Silifke'de 12 ÇED raporuna onay

​Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Silifke Dana adası açıklarında kurulacak 12 adet balık çiftliğinin ÇED raporunun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu'nca yeterli bulunduğunu ve nihai kabul edildiğini duyurdu. Yöre halkı, eylül ayı sonuna kadar itiraz ve görüş sunabilecek. Aydıncık'ta kurulacak 10 balık çiftliğiyle ilgili ÇED raporları ise 26 Eylül'de değerlendirilecek.

Silifke'de 12 ÇED raporuna onay
Silifke'de 12 ÇED raporuna onay admin
Bu içerik 892 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Silifke Dana adası açıklarına çok sayıda balık çiftliği kurulması girişimlerinde yeni bir aşamaya gelindi. Şirketlerin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporları yeterli bulundu. Bundan sonraki aşamada bakanlık şirketlere ÇED olumlu görüşü verecek ve çiftlik yatırımlarının önünde engel kalmayacak.

Silifke Dana adası açıklarında kurulacak balık çiftlikleriyle ilgili ÇED halk bilgilendirme toplantıları, projeler arasındaki benzerlik nedeniyle toplu olarak yapılmış, yöre halkı ve çevreciler balık çiftliği şirketlerini protesto eden edince toplantı yarım kalmıştı. Çevre dernekleri, ÇED halk bilgilendirme toplantılarının yapılamadığını tutanak altına aldı ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu şirketlerin ÇED raporlarını yeterli buldu.

İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Vural Su Ürünleri tarafından yapılacak Vural 7A Nolu Tesis, MM Marin Su Ürünleri tarafından yapılacak MM Marin 10 Nolu Tesis, Kılıç Deniz Ürünleri tarafından yapılacak Kılıç 1 Nolu Tesis, Kılıç 2A Nolu Tesis, Kılıç 3 Nolu Tesis, Kılıç 4 Nolu Tesis, Kılıç 8 Nolu Tesis, Bensu Su Ürünleri tarafından yapılacak Bensu 2B Nolu Tesis, Apaz Su Ürünleri tarafından yapılacak Apaz 7B Nolu Tesis, Apaz 9 Nolu Tesis, Gündoğdu Su Ürünleri tarafından yapılacak Gündoğdu 6 Nolu Tesis, Süleyman Yıldızhan tarafından yapılacak Süleyman Yıldızhan 5 Nolu Tesis projeleri için hazırlanan ÇED raporlarını yeterli buldu ve nihai kabul etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED raporlarıyla ilgili duyurusunda, "Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta 10 gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonu'nun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10  gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir" ifadelerini kullandı.

Balık çiftliği şirketlerinin Aydıncık açıklarında kurmak istedikleri çiftliklerle ilgili ÇED raporları da İnceleme ve Değerlendirme Kurulu'nun 26 Eylül'de yapacağı toplantıda masaya yatırılacak. İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantıda Turan Turizm tarafından yapılması planlanan Turan 4 Nolu Tesis, Turan 5 Nolu Tesis,  Gündoğdu Su Ürünleri tarafından yapılması planlanan Gündoğdu 8 nolu tesis, MM Marin Denizcilik Su Ürünleri tarafından yapılması planlanan MM Marin 3 Nolu Tesis, MM Marin 6 Nolu Tesis, Kılıç Deniz Ürünleri tarafından yapılması planlanan Kılıç 7 Nolu Tesis, Kılıç 9 Nolu Tesis, Kılıç 10 NoluTesi,  Agromey Gıda tarafından yapılması planlanan Agromey 1 Nolu Tesis,  Agromey 2 Nolu Tesis projeleriyle ilgili ÇED raporlarını inceleyecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort