​Cennetin ortasına mermer ocağı

​Mersin’in Tarsus ilçesi’ne bağlı Boztepe, Kisecik ve Böğrüeğri köyü sınırları arasında mermer ocağı açmak isteyen şirket ÇED raporunda son aşamaya geldi. "Yaylamıza, yaşam alanımıza dokunmayın" diyen köylüler, mermer ocağının köylerdeki tarım ve hayvancılık ile gündelik hayatı olumsuz etkileyeceği, doğa harikası alanı kirleteceği görüşünde. Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can da, mermer ocağının, Mersin'in içmesuyunu karşılayan akarsuları etkileyeceğini, MESKİ'nin bu nedenle projeye karşı görüş belirttiğini, ancak MESKİ'nin karşı görüşünün ÇED sürecinde dikkate alınmadığını söyledi.

​Cennetin ortasına mermer ocağı
​Cennetin ortasına mermer ocağı admin
Bu içerik 796 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Alacakaya Mermer ve Maden İşletmesi adlı bir şirketin  Mersin’in Tarsus İlçesi’ne bağlı Boztepe, Kisecik ve Böğrüeğri köyü sınırları arasında bulunan, Berdan Nehri'ne ve Saklı Cennet vadisine isabet eden bölgede mermer ocağı açmaya çalışması yöre köylülerinin tepkisine neden oldu.. Köylülerin itirazlarına rağmen ÇED süreci tamamlandı ve şirkete nihai ÇED olumlu raporu verilmesi aşamasına gelindi.

Boztepe köyünden bir grup vatandaş, Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can ve Tarım Orkam-Sen Şube Başkanı Yılmaz Kilim ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek mermer ocağına neden karşı olduklarını anlattı.

Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can, yöre köylülerinin 517 imza ile valiliğe ve ilgili bakanlıklara başvurarak mermer ocağı istemediklerini belirttiklerini söyledi.

Maden ocaklarının, taş ocaklarının ve mermer ocaklarının bulundukları yörenin bitki örtüsüne, su kaynaklarına ve yaban hayatına zarar verdiğini ifade eden Sinan Can, "Projenin uygulanacağı alan Mersin'in içme suyunun karşılandığı Berdan Nehri'nin sınırındadır. Bu nedenle MESKİ, ÇED sürecinde, projeye karşı olduğunu gerekçeleriyle birlikte, resmi bir yazıyla bildirmiştir. ÇED sürecinde bir kurumun olumsuz görüş belirtmesi durumunda bunun dikkate alınması gerekir. Ama bu projenin ÇED sürecinde MESKİ'nin görüşü dikkate alınmamış ve ÇED nihai aşamasına getirilmiştir" dedi.

 

'SADECE 3 KÖYÜ DEĞİL, TÜM KENTİ ETKİLER'

 

Proje alanının resmi statüde yayla olmadığını ancak vatandaşların bu bölgenin yayla statüsüne alınmasını istediklerini ifade eden Sinan Can, "Kent hakkı ve çevre hakkı üçüncü kuşak anayasal haktır. Bir yörede halk bir yatırımı istemiyorsa o yatırım yapılmaz. Ama Türkiye'de böyle olmuyor. Halkın görüşü, imtiyazları dikkate alınmadan bu tür yatırımlar yapılıyor" diye konuştu.

Tarım Orkam-Sen Mersin Şube Başkanı Yılmaz Kilim de söz konusu mermer ocağı projesinin sadece 3 mahalleyi değil, Berdan ve Pamukluk barajlarının havzasında olduğu için tüm kenti etkileyeceğini kaydetti.

 

'KÖYÜMÜZÜN ORTASINA MERMER OCAĞI AÇMAYIN'

 

Boztepe sakinlerinden Mahmut Toros, "Mersin halkı köyümüze gelip oraları görsün, proje bizi mi daha çok etkileyecek, Mersin'i mi daha çok etkileyecek kendi gözüyle görsün. İçtiğimiz su Berdan Nehri'nden gelir, bu proje alanı Berdan'ın dibinde. Bu sorun sadece Boztepe, Kisecik, Böğrüeğri sorunu değil. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bizim yaşam alanımıza dokunmayın. Gidin mermer ocaklarını yüksek dağlarda, insanların olmadığı yerde açın. Kolay diye gelip bizim köyümüzün ortasında açmayın. Eğer bizim köyümüzün ortasında bu ocak açılırsa bu bizim devletimizin de ayıbıdır. Kimse kusura bakmasın. Zaten bu bölgede taşocağı var, HES var, baraj var. Biz bu bölgenin tescilli yayla olmasını istiyoruz, o şekilde kalkınmasını istiyoruz. Bizim hayalimiz o bölgenin güzel bir yayla olması. Bizim hayalimizi yıkmayın" ifadelerini kullandı.

 

'KENDİMİ KAMYONLARIN ÖNÜNE ATARIM'

 

Köy sakinlerinden Şeref Ateş, mermer ocağı kurulmak istenen alanın doğa harikası bir alan olduğuna işaret ederken bir başka köy sakini 74 yaşındaki Faruk Baykar şunları söyledi:

"Yılında 8 ayını Boztepe'de geçiriyorum. Orada benim gibi yüzlerce emekli var. Yüzlerce de köylü var. Bu mermer ocağı bizim yaşam alanımıza tecavüzdür. Buna karşı yasal yollardan mücadele ederiz. Ama baş edemezsek, en son çare olarak ben kendimi kamyonların önüne atarım."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı