Emekliler zam istiyor

Emekliler, mutfakta hissedilen enflasyonun resmi enflasyon oranından çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti

Emekliler zam istiyor
Emekliler zam istiyor admin
Bu içerik 630 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

 

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Yönetim Kurulu üyesi Fatih Kaplan, kamunun ve özel sektörün borçları nedeniyle ekonominin tıkanma noktasına geldiğini savunarak, "Bu borç emekli kesimin borcu değil. Yüzde 1'lik kesimin borcudur ve onlar ödemelidir" dedi. Resmi enflasyonun yüzde 24 olduğunu, mutfakta hissedilen enflasyonun ise yüzde 50'yi bulduğunu ifade eden Kaplan, emeklilerin büyük kısmının açlık sınırının altında maaş aldığını vurguladı ve emekli maaşlarına enflasyon oranında zam yapılmasını talep etti.

DİSK'e bağlı Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi'nde örgütlü emekliler, ekonomideki daralma ve hayat pahalılığı konusunda bir açıklama yaparak taleplerini dile getirdi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Yönetim Kurulu üyesi Fatih Kaplan, ülkedeki tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan etkilendiğini, siyasi iktidarın ise 'kriz yok, spekülasyon var' diyerek krizi ciddiye almamakta ısrar ettiğini söyledi.

Kaplan, "Bu krizi sadece dolar kriz, rahip krizi veya dış güçlerin tezgahı diye tanımlamakla ve milli dava demekle açıklanamaz. Meselenin özü tamamen dış finansmana bağlı, üretimi değil borçlanmayı esas alan, ranta ve betona dayalı, dışa bağımlı ekonomik modeldir. Dolayısıyla dış kaynakların eskisi kadar ucuz ve sürekli olmaması nedeniyle bu noktaya gelindi. Asıl sorun döviz ucuzken, faizler düşükken altına girilen borçtur. Bu borç emekli kesimin borcu değil. Aksine yüzde 1'lik kesimin borcudur ve onlar ödemelidir" dedi.

Yılbaşından bu yana Türk Lirası'nın dolar karşısındaki kaybının yüzde 61 olduğunu, yılsonuna kadar nerede duracağının öngörülemediğini belirten Kaplan, "Şu anda resmi enflasyon yüzde 24 civarındadır. Ama mutfaktaki enflasyon yüzde 40-50 civarındadır. Ücretlerimiz günden güne erimektedir. Ağustos 2018 itibariyle açlık sınırı 1812 TL, yoksulluk sınırı 6050 TL'dir. Tek kişinin geçimi için 2225 TL gerekmektedir. Bu tablodan da görüldüğü üzere 13 milyon 300 bin emeklinin tamamına yakını ve asgari ücretlilerin tamamı açlık sınırının altındadır. Bu sorunlar altında yaşamını ikame ettirmeye çalışan insanlar çaresi kendini yakmakta, intihar etmekte bulmaktadır. İflas eden ve konkordato ilan eden binlerce firma yasaklar nedeniyle açıklama bile yapamamaktadır. 8 ayda kapanan işyeri sayısı 7877'dir. Günde ortalama 31 işyeri kapanmaktadır" dedi.

Gelirlerin paylaşımında, adalette ve eşit yurttaşlıkta herkesin aynı gemide olmadığını ancak ekonomik kriz çıkınca 'aynı gemideyiz' söylemlerinin arttığını ifade eden Kaplan, "Emekli ve emekçiler olarak bunlara inanmıyoruz. Bu söylemlere karnımız toktur" diye konuştu.

Halka kemer sıkma çağrısı yapan siyasi iktidarın ihtişamlı yaşama devam ettiğini, Varlık Fonu'nun tek elde toplandığını kaydeden Fatih Kaplan, "Tasarruf yapılacaksa önce devletin rantabl olmayan Kanal İstanbul gibi projelerinden başlamak gerekir. Bir an evvel bunların durdurulması gerekir. Saray, 'Burası Türkiye' deyip AVM'lerin kiralarını Türk Lirası'na çevirmesini isterken köprü, havaalanı, şehir hastaneleri gibi büyük yatırımlar döviz üzerinden yapılmakta, bu konuda yabancı firmalara en ufak bir uyarı bile yapılmamaktadır. Gece yarısı kamu bankalarının döviz kurunu düşürüp dövizlerin kimlere ne kadar satıldığı bugüne kadar açıklanmadı. Ayrıca bu kriz döneminde hangi firmalar ve kişiler milyon seviyesinde döviz almıştır, açıklanması gereken karanlık noktalardır" ifadelerini kullandı.

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Yönetim Kurulu üyesi Fatih Kaplan, son 15 yılın en yüksek enflasyonu karşısında eriyen ücretlerdeki farkın telafi edilmesi, vergideki adaletsizliğin giderilmesi, büyük şirketlere tanınan vergi affının iptal edilmesini, siyasi iktidarın ve kamunun harcamalarının azaltılması çağrısında bulundu.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı