Yılın Ahisi kaftanını giydi

​Mersin’de yılın Ahisi seçilen Tahsin Çay’ın kaftanını Mersin Valisi Ali İhsan Su giydirdi. Ayrıca Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer tarafından Ahilik Kaftanı giydirilerek kuşak bağlandı.Ulu Cami Bahçesinde düzenlenen törende konuşan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Mersin’de her 10 işletmeden 3’ü’nün 1 yıla varmadan kapandığını ifade ederek sadece 1 tanesi’nin 5 yıl ve üzerine çıkabildiğini kaydetti. Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Ahilik teşkilatı mesleki değerler yanında toplumda sevgi, saygı, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma hasletleri ile toplumsal gelişmeye çok önemli katkılar sunduğunu vurguladı.

Yılın Ahisi kaftanını giydi
Yılın Ahisi kaftanını giydi admin
Bu içerik 556 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Mersin’de Ahilik haftası coşkuyla kutlandı. Ulu Cami Bahçesi’nde düzenlenen  kutlamaöncesi Mersin Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (Mersin ESOB) Başkanı Talat Dinçer Cumhuriyet Alanındaki Atatürk anıtına çelenk sundu. Dinçer ve beraberindekiler daha sonra kortej eşliğinde Ulu Cami Bahçesine geldi. Buradaki törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Hacı Özkan, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, sivil toplum örgütü temsilcileri, esnaf ve sanatkarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.                                                                                                                                                   

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer törende yaptığı konuşmada

Endüstri 4.0 çağına ayak uydurabilmek için esnafların bilinçli ve gelişime açık olması gerektiğini kaydetti. 300 yıllık sanayi devrimi tarihinde, esnaf-sanatkârlık mesleklerinin kendini yenileyerek varlıklarını sürdürmeye devam ettiğini ifade eden Dinçer, “Yeni dönemde yaşadığımız Endüstri 4.0 çağı, kendine uygun esnaf ve sanatkarını yaratacaktır. Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak, esnaf ve sanatkârlarımızın bu değişim ve dönüşüme ayak uydurabilmeleri için çalışıyoruz. Aynı şekilde esnaf kardeşlerimin de dünyadaki gelişmeleri takip ederek, kendilerini geliştirmelerini istiyoruz” dedi.

Esnaf-sanatkarların ülke için ekonomik olduğu kadar sosyal bir olgu da olduğunu vurgulayan Dinçer, “ Esnaf Toplumun orta direği, bel kemiğidir. Özellikle yüzde 90’ı küçük işletmelerden oluşan ekonomimiz için vazgeçilmez bir unsurdur” ifadesini kullandı.

Tek bir pazar haline gelen dünyada rekabette sınırlar kalktığını, küresel gelişmeler nedeniyle esnaf ve sanatkarların hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Dinçer şöyle devam etti: “Bugün Mersin’de her 10 işletmeden 3’ü 1 yıla varmadan kapanıyor ve sadece 1 tanesi 5 yıl ve üzerine çıkabiliyor. Maliyetlerimiz ve mücadele etmek zorunda kaldığımız etkenler her geçen gün artmakta. İşsizlik, niteliksiz mesleki eğitim, şiddete eğilim ülkemizin en önemli sorunlanın başında yer alıyor. Kendimizin ve ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında istikrarı sağlamak ve bütün bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek adına değerlerimize bağlı kalarak, merkezinde insan olan Ahilik sistemini korumak ve yaşatmak için gerekli çalışmalan el birliğiyle yürütmeliyiz:”

ESNAF VE SANATKÂRIN VARLIĞINI KORUYACAK TEDBİRLER ALMAK SON DERECE ÖNEMLİ

Gelişmiş ülkelerde esnaf-sanatkar ve küçük işletmelere verilen önemin arttığına dikkat çeken Dinçer, şunları kaydetti: “Girişimcilik birçok teşvik mekanizması ile destekleniyor. Sadece işletmeleri büyüterek ekonomik amaçlara ulaşılamadığı yavaş da olsa anlaşılıyor. Kesimimizin gösterdiği özverili çalışmaların dikkate alınmaması, ileride telafisi mümkün olmayacak ekonomik ve sosyal sorunlara ve toplumsal çöküntülere yol açacaktır. Bu bağlamda, toplumun sosyal ve ekonomik dokusu ile son derece uyumlu olan esnaf- sanatkann varlığını koruyacak tedbirleri almak son derece önemlidir. Bizler esnaf-sanatkar camiası olarak, işletmemizle, çalışanımızla ve teşkilatımızla kendimizi yeni süreçlere ve gelişmelere uyarlamaya çalışıyoruz. Gelişim ve değişime ayak uydurmak için göstereceğimiz çaba ve özveriye karşılık, Devletimizden beklentimiz de daima yanımızda yer almasıdır.”

ANTMEN: ESNAFIMIZDAN ALIŞVERİŞ YAPACAĞIZ

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise çağın geliştiğini ve gelişen çağ ile birlikte teknoloji ve inovasyon gibi kelimelerin çok kullanılmaya başlandığını kaydetti. Esnaf ve sanatkar olmadığı takdirde bunların hiç birinin olmayacağını belirten Antmen şöyle devam etti: “Sizler yüzyıllardır dayanışma içinde dürüst bir şekilde çalışarak Türkiye’yi önemli bir yere getirdiniz. Sıkıntılı günler yaşıyoruz. Daha çok çalışarak daha çok üreterek bu kötü günleri aşabiliriz. Ama bizlere, halkımıza da bir şeyler düşüyor. Çarşı esnaflarımızdan alışveriş yapacağız. Mahalle bakkalımıza, manavımıza, kasabımıza, semt pazarımızdan alışveriş yapacağız. Esnafımız ve sanatkarımız bizim için üretiyorsa bize kolaylık sağlıyorsa bizde halk olarak onların yanında olacağız. Onlarla dayanışacağız.”

ÖZKAN: ESNAFLAR BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan ise konuşmasında

esnaf ve sanatkarlara Türkiye’nin kalkınmasına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür  etti.

Esnaf ve sanatkarın sadece ticaretle uğraşan bir kesim olmadığını vurgulayan Özkan “Eğer bugün bağımsız güçlü bir ülke, geleceğe umutla bakan bir ülke isek bunu en çokta esnafımıza sanatkarımıza onların yaşattığı ahilik kültürüne borçluyuz” dedi.

Esnafın her yeni güne yeni bir heyecan ve yeni bir umutla uyandığını anlatan Özkan şunları söyledi: “Dükkanı besmele ile, dua ile açar. Akşamda kazandığına hamdeder. Esnafımız akşam olunca sadece alacaklarının, vereceklerinin hesabını yapmaz. O gün ülke için millet için çalışanları için yoksullar için ne yaptığının muhasebesini yapar. Bu bizim geleneğimizde çok önemli bir yere haizdir. Ülkemizde dış mihraklar üzerinden yapılan tüm saldırılar aldırış etmeden hedeflerinizden sapmadan ekonomik ve siyasi bağımsızlığımızdan zerre kadar taviz vermeden ilerleyeceğiz. Esnaf ve Sanatkar ülkemizin Mersinizin omurgasıdır. Biz her zaman esnaf ve sanatkarımızın yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz.”

VALİ SU: AHİLİK KÜLTÜRÜNÜN TOPLUMSAL GELİŞMEYE KATKISI BÜYÜK

Mersin Valisi Ali İnsan Su ise milletimizin sahip olduğu zengin kültürel mirası ile dünya medeniyetine bir çok armağanlar sunduğunu kaydetti. Sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu ahilik geleneğinin bu kültürel miras arasında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Vali Su “Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda kurulan Ahilik teşkilatı toplumun sosyal ve kültürel hayatının düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan büyük bir değerler bütünüdür. Ahilik teşkilatı mesleki değerler yanında toplumda sevgi, saygı, kardeşlik dayanışma ve yardımlaşma hasletleri ile toplumsal gelişmeye çok önemli katkılar sunan bir teşkilattır. Bizi biz yapan değerlerimizi en güzel şekilde yansıtan bu sosyo-ekonomik sistem yüzyıllar boyunca toplumsal yapımızın bozulmadan sürdürülmesinde büyük bir önem arzetmektedir” diye konuştu.

Ecdad tarafından uygulanan bu sistemin günümüzde de esnaflar tarafından benimsenerek yaşatılmasının oldukça önemli olduğunu anlatan Su, “Onlar güler yüzleri ile vatandaşlarımıza hizmet ediyor. Bizlerde sizlere tüm vatandaşlarımıza esnafımıza sanatkarımıza tüccarımıza herkese hizmet etmeye devam edeceğiz. Bizlerde sizler için varız” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri Halk Oyunları gösterisi sundu. Tiyatro ekibi tarafından Geleneksel Şed kuşatma töreninin nasıl yapıldığı gösterildi.

Mersin’de yılın çırağı seçilen Sinan Candemir, yılın kalfası seçilen Hasan Karaca’ya ödüller verilirken, yılın Ahisi seçilen Tahsin Çay’ın kaftanını Mersin Valisi Ali İhsan Su giydirdi.

Öte yandan Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer tarafından Ahilik Kaftanı giydirilerek kuşak bağlandı. Mersin’deki esnaf odaları tarafından yaptığı hizmetler nedeniyle Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer’e sürpriz yapıldı. Esnafların hediye olarak aldığı kaftanı Dinçer’e Vali Ali ihsan Su giydirdi.

Programa katkıda bulunanlara plaketlerin verildiği etkinlik, Vali Ali İhsan Su ve protokol mensupları vatandaşlara geleneksel Ahilik Pilavı ikramı ile son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort