Kocamaz’dan aynı nakarat

​MHP tarafından yeniden aday gösterilmeyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "En ufak bir araştırma ya da anket yapılmış olsa, çarşıda pazarda halkın arasına girip dolaşılsa durum zaten çok açık ve bariz olarak görülecektir. Rabbim elbette bir kabına koyacaktır. Şunu herkes bilmeli ki biz yanlış hesabın Bağdat’tan da olsa döneceğine inanıyoruz. Dolayısıyla sabırla, metanetle beklemeye devam ediyoruz" diyerek adaylık için açık kapı bıraktı.

Kocamaz’dan aynı nakarat
Kocamaz’dan aynı nakarat admin
Bu içerik 1424 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-MHP Genel Merkezi'nin, 2019 seçimlerinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için mevcut başkan Burhanettin Kocamaz'ı tercih etmemesi ve Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna'yı işaret etmesiyle başlayan tartışmalar sürüyor. Tuna'nın adaylığının ilan edilmesinden bu yana Tuna ile yan yana gelmeyen, birlikte fotoğraf vermeyen Burhanettin Kocamaz, sosyal medyadan verdiği son mesajında adaylık için açık kapı bıraktı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, MHP Genel Merkezi ile sorun yaşayan başkanlarca idare edilen Manisa ve Mersin için kesin konuştu.

MHP tarafından aday gösterilmemesinin ardından, kırgın olduğunu birçok defa dile getiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sosyal medyadan yaptığı son açıklamada, belediye başkan adaylığı için açık kapı bıraktı ancak parti konusunda ipucu vermedi.

 

'YANLIŞ HESAP BAĞDAT'TAN DÖNER'

 

Kocamaz, "Ben Ankara’da sağlığımla ilgili problemimi çözmeye çalışırken sosyal medyada şahsıma yönelik olarak iyi niyetli bazı paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımlarla ilgili bir açıklama yapma gereği hasıl olduğu için yazıyorum" diyerek başladığı mesajında,  şu ifadeleri kullandı:

"Doğal olarak halkımız, hemşehrilerimiz uğradığımızı düşündükleri haksızlığa karşı çıkıp, Mersin’de daha yapılacak çok işler var diyerek bize sahip çıkıyor. Bu arada çeşitli söylentilere ya da haberlere dayanarak yorumlar da yapılıyor. Şunu herkes bilmeli ki biz yanlış hesabın Bağdat’tan da olsa döneceğine inanıyoruz. Dolayısıyla sabırla, metanetle beklemeye devam ediyoruz."

Kendisini destekleyenlere biraz daha sabretmeleri çağrısında bulunan Kocamaz,  "Bugüne kadar hep sizlerin huzur ve mutluluğu için koşturduk. Çok şükür ki gönüllere girebilmişiz. Bütün ilçelerden Mersin’in her bölgesinden partili ve partisiz tüm hemşehrilerimiz meseleye ortak olmuş ve bizi sahiplenmiş durumda. Herkes bir şekilde bize ulaşıp üzüntülerini bildiriyor, Mersin’i ve bizi öksüz ve sahipsiz bırakma diye ısrar ediyor, adeta yalvarıyor. Allah hepsinden, bütün hemşehrilerimizden razı olsun. Herkese ve bütün hemşehrilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Benim gibi bir fani için bundan daha büyük bir mutluluk olamaz. Çeyrek asırlık emek, vatandaşa hizmet ve halkla bütünleşmek bugünden yarına olacak bir şey değil. En ufak bir araştırma ya da anket yapılmış olsa, çarşıda pazarda halkın arasına girip dolaşılsa durum zaten çok açık ve bariz olarak görülecektir. Rabbim elbette bir kabına koyacaktır. Bekleyelim. Görelim. Mevla neylerse güzel eyler. Mersin bugüne kadar sahipsiz değildi. Bundan sonra da inşallah sahipsiz kalmayacak. Sabır, sabır, sabır. Allah’a emanet olunuz" ifadelerini kullandı.

AKŞENER'İN MERSİN VE MANİSA ÇIKIŞI

Mersin MHP kulislerinde, Burhanettin Kocamaz'ın seçim sürecinde nasıl bir tavır izleyeceğine dair senaryolar da günlerdir tartışılıyor. MHP içinde bir grup parti genel merkezinin kararını değiştireceği ve Kocamaz'ın adaylığını ilan edeceği görüşünde. Bu görüşte olanlar, "MHP Genel Başkanı, Mersin'in adayını resmi olarak henüz açıklamadı" argümanını öne sürüyor. Parti içinde bazı gruplar ise Kocamaz'ın partiyle ipleri tamamen kopardığı ve başka bir partiden adat olabileceği görüşünde.

MHP'de bu tartışmalar yaşanırken İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in MHP açısından kritik önemde olan Mersin ve Manisa için söylediği sözler tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. Haber Türk yazarı Muharrem Sarıkaya, İyi Parti Genel Başkanı Akşener'in, "Mersin ve Manisa'yı kesin alırız" dediğini yazdı.

 

İKİ İLİN ORTAK ÖZELLİĞİ NE?

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "kesin alırız" dediği Mersin ve Manisa, seçim sonuçları incelendiğinde İyi Parti'nin matematiksel olarak iddialı olmadığı yerler. İyi Parti, 24 Haziran 2018 seçimlerinde Mersin'de yüzde 13 oranıyla dördüncü parti olurken, Manisa'da yüzde 13 oranıyla üçüncü parti olmuştu.  İyi Parti Muğla, Burdur, Isparta, Antalya, Denizli, Kırklareli ve Edirne'de ise yüzde 16 oranını bulmuş ve bu illerde de üçüncü parti olmuştu.

Ancak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener bu iller arasında sadece Mersin ve Manisa'yı "Kesin alırız" diye işaret etti. Bu iki ilin ortak özelliği MHP'li belediye başkanlarınca yönetilmesi. Bir diğer ortak özellik ise Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün de, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın da MHP genel merkezi tarafından yeniden aday yapılmaması. Her iki başkan da, son zamanlarda yaptıkları açıklamalarda, hizmetlerinin AKP iktidarı tarafından engellendiğini ileri sürmüşlerdi. MHP ve İyi Parti kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Yeniçağ gazetesinden Batuhan Çolak, geçtiğimiz Nisan ayında kaleme aldığı bir yazıda, aralarında Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün de yer aldığı bazı MHP'li belediye başkanlarının, İyi Parti'ye geçmek için zemin yokladığını iddia etmişti.

AHMET HAKAN MERSİN İÇİN TALAY'I ÖNERDİ

 

Siyasi partilerin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylıkları için kimleri önermesi gerektiği tartışmalarına ünlü köşe yazarları da katılıyor. Hürriyet gazetesi Ahmet Hakan da köşesinde adaylıklarla ilgili bir yazı kaleme aldı. Ahmet Hakan yazısında şunları söyledi:

“Ben  artık CHP’ye akıl vermeyeceğim falan diyorum ama her defasında sözümü yiyorum. Şimdi yine öyle olacak. Ben olsam CHP’nin yerine... Bazı yerlerdeki belediye başkan adaylarını şimdiden ilan ederim ki adamlar çalışsınlar ve gereksiz aday adayları sorunu çıkmasın.

Mesela Şişli’de Sarıgül... Şişli’nin taşı toprağı Sarıgül diye inliyor, neyi bekliyorsunuz açıklamak için, anlamıyorum ki... Mesela Mersin’de İstemihan Talay... Adaylığını açıkladı, tanınırlığı var, açıkla ismini, şimdiden çalışsın çabalasın, şimdiden bir şeyler yapsın. Mesela Muğla’da Mehmet Kocadon... Bodrum’u merkez alarak Muğla’yı kalkındıracak ve kazanma kapasitesi hayli yüksek bir isim... Niye açıklanmasın ki adaylığı?"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı