Kilo vermek ilaçlardan kurtarıyor

​Obezite hastaları kilo verdiklerinde, yan hastalıklara bağlı ilaçlardan kurtuluyor. Genel Cerrahi Uzm. Op. Dr. Erdal Cücük, “Her gün içtiği 18 ilacı, kilo verince bırakan hastalar var” dedi.

Kilo vermek ilaçlardan kurtarıyor
Kilo vermek ilaçlardan kurtarıyor admin
Bu içerik 380 kez okundu.

-Obezite hastalarının kilo vermeleri çevrelerinde sadece dış görüntü olarak yansırken, kişilerin sağlığında da çok önemli gelişmeler sağlıyor. Kimi zaman, ideal ağırlıklarının 3 katına kadar ulaşan obezite hastaları, tansiyon, diyabet, eklem ağrısı, uyku apnesi ve kolestrol gibi yan hastalıklardan, kilo verdikçe kurtuluyor. Medical Park Tarsus Hastanesi’nde yaptığı başarılı tüp mide ameliyatlarıyla tanınan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük, “Kilo verince hastalıkları geçtiği için, her gün içtiği 18 ilacı bırakan hastalar var” dedi.

 

AĞIR YAN HASTALIKLAR

 

Yaptığı  yazılı basın açıklamasında Obezitenin ve tedaviyle kilo vermenin kamuoyunda sadece estetik boyutlarıyla öne çıktığını ancak tıp bilimi açısından durumun çok daha kapsamlı olduğunu  belirten  Op. Dr. Cücük, “Obezite hastalarında en yaygın görülen hastalıkların başında tansiyon, diyabet ve kolestrol geliyor. Ayrıca birçoğunda vücudun ağırlığı nedeniyle eklem ağrıları başlıyor. Uyku apnesi de obezitelerde görülen hastalıklardan biri. İleri düzey obezite hastalarında bunların dışında derinin kilolar nedeniyle katlandığı yerlerde yaralar oluşabiliyor. Tüp mide ameliyatı yaptığım hastaların önemli bir bölümü yan hastalıklarla mücadele ediyor. Üstelik bu hastalıkların çoğu ani ölüme yol açabilecek türden olduğu için, hastalar bir de psikolojik olarak yıpranıyor” dedi.

 

ZAYIFLAYINCA İYİLEŞTİ

 

Birçok obezite hastasının yan hastalıklarla mücadele için düzenli olarak ilaç kullandığını ancak kilo verdiklerinde çoğundan kurtulduklarını belirten Op. Dr. Erdal Cücük, geçtiğimiz hafta kontrole gelen gurbetçi hastasını örnek gösterdi. Op. Dr. Erdal Cücük, “Almanya’da yaşayan kadın hastamız Medical Park Tarsus Hastanesi’nde 6 ay önce ameliyatını yaptığımızda 120 kiloydu. Kiloları nedeniyle tansiyon, diyabet, kolestrol, uyku apnesi ve sırt ağrılarıyla mücadele ediyordu. Her gün tam 18 ilaç içiyordu. Ameliyatla midesinin yüzde 85’ini aldık. Operasyondan bir hafta sonra Almanya’ya döndü. Geçen hafta kontrol için geldiğinde 55 kilo vermişti. Hastalıkları tamamen geçmişti ve ilaçlardan kurtulmuştu” diye konuştu. (Bülten)

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort