Mersin’de Mülteci Hukuku eğitimi

​Mersin Barosu’na kayıtlı avukatlara ‘Uluslararası Koruma ve Mültecilere Yaklaşım Eğitimi’ verildi. Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz seminerin açılışında yaptığı konuşmada,, mülteci sayısının yoğun olduğu Mersin ve ülkemizde mültecilerin eğitim, barınma, sağlık, istihdam, hukuki yardım başta olmak üzere sorunlarla boğuştuğunu savunarak, Milyonlarca mültecinin sosyal entegrasyonu, ülkemizin ve kentimizin önemli sorunlarından birisidir" dedi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı'ndan Avukat Musa Toprak da, mültecilerin ücretsiz adli yardım almasının esaslarını anlattı.Toprak, “Ücretler, TBB Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca, proje bütçesinden doğrudan görevlendirilen avukatlara aktarılacaktır. CMK’daki görevlendirmelerde ise meslek hayatına yeni adım atan meslektaşlarımıza pozitif ayrımcılık tanınacak" dedi.

Mersin’de Mülteci Hukuku eğitimi
Mersin’de Mülteci Hukuku eğitimi admin
Bu içerik 706 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğinde, Mersin Barosu’na kayıtlı avukatlara ‘Uluslararası Koruma ve Mültecilere Yaklaşım Eğitimi’ verildi.

Divan Otel'de yapılan toplantının açılışında konuşan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, mülteci, sığınmacı ve geçici koruma altındaki kişilerin adli yardım hizmetlerinden daha etkin faydalanabilmeleri amacıyla, ‘Adli Yardım Ortak Projesi’nin hayata geçirildiğini, bu kapsamda Mersin Barosu'na kayıtlı avukatlara eğitim verileceğini ifade etti.

Yeşilboğaz, "Bu eğitimi alan avukatlarımız adli yardımda görevlendirilecek ve ücretler, TBB Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca, proje bütçesinden doğrudan görevlendirilen avukatlara aktarılacaktır. CMK’daki görevlendirmelerde ise meslek hayatına yeni adım atan meslektaşlarımıza pozitif ayrımcılık tanıyacağız" dedi.

Mülteci haklarının, insan haklarının bir parçasını oluşturduğunu ifade eden Yeşilboğaz, "Hem mültecilerin kendi hukuki haklarını öğrenmesi açısından,  hem de mülteci haklarının korunmasında insan hakları savunucuları ve hukuk insanlarının daha doğru şekilde bilgilenebilmeleri bakımından, mülteci hakları konusundaki eğitimleri önemsiyoruz ve artmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Dünyada 65 milyondan fazla insanın savaşlar, çatışma, şiddet ya da insan hakları ihlali sebebiyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldığına işaret eden Yeşilboğaz, "Türkiye ise 3.9 milyon mülteciye ev sahipliği yaparak dünyada en fazla sığınmacı barındıran ülke konumunda. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nce paylaşılan verilere göre iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısı 3.6 milyonu geçti. 169 bin Afganistan vatandaşı, 143 bin Irak vatandaşı, 35 bin İran vatandaşı, 4 bin 800 Somali uyruklu, 10 bin diğer olmak üzere toplam 3.9 milyon mülteci barınıyor.  İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı rapora göre, Mersin'de 205 bin 784 Suriyeli yaşıyor. Geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin yoğun olduğu ilk 10 il arasında Mersin 6. sırada yer alıyor. Türkiye’deki Suriyelilerin statüsü ise aslında belli değil, onlara devlet hâlâ 'misafir' diyor. Laf olarak mülteci, sığınmacı deniyor ama hukuksal olarak karşılığı yok" dedi.

 'MÜLTECİLERE BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜ VERİLMELİ'

Mülteci sayısının bu kadar yoğun olduğu ülkemizde ve Mersin'de mültecilerin eğitim, barınma, sağlık, istihdam, hukuki yardım başta olmak çeşitli sorunlarla baş başa bırakıldığını ifade eden Yeşilboğaz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mülteciler haklarının ne olduğunu tam olarak bilmiyor, bilseler dahi nerelere başvuracakları konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Milyonlarca mültecinin sosyal entegrasyonu, ülkemizin ve kentimizin önemli sorunlarından birisidir. Ne yazık ki, onların topluma entegrasyonu sağlanamamıştır. Türkiye'de yasalara göre 15 yaşından küçük kişilerin çalıştırılması cezaya tabidir. Ülkemizin kanayan yarası olan Türkiye’de çocuk işçi sayısı azalması gerekirken, sığınmacılarla birlikte daha da artmıştır. Özellikle ekonomik ve istihdam sorunları nedeniyle, birçok mülteci çocuk okula gitmek ya da oyun oynamak yerine, çocukluğuna veda ederek ailesine yardım etmek için çalıştırılmak zorunda kalıyor. Acaba ülkemizde çocukların çalışması sorun olarak görülmüyor mu? Hükümet siyasi, kültürel, ekonomi ve güvenlik alanlarında yapmış olduğu çalışmalarda, mültecileri de göz önünde bulundurmalı; sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlarını minimuma indirmelidir. Mültecilerin, birlikte yaşama kültürünü geliştirmeleri, toplumun gelenek ve göreneklerine uygun hareket etmeleri ve toplumun hassasiyetleri konusunda bilinçlenmeleri için onlara eğitim verilmesi gerekmektedir.  Mersin Barosu olarak, Mersin’de mültecilerin hukuki hak ve hizmetlere erişimine, toplumsal hayata daha etkin bir şekilde katılmalarını ve toplumsal huzurun sağlanmasına katkı sunmak amacıyla Türkiye Barolar Birliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz."

'AVUKATLARA TERCÜME HİZMETİ VERİLİYOR'

Eğitim seminerinin açılışında konuşan Türkiye Barolar Birliği Uluslararası İlişkiler Birimi Müdürü Murat Yalkı da,  "Birliğin amaçlarından biri adlı yardım konusundaki sıkışmaya çözüm bulabilmek. Mültecilerin çok büyük kısmı ihtiyaç sahibi. Adli yardıma ulaşımları büyük önem arz etmekte. Bu kapsamda Adalet Bakanlığından ve Maliye Bakanlığı'ndan bütçe artışı talep ettik ama karşılık bulamadı. Biz de farklı fon kaynakları bulma yoluna gittik. Mültecilere adli yardımda en önemli sorun dil sorunuydu. Bu konuda tercüme sistemini getirdik. Avukatlar telefonla aradığında Arapça ve Farsça tercüme yapılıyor. Nitelikli bir tercüme yapılıyor" dedi.

'MÜLTECİLERE NEDEN ÜCRETSİZ AVUKAT VERİYORUZ'

 

Eğitim seminerinin ilk oturumunda Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı'ndan Avukat Musa Toprak sunum yaptı. Avukatlarla soru cevap şeklinde sohbet eden Toprak, şunları söyledi:"Toplum içerisinde mülteciler konusunda olumlu konuşuyoruz ama kendi aramızda bazı itirazlarımızı dile getiriyoruz. Mülteciler adli yardım hakkından yararlanma hakkına sahip. Ama bunlar için ciddi bir mal varlığıyla gelen de var, ayağında ayakkabısı olmayan da var. Biz bu kişilerin hepsini birden bir torbanın içine attık ve mülteciler adli yardım hakkına sahiptir diyoruz. Bu nedenle toplumda bir kızgınlık oluyor. Örneğin Suriye'den gelen, Mersin'de villada yaşayan Suriyeli geliyor adli yardım istiyor, biz de hayhay diyoruz. Sonra bir Türk vatandaşı kadın geldi, ücretsiz avukat istedi. Biz de banka kaydını getir dedik. Sonra asgari ücret alıyorsun sana ücretsiz avukat veremeyiz dedik. Burada aksayan bir şey var mı? Mültecilerin hepsine birden hak sahibidir dememiz doğru mu? Türk vatandaşlarına CMK gereğince ücretsiz avukat veriyoruz. Çocuklara ücretsiz avukat veriyoruz ve anne babasının parası olup olmadığına bakmıyoruz. Bunu tartışmaya bile açmazdık.  Mültecilere neden avukat veriyoruz? Avukat olmadan yargılamanın başlaması mümkün değil. Tüm Suriyeliler ve mülteciler, özel ihtiyacı olan bir grup olduğu için adli yardımı ücretsiz veriyoruz. Türklere de yapıyoruz. Ama kime? Özel ihtiyaç sahiplerine."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı