Anadolu Cam’dan Mersin’e yatırım

​Anadolu Cam Sanayi yeni fırın yatırımı proje için 13 milyon 708 bin dolar harcayacak.

Anadolu Cam’dan Mersin’e yatırım
Anadolu Cam’dan Mersin’e yatırım admin
Bu içerik 675 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Geçtiğimiz yıl 2 adet fırında kapasite artışına giden Anadolu Cam Sanayi, eski Paşabahçe fabrikasına ait fırını da tadilattan geçirip üretim hatta kurma kararı aldı. Yeni fırının kapasitesi yıllık 98 bin ton olacak, Anadolu Cam Sanayi'nin toplam kapasitesi  ise 458 bin tona çıkacak. Fabrikada çalışan işçi sayısı da 30 ek istihdamla  505'e çıkarılmış olacak.

Edinilen bilgiye göre Şişecam iştiraklerinden Paşabahçe Cam Fabrikası'nın Mersin birimindeki fırın geçtiğimiz yıllarda kapanmıştı. Aynı grup bünyesindeki Anadolu Cam Sanayi, hem 2 fırınında kapasite artıracak, hem de Paşabahçe fabrikasının fırınını yeniden faaliyete geçirecek. Anadolu Cam Sanayi bu proje için 13 milyon 708 bin dolar yani yaklaşık 88 milyon lira yatırım yapacak.

Anadolu Cam Sanayi'nin Mersin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne sunduğu ÇED başvuru dosyasında,  şirketin 2017 yılında harman dairesi yenilenmesi ile 20 ve 30 nolu fırınların kapasitesinin artırılarak yıllık 366 bin 685 ton cam üretimi gerçekleştirilmesi için ÇED olumlu raporu almıştı.

PAŞABAHÇE ARAZİSİ KULLANILACAK

Dosyada, "ÇED Olumlu Belgesi kapsamında 20 nolu fırın kapasite artışı 92 bin 55 ton/yıl olarak tamamlanmıştır. Harman dairesi ve 30 nolu fırın kapasite artışı önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Tesisimizin bulunduğu parselin batı kısmında bulunan eski Paşabahçe fabrikasına ait fırına tadilat yapılarak ve yeni üretim hattı kurularak 98 bin 192 ton/yıl kapasiteli 40 nolu fırının kurulması planlanmaktadır. Mevcut ÇED Olumlu Kararı kapsamındaki Harman Dairesinden (Hammadde Besleme Dairesi) yeni kurulacak 40 no.lu fırına besleme yapılması planlanmaktadır. Ayrıca 40 nolu fırının bulunduğu eski Paşabahçe fabrikasındaki mevcut Harman Dairesi de acil durumlarda yedek harman dairesi olarak kullanılması planlanmaktadır" denildi.

 

30 EK İSTİHDAM YATILACAK

 

Dosyada, bu kapsamda mevcut ÇED Olumlu Belgesi kapsamındaki 366 bin 685 ton/yıl üretim kapasitesine ilaveten 98 bin 192  ton/yıl kapasite artışı ile ilgili proje tanıtım dosyası hazırlandığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi:

"Proje kapsamında Anadolu Cam Sanayii A.Ş. Mersin Fabrikası ‘na ait olan parselde değişiklik yapılması planlanmamaktadır. Aynı parsel içerisinde bulunan eski Paşabahçe fabrikası içerisindeki üretim binalarının kullanılması planlanmaktadır. Proje kapsamında yeni bina yapılması planlanmamaktadır. Mevcutta bina içerisindeki fırının tadilatı gerçekleştirilecek ve yeni üretim hattı kurulması planlanmaktadır. Mevcut durumda yılda 361 gün, günde 24 saat çalışılmaktadır. Planlanan kapasite artışında çalışma sürelerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. Proje kapsamında yapılacak tadilat ve montaj çalışmalarında 40 kişinin çalıştırılması planlanmaktadır. Ekim ayı itibari ile yaz dönemi için çalıştırılan geçici personelin görev sürelerinin dolması nedeniyle mevcut durumda 475 personel çalışacaktır. Kapasite artışı sonrasında 30 kişi artırılarak 505 personel çalıştırılması planlanmaktadır."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort