Uluslararası Akademik Çalışmalar Sempozyumu gerçekleştirildi

​Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, MEÜEğitim Fakültesi ve Eğitim, Kültür ve Birliktelik Derneği işbirliğinde düzenlenen Sempozyumda yaptığı konuşmada, Türk ve dünya tarihi hakkında bilgiler verirken, tarih yazımının öneminden bahsetti. Prof. Dr. Turan, “Tarihte olayların önemli olup olmadığı sonucuna olayların etkilerini gördükten sonra karar veririz. Tarihin matematiği bu kadar basittir.” dedi.

Uluslararası Akademik Çalışmalar Sempozyumu gerçekleştirildi
Uluslararası Akademik Çalışmalar Sempozyumu gerçekleştirildi admin
Bu içerik 431 kez okundu.

-Mersin Üniversitesi(MEÜ) Eğitim Fakültesi ve Eğitim, Kültür ve Birliktelik Derneği işbirliğinde düzenlenen ‘1. Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu gerçekleştirildi.  Mersin Üniversitesi basın merkezinden yapılan açıklama göre bu yıl faaliyete geçen Üniversitemiz Eğitim Fakültesi yeni binasında yer alan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Konferans Salonu’nda yapılan açılış törenine; Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Berçem, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Serap Kurtcu, Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar ve Rektör Danışmanlarımız Prof. Dr. Murat Yakar ile Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade’nin yanı sıra, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Sempozyum davetli konuşmacısı Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk ve dünya tarihi hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, tarih yazımının öneminden bahsetti. Prof. Dr. Turan, “Tarihte olayların önemli olup olmadığı sonucuna olayların etkilerini gördükten sonra karar veririz. Tarihin matematiği bu kadar basittir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, katılımcılara ve bu toplantının gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Prof. Dr. Çamsarı, “Bu toplantı umarım gelecek yıllarda gelenekselleşir. Ben ilk kez kendi adımın olduğu salonda toplantıya katılıyorum. Etkinliğin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Diye konuştu.Sempozyum düzenleme kurulu adına konuşan Rektör Danışmanı Prof. Dr. Murat Yakar ise, sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmek için toplumların bilim ve teknoloji çağının gereksinimleri olan bilimsel değişime aynı hızla ayak uydurmaları gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Yakar, “Bu sebeple toplumu oluşturan bireylerin yaşadıkları çevreyi bilimsel ve teknolojik olarak anlayabilecek, yorumlayabilecek ve çıkarımlarda bulunarak harekete geçebilecek kapasite ve algılama yeteneğine sahip olmaları ve bilimsel bakış açısı kazanmaları önemlidir. Bu kapsamda sempozyumumuzun amacı akademik çalışmaların disiplinler arası bir yaklaşım olan paydaşlarını sağlayarak gerek Türkiye gerekse dünya çapında yapılan çalışmaların bilimsel bir ortamda değerlendirilmesine imkân tanımaktadır. “ dedi.

Ardından; Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’a Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, katılımından dolayı teşekkür plaketi sundu. Prof. Dr. Turan da sempozyum düzenleme kurulu adına Çamsarı’ya plaket takdim etti. Balkan Çalışmaları Enstitüsü’nden (Institutefor Balkan Studies) Doç. Dr. Nesrin Osmanovaİspova da Rektörümüze ülkesinden getirdiği hediyeyi takdim etti.

Sempozyuma katkı ve katılımlarından dolayı Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Berçem’e Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel’e Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar, Erdemli Belediye Başkanı MükerremTollu’ya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya Rektör Danışmanımız Prof. Dr. Murat Yakar, Gülnar Belediye Meclis Üyesi Melek Yıldız’a Rektör Danışmanımız Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Serap Kurtcu’ya Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondiplaket takdim etti. (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı