CHP Kadın kollarından karmaeğitimin kaldırılmasına tepki

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, “ Karma eğitimin sonlandırılması girişimine izin vermeyeceğiz” dedi

CHP Kadın kollarından karmaeğitimin kaldırılmasına tepki
CHP Kadın kollarından karmaeğitimin kaldırılmasına tepki admin
Bu içerik 418 kez okundu.

-Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte yapılan değişikliklerle Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezleri’nde karma eğitim yapılması şartını kaldırdı. Konuyla ilgili tepkisini yaptığı açıklamaya dile getirenCumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Milli Eğitim Bakanlığı’nın karma eğitimin sonlandırılmasına zemin hazırlayan değişikliğine; “Ülkemizin karanlığa mahkum edilmesine izin vermeyeceğiz” sözleriyle tepki gösterdi.

 Amacın laik eğitim sistemini ortadan kaldırmak olduğu görüşünü savunan  Köşe, “Ülkeyi karanlığa götürmek isteyen bu anlayış, cumhuriyetin kurduğu eğitim kurumlarının içini boşalttı. Dar gelirli ailelerin çocuklarının nitelikli eğitim olanaklarını ellerinden alarak onları tarikatlara, cemaatlere mahkum etti. Evrensel ilkeler ve ulusal öncelikler yerine, hamasi ve siyasi söylemlerle, öğrenciler ideolojik müfredata maruz bırakıldı. Toplumun ortak iyi, doğru ve güzel anlayışını destekleyecek bir eğitim anlayışı yerine, partizanca anlayış benimsendi.Karma eğitim sisteminde yapılmak istenen değişiklikle de çağdaş laik eğitim sistemi ortadan kaldırılmak isteniyor.

Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet değerleri ışığında çağdaş, demokratik, laik, bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı nitelikli, parasız eğitim herkesin hakkı. Ülkemizin karanlığa mahkum edilmesine izin vermeyeceğiz. Demokratik, laik, bilimsel eğitim mücadelemiz sürecek” dedi. (Bülten)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı