Esnaftan fırsatçılara tepki

​Esnaf, dükkanının camına 'Dolara inat bizde zam yok' yazdı.

Esnaftan fırsatçılara tepki
Esnaftan fırsatçılara tepki admin
Bu içerik 861 kez okundu.

 ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin'de okul kıyafetleri satan bir esnaf, dolar artışını bahane ederek iğneden ipliğe her ürüne zam yapan fırsatçıları protesto etmek ve ucuz kıyafet arayan velilerin dikkatini çekmek için dükkanının camına 'Dolara inat bizde zam yok' yazılı pankart astı.  Öğrenci kıyafetlerini geçen yılki fiyattan satmaya devam ettiğini belirten esnaf, "Bizim sektörümüzde de fırsatçılık yapanlar var. Adamın elinde geçen seneden malı kalmış. Üzerine yüzde 20 zam koyup bu sene satabilir ama ne yapıyor? Dolara zam geldi deyip yüzde 100 zam koyuyor. Biz herhangi bir zam yapmadık. Geçen sene 25 olanı bu sene de 25'ten satıyoruz" dedi.Okul sezonunun başlamasıyla birlikte on binlerce aile çocuklarının okul ihtiyaçları için mağazalara akın ederken bir çok üründe fiyatların artmış olduğunu gördü. Mersin'in Yenişehir ilçesindeki Alanya Sokağı'nda okul kıyafetleri satan esnaf Bedirhan Kılıç, bu zam fırsatçılığını protesto etmek için dükkanın camına 'Dolara inat bizde zam yok', 'Okul kıyafetinde zam yok. Geçen senenin fiyatlarıyla hizmetinizdeyiz' yazılı pankartlar astı.

Bedirhan Kılıç,  " Her şeye zam geldi. Zam yapılması gereken ürüne de zam yapıldı, yapılması gerekmeyen ürüne de yapıldı. Dolarla ilgili olan ürüne de zam yapıldı, dolarla ilgili olmayan ürüne de yapıldı. Bu bir fırsatçılıktır. Bizim sektörümüzde de fırsatçılık yapanlar var. Adamın elinde geçen seneden malı kalmış. Üzerine yüzde 20 zam koyup bu sene satabilir ama ne yapıyor? Dolar arttı deyip yüzde 100 zam koyuyor. Biz herhangi bir zam yapmadık. Geçen sene 25 olanı bu sene de 25'e satıyoruz. Geçen sene 28 olanı bu sene de 28'e satıyoruz. Benim elimde mal vardı. Ben zaten bu malı dolar yükselmeden almıştım onun için üzerine zam koymama gerek yoktu, koymadım. Bunu yaparsam doğru olmaz. Şu an sipariş versem, dolar yükseldiği için biraz daha pahalı olabilir ama o kadar pahalı olmaz. Dolar misal yüzde 200 artmışsa vatandaş yüzde 400 zam koyuyor. Bu olmaz. Bu zamlar abartılı. Türkiye'yi zor durumda bırakmak olur bu kadar zam yapmak" dedi.

Ortaokul ve lise düzeyinde bir öğrencinin bir yarım kollu tişört için 25 lira, pantolon için 35 lira harcayacağına dikkat çeken Kılıç, "Bu normal fiyattır. Bunun çok üzerindeki fiyatlar normal değil. Bunun iki katı, üç katı fiyat verilmemesi lazım" diye konuştu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı