Bozyazı taşocağına ÇED olumlu raporu verildi

​Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Mersin'in Bozyazı ilçesindeki taşocağının kapasitesini artırdı.9,98 hektarlık alanda faaliyet yürütülen taşocağında kapasite artışının ardından 14,84 hektar alanın tahrip edilmesine yeşil ışık yaktı.

Bozyazı taşocağına ÇED olumlu raporu verildi
Bozyazı taşocağına ÇED olumlu raporu verildi admin
Bu içerik 433 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Karaman'ın Ernemek ilçesine bağlı Kazancı Belediyesi, Mersin'in Bozyazı ilçesindeki taşocağının kapasitesini artırdı. Belediye, kapasite artışının kasabanın yol ve kaplama işlerinde kullanacağını açıkladı. Kasaba belediyesine ait tesisin kapasitesi 340 bin tondan 1 milyon tona çıkarılacak, böylece belediye 2600 nüfuslu kasaba için kişi başına 384 ton malzeme üretmiş olacak.

Son yıllarda kalker ocağı, mermer ocağı gibi madencilik faaliyetlerinin hedef bölgesi haline gelen Mersin'de çok sayıda şirket ve şahıs taşocağı işletiyor.  Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Kazancı kasabası belediyesi de Mersin sınırları içinde taşocağı işletenler arasında yer alıyor.

Kazancı Belediyesi, 2011 yılında Bozyazı sınırları içinde kalker ocağı ve kırma eleme tesisi kurmak için Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvurmuş, küçük bir kısmı Kazancı sınırlarında, büyük kısmı Bozyazı sınırlarında kalan arazi için ÇED gerekli değildir kararı verilmiş ve tesis faaliyete başlamıştı.

Kazancı Belediyesi, söz konusu tesiste yıllık 340 bin ton kapasiteyle üretim yapıyordu. Belediye, taşocağında kapasite artışı ve kırma eleme tesisinin faaliyete alınması için yeniden ÇED dosyası hazırladı ve Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne sundu. Belediyenin başvurusunu inceleyen müdürlük ÇED gerekli değildir kararı verdi.

Kazancı Belediyesi, Bozyazı'daki kalker ocağında kapasitesini artırdığında yıllık 1 milyon ton üretim kapasitesine ulaşacak. Kazancı kasabasının nüfusunun 2600 olduğu göz önüne alındığında belediye kişi başına 384 ton malzeme üretmiş olacak.

Kazancı Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne sunulan başvuru dosyasında,  mevcut kalker ocağının 9,98 hektarlık alanda faaliyet yürüttüğü, kapasite artışının ardından ocak alanının 14,84 hektara yükseltileceği belirtildi.

Başvuru dosyasında, "Faaliyet sahasının büyük bir kısmı Mersin il sınırları içerisinde küçük bir kısmı Karaman il sınırları içerisinde kalmaktadır. Proje tanıtım dosyası her iki ili kapsayacak şekilde hazırlanmış olup faaliyet sahasının büyük bir kısmının Mersin il sınırları içerisinde kalmasından dolayı Proje Tanıtım Dosyası Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sunulmuştur" denildi.

Dosyada, "Hammadde üretim izin belgesinin yenilenmesinden ve faaliyet alanının 14,84 ha alana genişlemesinden dolayı kapasite artışı planlanmaktadır. Faaliyet alanında 1 milyon ton/yıl kapasiteli malzeme üretimi planlanmaktadır. Üretilen malzemenin 395.000 tonun kırma eleme tesisinde kırılması planlanmaktadır. Geri kalan malzemenin tüvenan malzeme olarak kullanılması planlanmaktadır. Çıkarılan malzemenin tamamı aynı ruhsat sahası içerisinde yer alan kırma eleme tesisinde işleme tabi tutulacaktır. Sahadan alınacak malzeme Kazancı Belediye Başkanlığı, imar planı içerisindeki muhtelif cadde ve sokaklarda beton yapı elemanları ile yol ve kaplama işlerinde altyapı temel maddesi olarak kullanılacaktır" ifadeleri yer aldı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı