Cemevi'nde Muharrem Lokması(

​Mersin'de yaşayan Alevi yurttaşlar, Muharrem ve yas ayı dolayısıyla tuttukları oruçlarını Alevi Kültür Derneği Mersin Şubesi Mersin Cemevi'nde düzenlenen lokma törenleriyle açıyor. Her akşam bir hayırsever tarafından verilen lokmanın ardından Muharrem ayı, Kerbela yası ve Alevi kültürü üzerine sohbetler düzenleniyor.

Cemevi'nde Muharrem Lokması(
Cemevi'nde Muharrem Lokması( admin
Bu içerik 685 kez okundu.

Abidin YAĞMUR

 

Hz. Muhammet'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin yıldönümüne denk gelen Muharrem ayı ve yas orucu geçtiğimiz günlerde başladı. 22 Eylül'de sona erecek yas orucunu tutan Alevi yurttaşlar için Mersin Cemevi'nde lokma törenleri düzenleniyor. Lokma töreninde Alevi dedeleri Erdoğan Sevin ve Kazım Açıktepe'nin dua okumasının ardından oruçlar açılıyor ve Muharrem ayı, Kerbela yası ve Alevi kültürü üzerine sohbetler ediliyor.

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz, önceki akşam yapılan lokma töreninin ardından 'Alevi kültürü ve gençler' konulu bir sohbet düzenledi.

Kılavuz, "Bir gencin geleceği hepimizin geleceği. Onun için yetiştirdiğimiz gençler bizim geleneklerimizi, inancımızı, kültürümüzü gayet iyi öğrenmeli. Salona bakıyorum yaş ortalamamız 40. İçinde bulunduğumuz ay, bu topraklarda Alevilerin bin yıldır kutsadığı bir ay: Muharrem. Muharrem'deki değerleri bizim çocuklarımız öğrenmezse, gelecekte biz yaşlanırız, burada kalmayız, göçer gideriz, bu kültürü kim yaşatacak? Bu kültürü bizden sonrakilere bırakmalıyız" ifadelerini kullandı.

Ailelere çocuklarını bilgili, saygılı bireyler olarak yetiştirmelerini öneren Kılavuz, "Biz Aleviler bu toplumda ötekileştirilen bir inancın mensuplarıyız. Çocuklarımız bulundukları birçok yerde Alevi olduklarını söyleyemiyor. Okulda böyle, iş yaşamında böyle. Bir başka inancın değerleriyle yetişiyor. Bir seyidin çocuğu olarak söylüyorum. Ben Ankara'daki yüksekokula gidene kadar Alevi olduğumu söylemedim. Babam Elazığ Lisesi'ne bizi ziyarete geldiğinde Alevi olduğunuzu söylemeyin derdi. Uzun yıllar Aleviler çocuklarına bunu telkin ettiler. Bugün bir fabrikada 70-80 kişi çalışıyorsa, bunun içinde beş on Alevi varsa ben Aleviyim demiyor. İçinde bulunduğumuz koşullar bizi öyle bir hale getirmiş ki Alevi olduğunu söyleyemiyorlar" dedi.

Ailelere kız erkek çocuk ayrımı yapmadan çocuklarını okutmalarını öneren Kılavuz sözlerini şöyle sürdürdü: "Çocuklarımızı okutmalıyız. Çocuklarımız meslek öğrenmeli. Dil öğrenmeli. Aile bütün varlığını çocuklarına harcamalı. Ne yaparsanız yapın çocuklarınızı eğitin. Kız çocukları birinci derece önemli. Onlar ön planda olmalı, onlar mutlaka okutulmalı, meslek sahibi olmalı, erkeğin eline bakmamalı. Eğer aile kızını okutmazsa büyük bir vebal işler. Çünkü evladın kızı erkeği olmaz. Evlatlar eşit olmalı ama mümkünse kız çocukları bir adım önde tutulmalı. Alevi erkanı bunu gerektirir."

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı