Altunkaya, ‘Gayemiz Allah’ın Dinine Ve Millete Hizmettir’

​Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Altunkaya ‘Din Hizmetine Adanmış Gönüller’ teması ile kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada,” Bizim gayemiz Yüce Allah’a, onun dinine ve necip milletimize hizmettir.’’ Dedi.

Altunkaya, ‘Gayemiz Allah’ın Dinine Ve Millete Hizmettir’
Altunkaya, ‘Gayemiz Allah’ın Dinine Ve Millete Hizmettir’ admin
Bu içerik 673 kez okundu.

-Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Altunkaya,Din Hizmetine Adanmış Gönüller’’ teması ile kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Mersinlilerle bir araya geldi. Müftülükten yapılan açıklama göreMersin  Kongre Merkezinde düzenlenen konferansa Akdeniz İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Altunkaya, Mersin Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Milli Eğitim İl Müdürü Adem Koca, Sağlık İl Müdürü Sinan Bahçacı, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman, Mersin İl Defterdarı Hatice İşcenErcoşan, İlçe Müftüleri, Din Görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösteriminden sonra açış konuşması yapan Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın bu yıl, "Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler" temasıyla düzenleneceğini ve toplumda farkındalık gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Kondi yaptığı konuşmada, Bu hafta münasebetiyle düzenlenen etkinliklerle toplumumuza cami ve din görevlisi hakkında yeni bir bakış ve anlayış kazandırılmaya çalışılmaktadır. Amacımız, doğru bilgiyi doğru kaynaktan insanlarımıza aktarabilmek ve insanlarımızı Allah’ın evlerinde Kur’anla ve doğru bilgi ile buluşturabilmektir. Bu bakışı, hayatını şehrin manevi hayatına adamış değerli din gönüllüsü kardeşlerimle birlikte gerçekleştireceğiz.

Camiler, varlığıyla İslam beldelerinin bağımsızlığının göstergesidir. Minaresiyle tevhidin sembolüdür. Ezanlarıyla şehadetin ifadesidir. Salâlarıyla sadece ölüleri ilan etmek için değil, bir milleti dirilten ve ayağa kaldıran merkezlerdir. Minberleriyle ilim, hikmet ve marifetin mekânıdır. Kürsüleriyle hak ve hakikatin sesidir. Mihraplarıyla gönlümüzü esir almaya çalışan günahlara, öfke, kin, nefret gibi her türlü kötülüğe karşı bir mücadele yeridir.Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları olarak biz bu necip milletin maneviyat ordusuyuz. Milletleri millet yapan güçlü kılan, birlik ve istikbalimizin teminatı din gönüllüleridir. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımın, din görevlilerimizin, Kur’an Kursu Öğreticilerimizin ve tüm çalışanlarımızın haftasını kutluyorum. Ahirete irtihal etmiş olan meslektaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum’’ Dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının kısaca kuruluş aşamasını anlatarak konuşmasına başlayan Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Altunkayaise , Bu görevin ifasının bir takım prensiplere dayandığını belirterek,”Bu gayret ister, azim ve cesaret ister, fedakarlık ister. Görevin mahiyetini bilerek usulüne uygun olarak yerine getirilmesi istenir. Gelişi güzel bir hizmet olmaz. Bunun adına da din hizmeti denir. Her geçen gün bizim bu hizmetimize ihtiyaç ve lüzum artarak devam ediyor. Çünkü toplumu din konusunda aydınlatma görevi bizim kurumun dışında bir kurma, kuruluşa verilmiş değildir. Bu hizmetin bizlere verilmesinden dolayı ne kadar şükretsek azdır.’’ Dedi.

Din hizmetleri dünyada yapılması bakımından en zor hizmetlerin başında gelir. Bu hizmetin önünde çok engeller var diyen Altunkaya, bizler bu engelleri, badireleri aşmamız gerekir. Çünkü Allah Rasulü buyuruyor ki, ‘’Amellerin en faziletlisi zor olanıdır, zorluklarla yapılanıdır.’’ Buna inandığımız, gönül verdiğimiz için bu zorlukları samimiyetimizle, gayretlerimizle aşıyoruz. Allah’ta yardımını, vuslatını lütfediyor bu hizmetler devam ediyor. Allah Resul’ünün varisleri olarak din hizmetlerini ifa ederken bazı kurallara uymamız gerekiyor. Din hizmetini ibadet anlayışı ile yapacağız. Namaz nasıl bir ibadet ise oruç tutmak nasıl bir ibadet ise Allah’ı anlatmak, Peygamberi anlatmak, namazı anlatmak, helali haramı anlatmak, doğruyu eğriyi anlatmakta aynı şekilde ibadettir. Bu hizmeti yaparken bu anlayışla yapmamız lazım. Bizim gayemiz Yüce Allah’a, onun dinine ve necip milletimize hizmettir.’’ Dedi.Konuşmasının devamında Altunkaya deneyimlerini din görevlileri ile paylaştı.Programın sonunda Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi günün  anısına Mehmet Altunkaya’ya çiçek ve plaket   takdim etti. (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort