'İttifak Mersin'de tutmaz'

​CHP'den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan önceki dönem miletvekiliSerdal Kuyucuoğlu, "AKP'ye oy veren insanların en az yarısı Tayyip Erdoğan'a oy veriyor. Şimdi ittifak olursa, aday da MHP'den olursa, o seçmen ne yapacak? Seçmeni bir partiden bir partiye aktarmak kolay değil. Bana oy verme, başka partinin adayına oy ver demek kolay değil. Benim partimden olmayan, başka bir adaya oy ver diyeceksiniz. O kadar kolay değil. Ciddi bir Kürt oyu var AKP içinde. Onları MHP adayına nasıl taşıyacaklar? Bir de o var. Ben o nedenle o ittifakın başarılı olacağına inanmıyorum" dedi. Kuyucuoğlu, CHP'nin her kesimden oy alacak aday çıkarması durumunda seçimi kazanacağını da kaydetti.

'İttifak Mersin'de tutmaz'
'İttifak Mersin'de tutmaz' admin
Bu içerik 1385 kez okundu.

 

ABİDİN YAĞMUR

-CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Serdal Kuyucuoğlu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) bileşeni sendikaların şube başkanları ve yöneticilerini ziyaret etti. Eğitim-Sen'de gerçekleşen ziyarette yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kuyucuoğlu, "CHP'de adaylıkların ne zaman açıklanacağı, adayın hangi yöntemle belirleneceği belli değil ama Mersin hareketli bir yer. Türkiye'nin genelinde çok çalışma görmüyoruz ama Mersin'de aday adayı arkadaşlar ciddi bir hareketlilik yarattılar. Mersin politik olarak her zaman hareketli bir yer olmuştur. Bu da parti açısından kötü değil. 24 Haziran seçimlerinden sonra oluşan moral bozukluğunu düzeltme açısından faydalı da olur" dedi.

'YÜZDE 65 DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALI'

24 Haziran seçimlerini kazanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın büyük bir başarı elde edemediğini, bu nedenle AK Parti ile MHP arasında ittifak kurulduğunu ifade eden Kuyucuoğlu, "Şu anda da bir ittifak düşünüyorlar. Yapabilirler, bizim için önemli değil. Mersin'de ben CHP'nin büyük bir başarı elde edeceğini düşünüyorum. AKP ve MHP ittifak yapabilir ama bunun karşısında da yüzde 65'i bulan bir hayır cephesi var. Erdoğan'ın, AKP'nin iktidarına hayır diyen bir blok var. Bu blok dayanışma içinde olursa, Mersin'de başarılı olabiliriz. Mersin'de o potansiyel var. Aday olacak arkadaşımızın her kesimden destek alması lazım, bir ayağının topal olmaması lazım. Bir kesimin cepheden karşı çıkmadığı bir aday olmalı ki sıkıntı çıkmasın" ifadelerini kullandı.

'SEÇMENİ PARTİDEN PARTİYE AKTARMAK KOLAY DEĞİL'

Ak Parti ile MHP'nin yerel seçimde kuracağı ittifakın Mersin'de başarılı olamayacağını iddia eden Kuyucuoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"AKP'ye oy veren insanların en az yarısı Tayyip Erdoğan'a oy veriyor. Şimdi belediye seçiminde Erdoğan yok. Bir aday çıkarıyor. Nereli? MHP'li. Diyor ki oyunu ona ver.  Erdoğan yok ortada. Başka bir parti var. O zaman adam bir anlamda serbest kalmış oluyor. Şimdi ittifak olursa, aday da MHP'den olursa, o seçmen ne yapacak? Seçmeni bir partiden bir partiye aktarmak kolay değil. Bana verme, başka partinin adayına ver demek kolay değil. Benim partimden olmayan, başka bir adaya oy ver diyeceksiniz. O kadar kolay değil. Ciddi bir Kürt oyu var AKP içinde. Onları MHP adayına nasıl taşıyacaklar. Bir de o var. Ben o nedenle o ittifakın başarılı olacağına inanmıyorum."

'ADAY HER KESİMİN DESTEĞİNİ ALMALI'

Son genel seçimlerde partilerin geri planda kaldığını, cumhurbaşkanı adaylarının öne çıktığını ve adayların aldıkları oylarla partilerin aldıkları oylar arasında farklar olduğunu ifade eden Kuyucuoğlu, "Yerel seçimde de partiler önemli ama partilerin çıkardığı adaylar da önemli. Parti adı altında giriyorsun ama parti senin yapacağın projelere karışmıyor, onu yap, bunu yapma demiyor. Tüm yetki belediye başkanında olacağı için seçmen adayın kim olduğuna da bakıyor. Aday önemli. Adayın tanınırlığı, bilinirliği önemli. Son bir iki ayda kendinizi tanıtamazsınız. Coğrafya büyük, çalışma alanı büyük.  Ben yerel ile ilgili düşüncemi yaklaşık 1.5 sene önce genel başkana söyledim. Benim hayalim milletvekilliği değil, belediye başkanlığı dedim. Çalışmalarıma aylarca önce başladım. Mersin çok kültürlü, çok kimlikli bir kent. Aday olacak insanın her kesimle iyi ilişkiler içinde olması lazım ve her kesimin desteğini alması lazım. Biz her kesimden destek talep edeceğiz. Belki bir kısım AKP'lilerden de isteyeceğiz. Hepsinden değil ama en azından bir kısmından oy alma şansımız olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

'STRATEJİK PLANIMIZ ŞİMDİDEN HAZIR'

CHP'nin genelde iktidar olmasının yolunun yerel yönetimlerde iktidar olmaktan geçtiğine değinen Kuyucuoğlu, "Yerel yönetimleri 10 bin kişi çalıştıran büyük bir işletme, her ilçede ve kırsalda örgütlü bir organizasyon olarak düşünmek lazım. Yerelde iktidara gelme şansımız var, düşündüklerimizi hayata geçirme şansımız var. Sadece belediyeyi kazanmak yetmez iyi çalışmamız lazım, iyi hazırlanmak yapmak lazım. Neler yapılacak, neler yapılmalı konusunda çalışmalarımızı tamamladık. Göreve geldiğimizde ne yapalım, ne edelim diye tereddüdümüz olmayacak. Hemen çalışmaya başlayacağız. Çünkü şimdiden stratejik planımız bile hazır. Belediyelerin ne kadar borcu var, onları bile derledik, bir veri tabanı oluşturduk. Göreve başlar başlamaz yol haritamızı uygulamaya başlayacağız" dedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı