Baro’dan balık çiftliklerine karşı tepki

​Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, , kentte balık çiftlikleriyle ilgili yaşanan gelişmelere tepki gösterdi . Verilen tüm ÇED olumlu raporları iptal edilmelidir" diyenYeşilboğaz,verilen hukuksal mücadelenin sürdürüleceğini söyledi.Yeşilboğaz açıklamasında, yöre halkının Eylül ayı sonuna kadar itiraz ve görüşlerini Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunabileceğini belirtti

Baro’dan balık çiftliklerine karşı tepki
Baro’dan balık çiftliklerine karşı tepki admin
Bu içerik 310 kez okundu.

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Silifke Dana Adası açıklarında kurulacak olan 12 adet balık çiftliğinin ÇED raporunun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafında yeterli bulunduğunu ve nihai kabul edildiğini duyurması üzerine, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz yaptığı açıklama ile alınan karara tepki gösterdi. Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğazyaptığı yazılı basın açıklamasında,  “Denizlerin ekolojik dengesini bozduğu ve deniz kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle pek çok ülke balık çiftliklerini kaldırırken, Muğla’dan kovulurken, bizde mantık neden ters işliyor? Herkes gider Mersin’e, biz gider tersine. Hükümetin Mersin’in cennet koylarına balık çiftliklerini, bu kadar tepkilere rağmen ısrarla kurmak istemelerindeki neden nedir? Aydıncık’ta kurulacak olan 10 adet balık çiftliği ile ilgili ÇED raporları ise 26 Eylül’de değerlendirilecek. Mersin’de turizmi öldürmek için, denizlerin ekolojik dengesini bozup denizlerdeki canlıları, çevreyi ve doğal güzelliklerimizi yok etmek için her türlü çevre felaketine sebep olacak adımları atan hükümet, bu konuda geri adım atmalı; akla, bilime ve hukuka aykırı olan olumlu ÇED raporlarını iptal etmelidir. Kentimizin geleceğini yok edecek değil, kentimizin geleceğine yön verecek adımlar atılmalıdır” diye konuştu.

“PES ETMEYECEĞİZ”

Gerek sivil toplum örgütlerinin, gerekse yöre halkının balık çiftliklerinin kurulmasına karşı çığ gibi yağan tepkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Mersin Barosu olarak gerek ülkemizde, gerekse kentimizde her türlü toplumsal sorunlara ve çevre felaketlerine karşı ilk tepkiyi gösteren kurumlar arasındayız. Kentimizin geleceğine en ufak zarar verecek projelerde, her zaman sivil toplum örgütlerinin ve Mersin halkının mücadelesine destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Kentimizde mantar gibi çoğalan balık çiftliklerine karşı  hukuksalmücadelemizden pes etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, yöre halkının Eylül ayı sonuna kadar itiraz ve görüşlerini Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunabileceğini söyledi. (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort