​Gençler, bilimle buluşacak!

​Mersin, 28 Eylül'de Avrupa'nın 300 şehriyle eşzamanlı olarak 'Avrupalı Araştırmacılar Bilim Gecesi' etkinliğine evsahipliği yapacak. Avrupa Komisyonu desteğiyle yapılan, çocuklara ve gençlere yönelik etkinlik kapsamında atölye çalışmaları, proje sergileri yapılacak. Gece 22.00-24.00 saatleri arasında çocuklar ve gençler teleskopla derin uzay gözlemi yapacak. TÜBİTAK desteğiyle yapılan 3. Mersin Bilim Şenliği'ne de 5 kıta, 16 ülkeden araştırmacılar katılacak.

​Gençler, bilimle buluşacak!
​Gençler, bilimle buluşacak! admin
Bu içerik 308 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Mersinli gençler ve çocuklar, eylül ayının sonunda iki önemli bilim etkinliğine katılma fırsatı yakalayacak. Bilim Gecesi ve Bilim Şenliği etkinlikleri çeşitli ülkelerden ve yurdun çeşitli şehirlerinden araştırmacıları da Mersin'de bir araya getirecek.

Mersin Üniversitesi'nin koordinesinde, Avrupa Komisyonu desteğiyle düzenlenecek olan Mersin ScienceNight -'Avrupalı Araştırmacılar Mersin Bilim Gecesi etkinliği ile TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirilecek olan 3. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği'nin tanıtımı Divan Otel'de yapıldı.

 

Etkinliklerle ilgili bilgi veren proje koordinatörü Soner Yurttaş,  "Bu sene iki proje desteğiyle süreci yönetiyoruz. Bu desteklerden biri Avrupa Komisyonu'ndan. Bilim Gecesi projesi, 2018 yılında Türkiye'den sadece Mersin'de uygulanacak. 2005 yılından beri Avrupa Komisyonu Avrupalı araştırmacılar adıyla Avrupa'nın bütün şehirlerinde eşzamanlı etkinlik organize ediyor. 300 şehirde eşzamanlı olarak bilim gecesi organize ediliyor. Türkiye'den sadece Mersin bu konuda fon almayı başardı.  Avrupalı araştırmacılar etkinliği her yıl eylül ayının son cumasında kutlanır. Bizde de 28 Eylül Cuma günü CNR Mersin Fuar Merkezi'nde etkinlikler yapılacak. Saat 13.00'te ziyarete açılacak ve gece 24.00'e kadar sürecek. Çeşitli atölye çalışmaları olacak. Gece 22.00'den sonra da gökyüzü gözetleme şenliği yapılacak.  3. Bilim Şenliği TÜBİTAK fonlarıyla yapılıyor. Bu sene 5 kıtaya ulaştık. 29-30 Eylül arasında yapılacak. Bilim şenliği saat 10.00 ila 17.00 arasında halka açık olacak" dedi.

Toplantıda söz alan Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet İsmail Yağcı da, "İki önemli etkinliği Mersin Üniversitesi koordinesinde düzenlemekten mutluluk duyuyoruz. Biliyorsunuz üniversitelerin amaçları eğitim, araştırma ve toplum hizmetleri olarak özetlenebilir. Biz bunlardan özellikle toplum hizmetlerini, toplumun bütün katmanlarına bilim konusunu anlatmak, gençlere bilimi sevdirmek, ülkemizin bilimde geri kalmışlığını gidermek için, gençlerimizi bilime kanalize etmek için böyle iki güzel etkinliği düzenliyoruz. Bundan da büyük gurur duyuyoruz. Bilimin amacı keşfetmektir, keşif yapmaktır. İnsanlığın, dünyanın yararına olabilecek bilimsel keşifleri, teknolojik ürünleri ortaya koymaktır. Keşfetmenin olmazsa olmazı ise merak etmektir. Gençlerde, çocuklarda merak duygusunu uyandıracak etkinlikler yapmak üniversitelerin temel amacı olmalıdır. Bunu yapmazsak diğer amaçlarımızı gerçekleştiremeyiz" diye konuştu.

Mersin Bilim Gecesi'nin ülkemizde ilk kez Mersin'de uygulanacağını kaydeden Yağcı, " Bunun için çok sayıda üniversite ve yerel yönetimlerden destek aldık. Bu  etkinlik üniversiteler arasında, kurumlar arasında işbirliğinin güzel bir örneği oldu. Etkinliğe 30 bin kişilik katılım bekleniyor" ifadelerini kullandı.

Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz ise,  "Mersin Bilim Şenliği'nin üçüncüsünü yapacağız. 2016'da ilki ulusal düzeyde yapılmıştı. Geçen sene çok güzel bir katılımla 10 ülkeden katılım oldu. Bu başlangıç açısından alkışlanacak bir başarı.  Birinci amacımız gençliği bilimle buluşturmak, bilimle tanıştırmak. Bilimle tanıştırabilmek için gençlerin merakını artırmak gerekiyor. İlimiz proje üretmede başarısız sayılacak illerden değil. Okullarımız proje üretmede liderliği 3 yıldır elinde tutuyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüz proje üretmede başarılı bir grafik sergiliyor. İnşallah bu başarı grafiğini sürdürecektir" diye konuştu.

 

258 ARAŞTIRMACI KATILACAK

 

3. Mersin Bilim Şenliği'ne bu yıl uluslararası düzeyde 5 kıta 16 ülkeden 34 araştırmacı, ulusal düzeyde 34 şehir 48 kurumdan 96 araştırmacı, yerel düzeyde 3 üniversite 16 kurumdan 128 araştırmacı olmak üzere toplam 258 araştırmacı katılacak. Şenlikte Moğolistan, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Kolombiya, KKTC, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Polonya, Avusturya, İran, Romanya, Macaristan, Etiyopya, Hollanda, Finlandiya ve Portekiz'den araştırmacılar yer alacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı