‘Mersin pazarlık konusu olamaz!'

​Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, aralarında Mersin’in de aralarında olduğu bazı illerin MHP ile AKP arasında ittifak pazarlığına konu edilmesine tepki göstererek, “ Halkın oy hakkı pazarlık konusu olamaz.MHP’liler Adana, Mersin, Manisa bizim, İstanbul Ankara sizin diyor. Sayın Bahçeli gelsin Mersin’den aday olsun, Sayın Akşener gelsin Mersin’den aday olsun. Karşılarında da ben aday olacağım bakalım kim kazanıyor. Hatta Sayın Cumhurbaşkanı gelsin Mersin’den aday olsun bakalım ne oluyor. Adana, Mersin, Manisa bizim, İstanbul Ankara sizin. Vay canına! Ya biz portakalı böyle rahat satamıyoruz” dedi. Sağlar, CHP’nin başkan adaylarının önseçimle belirlenmesi çağrısında da bulundu.

‘Mersin pazarlık konusu olamaz!'
‘Mersin pazarlık konusu olamaz!' admin
Bu içerik 665 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

CHP’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları arasında adı geçen eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, partililer ve gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda hem CHP genel merkezine önseçim çağrısı yaptı hem de MHP ve AKP arasındaki ittifak görüşmelerinde Mersin’in de adının geçmesine tepki gösterdi.

Konuşmasına,  “Kızgınım, küskünüm, hırslıyım” diye başlayan Fikri Sağlar, “MHP’liler Adana, Mersin, Manisa bizim, İstanbul Ankara sizin diyor. Biz Mersinlilere siz ne karar vereceksiniz demiyorlar. Biz Mersinlileri pazarlık konusu yapanlara kızgınım. Mersin’de geçen dönem belediyeyi MHP’nin alması Mersin’in MHP’li olduğu anlamına gelmez, belediye İyi Parti’ye geçerse İyi Partili olduğu anlamına gelmez. Mersin pazarlık konusu olamaz. Sayın Bahçeli gelsin Mersin’den aday olsun, Sayın Akşener gelsin Mersin’den aday olsun. Karşılarında da ben aday olacağım bakalım kim kazanıyor. Hatta Sayın Cumhurbaşkanı gelsin Mersin’den aday olsun bakalım ne oluyor. Adana, Mersin, Manisa bizim, İstanbul Ankara sizin. Vay canına Ya biz portakalı böyle rahat satamıyoruz. Buna isyan ediyorum. Mersin alın terimizle ekmeğimizi kazandığımız yer. Burası birilerinin el atacağı, pazarlık yapacağı yer değil” ifadelerini kullandı.

‘BIRAKIN MERSİN’DE YAŞAYANLAR ADAYLARINI KENDİLERİ BELİRLESİN’

2019’da yapılacak belediye seçimlerini demokratik yaşama dönmek için son çıkış kapısı olarak gördüklerini belirten Fikri Sağlar, CHP adaylarının halkla buluşabilmesi için önseçim ya da eğilim yoklaması önerdi.

Tarihi SHP’nin, 1989 seçimlerinde İstanbul’u önseçim sayesinde kazandığını kaydeden Sağlar, “Seçimlerde belediye başkan adayının varlığı siyasi parti genel başkanının varlığından, partinin varlığından daha önemlidir. Adayların tespiti için siyasi parti liderinin elinde bir sihirli değnek olmasına gerek yok. Bırakın partili kendi adayını belirlesin. Önseçim üyeye olan inanca, üyeye olan saygıya dayanır. Üyeye bu hakkı vermemek, üyeye saygı duymamaktır. Hatta daha da ileri gitmeliyiz, parti üyesi olmayanlara da adayımız kim olmalı diye sormalıyız. Bırakın Mersin’de yaşayanlar kendi adaylarını belirlesinler. Halkın kendisinin vereceği karar, bir partinin genel merkezinde üç kişinin vereceği karardan daha doğrudur” dedi.

‘ADAY ADAYIYIM DEMEME GEREK YOK’

Basın toplantısı duyurusu yaptığında gazetecilerin ‘Sağlar aday adaylığını açıklayacak’ beklentisine girdiğini belirten Sağlar, “Büyük harflerle ben aday adayıyım dememe gerek yok. Mersinlilerin vereceği her göreve hazırım. Görev vermezlerse de çalışmaya hazırım. Herkesten çok çalışırım. 24 Haziran seçimlerinde Mersin’in en uzak köyüne gittik. O köye milletvekili arkadaşlarımız daha gitmediler. Vakit bulamadılar. Biz zaten demokrasi için çalışmaya hazırız. Aday olmasam da çalışmaya hazırım” ifadelerini kullandı.

‘MERSİN 4T İLE KALKINIR’

 

Mersin’in 4 T ile kalkınacağını düşündüğünü belirten Sağlar, bunları tarım, ticaret, turizm ve teknoloji olarak özetledi. Sağlar, “2 dönem bakanlık yaptım. Benden sonra 6 Mersin milletvekili daha bakanlık yaptı. Hiçbirinin zamanında benim bakanlık dönemimdeki kadar Mersin’e yatırım yapılmadı.  Havalimanı projesini, yat limanlarını, Taşucu otoyolunu biz projelendirdik. Mersin Üniversitesi’ni kurduk. Mersin’e çivi çaktık. Arkamızda iz bıraktık. Ben şimdi projelerimi anlatmayacağım. Geçmişte yaptıklarımız yeni projelerimizin habercisidir” dedi.

‘KEMAL BEY’İN ADAY OLDUĞU YERDE ZATEN ADAY OLMAM’

Toplantı sonunda soruları yanıtlayan Fikri Sağlar, “Bahçeli ve Akşener Mersin’den aday olsun, ben kazanırım dediniz. Kılıçdaroğlu aday olsa ne olur” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi: “Sayın Kılıçdaroğlu benim dostumdur. Buraya gelmeden önce de kendisiyle görüştüm. Parti terbiyesi almış bir insanım. Kemal Bey’in aday olduğu yerde ben zaten aday olmam.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı