Advert
Advert

Ekmeğin gramajından çalan yandı

Akdeniz Belediyesi zabıtası market ve fırınlara fiyat denetimi yaptı

Ekmeğin gramajından çalan yandı
Ekmeğin gramajından çalan yandı admin
Bu içerik 227 kez okundu.

Akdeniz Belediyesi zabıta ekipleri, marketlerde satışa sunulan gıda ürünleriyle ilgili  etiket–fiyat denetimi yaptı. Fırınları da denetleyen ekipler, ekmek fiyatının 1 lira olduğunun görünür yerlere asılan yazıyla bildirilmesini sağladı. Ekipler, 200 gramın altındaki ekmekleri de topladı ve huzurevine gönderdi. Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, “Gerek gıda fiyatlarıyla, gerekse de halkın sağlığı ile oynayanlara karşı denetimlerimiz devam edecek” dedi.

Akdeniz Belediyesi Basın Yayın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Akdeniz Belediyesi, son haftalarda özellikle marketlerde satılan gıda ürünlerinde görülen fiyat dalgalanmalarına karşı harekete geçti. Akdeniz Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve Mersin Ticaret İl Müdürlüğü’nden gelen bir yetkili, Tüketici Haklarının Korunması ile ilgili 6502 sayılı kanun kapsamında yapılan denetimlerde ruhsat, etiket, son tüketim tarihi, genel temizlik, ambalaj ve gramaj kontrolleri, ürünlerin reyon fiyatı ile kasa fiyatının uyuşup uyuşmadığı gibi konularda kontroller yaptı. Zira reyon fiyatı ile kasa fiyatının farklı çıkması durumunda, 'Tüketici Kanunu' gereği tespit tutanağı tutularak, söz konusu işyeri sahiplerine cezai işlem uygulanması amacıyla Valiliğe gönderiliyor.

 

200 GRAM EKMEĞİN FİYATI 1 LİRAYA DÜŞTÜ

 

Akdeniz zabıta ekipleri; denetimlerde, Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin kararıyla, 200 gram ekmeğin fiyatının 1 lira 25 kuruştan, 1 liraya düştüğünü de hatırlatarak, fırın işletmecilerine işyerlerinin camlarına bu konuda yazı asmaları uyarısında da bulundu. Denetimlerde, 200 gramın altında çıkan ekmeklere el konuldu ve bu ekmekler makbuz karşılığı huzurevine bağışlandı. Marketlere yönelik denetimlerde, Ticaret Bakanlığı tarafından 3 Ekim 2018 tarihi itibariyle zorunlu hale gelen “Yerli Üretim” logosunun yerli ürünlere eklenmesi konusunda da esnaflar uyarıldı.

 

VATANDAŞIN CEBİNE GÖZ KOYANLARA YASAL İŞLEM UYGULANACAK”

 

Zabıta ekiplerinin denetimleri hakkında bir değerlendirme yapan Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, “Ülkemiz ekonomisine zarar veren, vatandaşlarımızın cebine göz dikerek haksız kazanç elde etmek isteyenlere, halkın sağlığını hiçe sayıp hijyen koşullarına aykırı hareket eden işyerlerine karşı ilgili mevzuatlar çerçevesinde gereken yasal yaptırımlar uygulanacaktır. Bu nedenle, gerek gıda fiyatlarına keyfi zam yapanlar, gerekse stok yapan kişilere karşı, Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz tarafından başlatılan denetim ve kontroller aralıksız sürecektir. Ekiplerimiz, etiket, ambalaj ve gramaj kontrollerinin yanı sıra, satışa sunulan gıda ürünlerinin reyon etiket fiyatı ile kasa fiyatının uyuşup uyuşmadığını da kontrol etmektedir. Aksi bir durumda, tüketici hakları ve yasalar kapsamında işyeri sahiplerine yönelik gerekli yaptırımlar uygulanacaktır” diye konuştu.

Başkan Pamuk, Akdeniz Zabıta ekiplerinin, fiyatlarda oynama yapan kişilere ve stokçulara fırsat vermemek, vatandaşların zarara uğramasını önlemek amacıyla ilçe sınırları içinde bulunan ve başta fırın, patiseri, market ve gıda ürünleri satan işyerleri olmak üzere geniş kapsamlı denetimlerin aralıksız süreceğini de sözlerine ekledi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akkuyu NGS ikinci ünitesi için sınırlı çalışma izni verdi
Akkuyu NGS ikinci ünitesi için sınırlı çalışma izni verdi
Şehidin kardeşi Ertunç Verdi:  Altuğ,bizim için  kahramandı
Şehidin kardeşi Ertunç Verdi: Altuğ,bizim için kahramandı