmeli öğretmenlere kadro çağrısı

Eğitim-Sen Dünya Öğretmenler Günü'nde öğretmenlerin sorunlarına dikkat çekti

Sözleşmeli öğretmenlere kadro çağrısı
Sözleşmeli öğretmenlere kadro çağrısı admin
Bu içerik 527 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

 

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, öğretmenlerin itibarını zedeleyen sözleşmeli öğretmenliğe son verilmesi çağrısında bulunarak, Bugüne kadar OHAL KHK’leri ile 40 bin 922 eğitim ve bilim emekçisi kamu görevinden hukuksuz bir şekilde, kendilerine savunma hakkı bile tanınmadan, siyasi ve idari tasarruflarla ihraç edilmiştir. İhraç edilen öğretmen sayısının asker ve polis sayısından fazla olması, iktidarın öğretmenlere çarpık bakışını yansıtmaktadır. Ataması yapılmayan öğretmenler istihdam sorunu çözülmeli, tüm branşlara eşit değer veren adaletli istihdam sağlanmalı, MEB’ in ihtiyaç sayısı olarak açıkladığı 117 bin öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır. Hizmetli ve memurlara özel hizmet tazminatı ödenmelidir." Dedi.

 

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, "1 doların ortalama 1.30 TL olduğu 2008 yılında 1196 TL aylık alan bir öğretmen 920 dolar alabiliyorken, 25 Eylül 2018 itibariyle ortalama 3620 TL alan bir öğretmenin dolar bazında aldığı maaş 598 dolar seviyesine inmiş, ortalama maaş alan bir öğretmenin maaşındaki kayıp dolar bazında 325 dolar olmuştur" dedi.Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla sendika binasında yaptığı açıklamada, Dünya Öğretmenler Günü’nün geçmişinin, 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayandığını hatırlattı.

 “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı”nın, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşıdığını ifade eden Muşlu, “Tavsiye Kararı, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına rağmen, Türkiye’nin yıllardır yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylememiz mümkün değildir. Türkiye’nin öğretmenleri 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü çözümsüzlüğe terk edilen hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin gölgesinde, sözleşmeli/güvencesiz istihdam uygulamaları ve hak kayıpları ile karşılamaktadır.  Bugüne kadar OHAL KHK’leri ile 40 bin 922 eğitim ve bilim emekçisi kamu görevinden hukuksuz bir şekilde, kendilerine savunma hakkı bile tanınmadan, siyasi ve idari tasarruflarla ihraç edilmiştir. İhraç edilen öğretmen sayısının asker ve polis sayısından fazla olması, iktidarın öğretmenlere çarpık bakışını yansıtmaktadır" dedi.

Konuşmasında son zamanlarda ekonomide yaşanan daralmaya ve hayat pahalılığını da değinen Sinan Muşlu, "1 ABD dolarının ortalama 1.30 TL olduğu 2008 yılında 1196 TL aylık alan bir öğretmen 920 ABD doları alabiliyorken, 25 Eylül 2018 itibariyle ortalama 3620 TL alan bir öğretmenin dolar bazında aldığı maaş 598 ABD doları seviyesine inmiş, ortalama maaş alan bir öğretmenin maaşındaki kayıp dolar bazında 325 ABD dolar olmuştur. Benzer bir kıyaslamayı son 10 yılda alınabilen çeyrek altın üzerinden de yapmak mümkündür. 2008 yılında 1196 TL alan bir öğretmen 23 çeyrek altın alabiliyorken bugün 3620 TL alan bir öğretmen sadece 9 çeyrek altın  alabilmektedir. Altın üzerinden bakıldığında iktidarın, öğretmenlere tam 14 çeyrek altın borçlu olduğu görülmektedir" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre resmi öğretmen açığının 117 bin 403, ataması yapılmayan öğretmen sayısı ise 438 bin olduğunu ifade eden Muşlu, " Son 16 yılda KPSS’ye giren her 100 öğretmenden sadece 17’sinin ataması yapılmış, geriye kalan 83 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır. Bugüne kadar ataması yapılmadığı için farklı işler yapmak zorunda kalan meslektaşlarımız iş cinayetlerinde hayatını yitirmiş, 53 işsiz öğretmen ataması yapılmadığı için yaşamına son vermiştir" dedi.

Siyasi iktidarın 5 Ekim'i öğretmenler günü olarak tanımasını isteyen Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, diğer taleplerini de şöyle özetledi:

"24 Haziran seçimleri öncesinde verilen sözler tutulmalı, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin ek göstergeleri 3600’e çıkarılmalıdır. Başta insanca yaşayacak ücret talebimiz olmak üzere, eğitim emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetler giderilmeli, son 16 yıl içinde satın alım gücümüzdeki azalmayı telafi eden adaletli bir ücret artışı sağlanmalıdır. Maaşlarımızda dolar bazında yaşanan kaybı  karşılamak için net 1976 TL artış sağlanmalıdır. Ek ders saat ücreti hesaplanırken bir öğretmenin aylık maaş tutarı esas alınmalıdır.  Sözleşmeli/ücretli öğretmenlik gibi her türlü güvencesiz istihdam uygulamalarına esnek, kuralsız ve angarya çalışmaya son verilmeli, sözleşmeli öğretmenlerin tamamı kadroya geçirilmelidir.  Eğitim-öğretim yılı başında öğretmenlere yapılan eğitim-öğretime hazırlık ödeneği, her dönem başında, bir maaş tutarında olmak üzere yılda iki kez olmalı ve bütün eğitim ve bilim emekçilerine ödenmelidir. OHAL KHK’leri ile gerçekleştirilen hukuksuz ihraçlar iptal edilmeli, hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir.  Ataması yapılmayan öğretmenler istihdam sorunu çözülmeli, tüm branşlara eşit değer veren adaletli istihdam sağlanmalı, MEB’ in ihtiyaç sayısı olarak açıkladığı 117 bin öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır. Hizmetli ve memurlara özel hizmet tazminatı ödenmelidir."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı