Advert

Öğretim üyeleri Uzuncaburç'u gezdi

MEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleriUzuncaburç antik kenti kazı çalışmalarını yerinde görmek ve kazının durumu hakkında bilgi almak amacıyla Silifke ilçesinin Uzuncaburç beldesindeki tarihi yerleri gezdi.

Öğretim üyeleri Uzuncaburç'u gezdi
Öğretim üyeleri Uzuncaburç'u gezdi admin
Bu içerik 391 kez okundu.

 

Mersin Üniversitesi(MEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu’nun başkanlığında yürütülen Uzuncaburç (Diocaesarea) antik kenti kazı çalışmalarını yerinde görmek ve kazının durumu hakkında bilgi almak amacıyla Silifke ilçesinin Uzuncaburç Mahallesine bir gezi düzenlendi.

Mersin Üniversitesi basın  merkezinden yapılan açıklama göre gezi, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol YAŞAR, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Murat GİZİR, Dekan Yardımcıları, Fakülte Yönetim Kurulu üyeleri ve Fakülte Sekreterinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kazı başkanlığını yürüten Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, geziye katılanlara Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izni ve desteği, Silifke Müzesi ve Mersin Üniversitesi işbirliğiyle sürdürülen Uzuncaburç (Diocaesarea) antik kenti kazısı kapsamında antik kentin geçmişi, bugünkü durumu, kazı projesinin içeriği ve kazının sonunda ulaşılması hedeflenen durum hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, Mersin’de Cennet-Cehennem Mağaralarından sonra en çok ziyaret edilen ikinci ören yeri olan Uzuncaburç (Diocaesarea) antik kentinin bu çalışmalardan sonra daha fazla ilgi görmesinin ve ziyaretçi sayısının artmasının beklendiğini ifade etti. Geziye katılanlar, çalışmalarından dolayı kazı ekibine teşekkür edip başarı dileyerek ve kazıya olan desteklerini belirterek Uzuncaburç’tan ayrıldı. (Bülten)

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarım ton kaçak nargile tütünü ele geçti
Yarım ton kaçak nargile tütünü ele geçti
 İnternet dolandırıcılarına operasyon
İnternet dolandırıcılarına operasyon