Baha Akıner’in ilk şiir kitabı çıktı!

​TRT Çukurova Radyosu'nda görevli gazeteci Baha Akıner, ilk şiir kitabını 46 yaşında çıkardı. Kitabına, oğlu Efe'nin bir sözünden esinlenerek 'Aşk Aşk'ına' adını veren Baha Akıner, "Kitabımı para karşılığında satmayacağım. İnsanların zaten ekonomik olarak zorda oldukları bir dönemde şiir kitabımın ücretsiz dağıtılmasının daha uygun olacağını düşündüm. İnsanlar yeter ki şiir okusun, yeter ki sanata biraz daha yaklaşsın. Bu bana yeter" dedi.

Baha Akıner’in ilk şiir kitabı çıktı!
Baha Akıner’in ilk şiir kitabı çıktı! admin
Bu içerik 2030 kez okundu.

Abidin YAĞMUR

-TRT Çukurova Radyosu'nda 10 yıldır yayın şefi ve program yapımcısı olarak görev yapan Baha Akıner, 'Aşk Aşk'ına' adını verdiği şiir kitabıyla edebiyat dünyasına merhaba dedi. Akıner'in kitabından Mersin'den, Tire'den, İzmir'den ve Ankara'da esintiler taşıyan 79 şiir yer alıyor.

Baha Akırner, ilk şiir kitabının yayınlanmasının ardından gazetemiz Güney'e duygularını ve bundan sonraki hedeflerini anlattı.

Yazmaya 3 yıl önce başladığını, şiir ve denemelerini ilk olarak sosyal medyada yayınladığını anlatan Baha Akıner, "Yıllarca biriktirdiklerim vardı ve o birikimle, içimden geldiği gibi yazıyordum. Sonunda bunları yayınlamaya karar verdim. Kitap yayınına şiirle başlamamın nedeni, ülkede yaşanan, bizi rahatsız eden şeyleri anlatma kaygısıydı. Şiir yazdıkça rahatladığımı hissettim. Yazdıkça rahatladım, yazdıkça yazasım geldi. Kendime böyle bir yol buldum. Herkesin böyle bir yol bulması lazım belki. Sanatla ilgili her davranış çok değerli. Ve biz toplum olarak sanattan uzaklaşıyoruz. Sanattan uzaklaşmamak için yazdım ve yayınlamaya karar verdim" dedi.

 

'GEÇMİŞİN SADELİĞİNİ ÖZLÜYORUM'

 

Kitapta 79 şiirinin yer aldığını söyleyen Baha Akıner, "Bunlar genelde aşk şiirleri, sevgi şiirleri, kavuşamama şiirleri. Bana dokunan, içimi acıtan sosyal olaylarla ilgili şiirlerim de var. Şehit asker için yazdığım şiir var. Filistin ile ilgili şiirim var. Bu şiirleri daha önce sosyal medyadan yayınlamıştım. 200'e yakın şiir vardı. Bunları yeniden gözden geçirdim, eledim ve kitaba 79 adet şiir aldık.  Kitaptaki şiirlerde tüm anılarım, yaşadıklarım var. Tire doğumluyum Tire var, küçük yaşta gurbet olarak çıktığım İzmir var, Ayvalık var, Ankara var ve elbette 10 yıldır yaşadığım Mersin var.  Aslında daha çok Mersin var. Sosyal olaylardan kaynaklanan kaygılarımı, acıları anlattığım şiirlerde Mersin var. Ben geçmişi özleyen, geçmişin o sadeliğini, samimiyeti özleyen bir insanım galiba. Geçmişe özlem duyulan şiirlerimde Tire var, İzmir var, Ayvalık var, Ankara var" ifadelerini kullandı.

 

KİTABIN ADINI OĞLUNDAN ESİNLENDİ

 

Baha Akıner, kitabının isminin neden Aş Aşk'ına olduğunu da şöyle anlattı: "Kitabın ismini küçük oğlum Efe koydu. Geçtiğimiz nisan ayının sonunda, mayıs ayının başında yoğun bir iş tempom vardı. Aynı zamanda meslek örgütümüzün seçimleri vardı. O yoğunlukla uğraşıyorduk ve ben Efe'yi pek göremiyordum, ona vakit ayıramıyordum. Yoğunluk bitti ve günler sonra ilk kez Efe ile kahvaltıda bir araya gelebildik. Efe o zaman bana 'Baba artık aşk aşka konuşalım' dedi. Beni özlemişti, ben onu özlemiştim ve 8 yaşındaki Efe bu özlemi bu güzel kelimelerle anlatıyordu. Bu konuşmayı sosyal medyada yazdım. Bazı arkadaşlarım, şiir kitabının adını buradan esinlenerek koyabileceğimizi söyledi. Kitabın adının Aşk Aşka olmasına karar verdik."

 

'İNANLAR OKUSUN. BU BANA YETER'

 

Kitabını para karşılığında satmayacağını ifade eden Baha Akıner sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanların zaten ekonomik olarak zorda oldukları bir dönemde şiir kitabımın ücretsiz dağıtılmasının daha uygun olacağını düşündüm. Zaten ben bu eseri para kazanmak için çıkarmadım. Allah'a şükür, kitaptan gelecek maddi kaynağa da ihtiyacımız yok. Kitabıma İzmir Met Matbaacılık sponsor oldu. Benden herhangi bir bedel almadılar. Onun için ben de insanlara ücretsiz ulaştıracağım. PTT kargo yurtiçi gönderileri için 3 lira, yurtdışı gönderileri için 20 lira alıyor. Kitabımı almak isteyenler benimle irtibat kurabilirler. Kargo bedelini ödeyerek kitaba sahip olabilirler. Ama ben tanıdığım, dokunduğum, arkadaşlık, dostluk kurduğum kişilere kitabı elden vermek isterim. Onun için imza günleri düzenleyeceğim. İmza günlerinde de herhangi bir ücret almadan kitabımı insanlara sunacağım. İnsanlar yeter ki şiir okusun, yeter ki sanata biraz daha yaklaşsın. Bu bana yeter. Yazmaya devam ediyorum. Hem şiir yazıyorum, hem deneme yazıyorum. Bir daha kitap çıkarırsam o denemelerden oluşacak. Ama en büyük hayalim bir roman yazmak. Gerçekleştirebilir miyim bilmiyorum ama yazmaya devam edeceğim."

 

BAHA AKINER KİMDİR?

 

1972 İzmir Tire doğumlu. Lise itibariyle gurbete çıktı. 1990 yılında TRT sınavını kazandı. Körfez Krizi nedeniyle atanamadı ve 2 sene bekledi. O süre içinde Ayvalık'ta profesyonel futbol oynadı. TRT'de göreve 1992 yılında başladı. 1998'e kadar TRT Ankara Radyosu'nda çalıştı. O dönemde gece çalışıp gündüzleri Kırıkkale Üniversitesi Radyo Televizyon bölümüne devam etti. 1997'de mezun oldu. 1998 yılında kurum içi yayın şefliği sınavını kazandı ve İzmir Radyosu'nda yayın şefi olarak göreve başladı. 1998 ve 2008 yılları arasında İzmir Radyosu'nda çalıştı. 2008 yılında da TRT Çukurova Radyosu'na geldi. Sürekli basın kartı sahibi. Esra Akıner ile evli.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort