Önseçim zaman kaybettirir

​CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Vahap Seçer, başkan adayının hakim huzurunda önseçimle belirlenmesi yönündeki çağrılara sıcak bakmadığını söyledi. MHP'nin adayını seçime 7 ay kala belirlediği bir dönemde, hakim huzurunda önseçimin CHP'ye zaman kaybettireceğini ifade eden Seçer, "Önseçim mi, merkez yoklaması mı ayrımını doğru bulmuyorum. Önseçim olmazsa ben sandığa gitmem diyenler var. Önseçim olmasa bile o kardeşlerimizin CHP'lilik bilinciyle sandığa gideceğine eminim" dedi. Seçer, ittifak tartışmalarıyla ilgili olarak da "İttifak konusu benim konum değil. Ama gönül ittifakı, sandık ittifakı benim işim onu da yapacağım, her kesimle yapacağım" ifadelerini kullandı.

Önseçim zaman kaybettirir
Önseçim zaman kaybettirir admin
Bu içerik 1216 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Vahap Seçer, Güney muhabirine yaptığı açıklamada önseçim tartışmaları ve ittifak söylentilerini değerlendirdi.

Siyasetçilerin rakiplerini suçlayıcı, ötekileştirici dil kullanmaları durumunda toplumun gerildiğini ifade eden Vahap Seçer, "Referandumda ve genel seçimlerde toplumun nasıl gerildiğini gördük. MHP lideri Bahçeli şimdi de illet cephesi lafını kullanmış. Terör cephesi, şer cephesi bunlar son derece sıkıntılı söylemler. Bizim yerel seçimlerde mücadele edeceğimiz suçlamaların başında terörle, teröristle, FETÖ ile, PKK ile işbirliği yapıyor propagandası gelecek. Bu yalan propaganda dışında ellerinde argüman yok" dedi.

 

'HER KESİMLE GÖNÜL İTTİFAKI, SANDIK İTTİFAKI YAPACAĞIM'

 

Siyasi partilerin ittifaklar ve işbirlikleri yapabileceklerini, bunun son örneğinin 24 Haziran seçimlerinde görüldüğünü ifade eden Vahap Seçer şunları söyledi:  "Bu kararı verecek olan siyasi partilerin yetkili kurullarındır. Vahap Seçer'in bunu tartışması son derece yanlıştır. Ama ben sadece şunu söylerim. Ben elbette ki HDP'li seçmenin de oyuna talibim. HDP'li yurttaşımın sorunlarını çözmeye de talibim. O da benim vatandaşım, onun acısı da benim acım, MHP'ye, Ak Parti'ye oy veren vatandaşımın acısı da benim acım. Onun için ittifak konusu benim konum değil. Ama gönül ittifakı, sandık ittifakı benim işim onu da yapacağım, herkesimle yapacağım. Ben olduğum gibi davranacağım ve her kesimin de oyunu alacağım ve zorlanmayacağım. Beni zorlayacak bir şey yok. Samimiyetimle, gönlümden, beynimden geçirdiğimiz her türlü değerlendirmemi, tespitimi söyleyeceğim. Efendim ovaya gittik başka konuşalım, dağa gittik başka konuşalım. Hayır, böyle bir şey yok. Benim için doğru olan neyse yurttaşlarıma onu anlatacağım. Gündoğdu Mahallesi'nde ne konuşuyorsam gideceğim Toroslar'ın tepesindeki bir köyde de, dünya görüşüm neyse, benim için doğru olan neyse onu konuşacağım."

 

'SEÇİME 45 GÜN KALA ÖNSEÇİM YAPMAK ZORUNDA KALIRIZ'

 

 

CHP'nin aday belirleme yöntemi merkez yoklaması da olsa, önseçim de olsa, aday olamaması durumunda parti için çalışmaya devam edeceğini ifade eden Vahap Seçer, partide bazı gruplarca dile getirilen önseçim talebine mesafeli yaklaştığını söyledi. Vahap Seçer, önseçim tartışmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Önseçim mi, merkez yoklaması mı ayrımını doğru bulmuyorum. Önseçim olmazsa ben sandığa gitmem diyenler var. Önseçim olmasa bile o kardeşlerimizin CHP'lilik bilinciyle sandığa gideceğine eminim. Onlar bir kızgınlık olarak, o istek yoğunluğu içinde onu söyleyebilir. Ama Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu gören, yerel seçimlerin Türkiye'nin geleceğini nasıl etkileyeceğini bilen her CHP'li sandığa gidecektir. Bırakın sandığa gitmeyi, partisinin başarısı için elinden geleni yapacaktır. Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belirleme yöntemi merkez yoklama da olabilir. Belli veriler üzerinden bu atama yapılabilir. Hakim huzurunda yapılacak önseçimi ben uygun görmüyorum. Hakim huzurunda önseçim olursa elbette katılacağım. Ama ben hakim huzurunda önseçimi bize zaman kaybettireceği için uygun görmüyorum. Bakın eylül ayı başındayız, önemli rakiplerimizden biri adayını açıkladı. Eğer biz hakim huzurunda önseçim yapacaksak bunu getirip YSK önümüze koyacak. Biz keyfimize göre bir önseçim takvimi yapamayız. YSK'nın belirlediği tarih de seçimlerden 45 gün öncesine denk gelir. Düşünün  rakibimiz 4 ay önce adayını açıklamış, biz seçime 45 gün kala önseçim yapacağız ve ben önseçimden çıkarsam rakibimizle aramızdaki 4 ayı kapatmaya çalışacağım. Ben bunun için hakim huzurunda önseçimi doğru bulmuyorum. Genel merkez bu konuda riski alacaktır ve kararını verecektir. Temelde takvim açısından çekince koyuyorum ama başka çekincelerim de var. Doğru sonucu almak için üye yapınızın ideal olması lazım. Keşke üye yapısı, CHP'ye katkı sunan, aidatını ödeyen, eğitim çalışmalarına katılan üyelerden oluşacak şekilde düzenlense."

 

'TARSUSLULUĞU KULLANMAYACAĞIM'

 

MHP'nin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz'ı aday göstermemesinin Tarsus kamuoyunda etkili olduğuna işaret eden Vahap Seçer, bu durumun diğer partilerin Tarsuslu adaylar üzerinde yoğunlaşmasına neden olabileceğini söyledi.

Seçer,  "Tarsusluyum, Tarsus'u seviyorum. Elbette gönlüm Mersin'in tamamını seviyor. Tarsus önemli bir ilçe. Seçmenin yüzde 20'sini temsil ediyor. Tarsusluluğu kullanacaksanız bu çok önemli bir oy potansiyeli. Ama ben insanların bu hissiyatını kullanacak şekilde siyaset yapmayacağım. Tarsuslular elbette kendi şehirlerinden belediye başkanı çıkmasını isteyeceklerdir. Belki Vahap Seçer'i yakıştırıyorlarsa, siyasi görüşleri ne olursa olsun gelip oylarını Vahap Seçer'e verecekledir. Ama ben seçim dönemi boyunca bununla ilgili bir söylemde bulunmayacağım" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Sosyal medyada terör propagandasına 3 gözaltı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı
Anamur’da acele kamulaştırma kararı