Velilerden ‘yıkım’ tepkisi

​Akdeniz İlçesi Nusratiye Mahallesi’ndeki 2 bloklu Cengiz Topel Orta Okulu’nda eğitim-öğretimin başlamasına sayılı günler kala yıkım işlemi başladı. Eğitime yetersiz kaldığı içinA Blok’taki yıkım işlemi nedeniyle 1000’den fazla ilkokul ve anasınıfı öğrencisi 12 derslikli B Blok’ta eğitim görecek. Orta okulda okuyan 900 öğrenci ise eğitim-öğretimlerini Atatürk Anadolu Lisesi binasında sürdürecek. Öğrenci velileri yaz döneminde yapılmayan yıkımın okulların açılmasına günler kala başlamasına tepki gösterdi. Nusratiye Mahalle Muhtarı Mehmet Dindar velilerin inşaat nedeniyle oluşabilecek kaza ve sakatlık nedeniyle tereddütlerinin bulunduğunu söyledi.

Velilerden ‘yıkım’ tepkisi
Velilerden ‘yıkım’ tepkisi admin
Bu içerik 734 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Mersin’de okulların açılmasına sayılı günler kala Cengiz Topel Ortaokulunda başlayan yıkım işi velilerin tepkisine neden oluyor. Veliler 3 aylık yaz döneminde yapılmayan yıkım işinin öğrenciler okulda iken yapılacak olmasının meydana getireceği olumsuzlukların endişesini yaşıyor. Hem ortaokulun hem de ilkokulun eğitim öğretime hazır olmadığını savunan veliler ödenek yokluğu nedeniyle yıkılan binadaki sıra ve masaların belediyenin getirdiği araçlara okul idareci ve öğretmenleri tarafından taşındığını kaydetti.  Yıkıntılar arasında okula gidip gelmesinin endişeni yaşayan veliler sadece emniyet şeridi ile çevrilen inşaatta gerekli tedbirlerin alınmasını istiyor.

Yıldız Altınbaş isimli öğrenci velisi “Okul hijyenik olarak ortam olarak hazır değil. Ana sınıfından bir sınıfta 35 öğrenci var. Kızların erkeklerin kullandığı tuvaleti kullanacağı söyleniyor. Lavabo sorunu var. Öğretmen bize okulu gezdirdi. Çocuğumu gönül rahatlığı ile gönderemeyeceğim” şeklinde konuştu.

Sorunların yıkımla alakasının bulunduğunu ifade eden Altınbaş “Daha önce anaokulu bu yıkılan binada idi. Sonra bu binanın yıkımına başladılar. B bloğa geçtiler. Yıkım için geç kalındı. Sınıfa girdik her yer her yerde. Çocuklar pazartesi okula başlayacak. Bu inşaatın yanında nasıl eğitim öğretim olacak. Suriyeli öğrencilerin yoğunluğu var. Öğretmenler rahat ders anlatamıyor. Birde inşaat girdi işin içine gelde işin içinden çık. Çocuğumdan burada ben nasıl verim alacağım. Set çekeceğiz diyorlar. Set çekseniz ne olacak” ifadelerini kullandı.

Nusratiye Mahallesi Muhtarı Mehmet Dindar ise öğrenci velilerden okullara ilgili çok şikayet aldıklarını ifade ederek talepleri İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürüne taşıdıklarını kaydetti.

“Şu an okulun A Bloğunu’nun yıkımına başlandığını ifade eden Dindar, “1960’lardan kalan bir okul olması nedeniyle 2019 yılına giriyoruz kapasite olarak kaldırmıyor.  İhsaniye Mahallesi’nindeöğrencilerininde bir kısmı buraya geliyor. Nusratiye Mahallesi’nin tamamı buraya geliyor. Birde bu Suriyeli öğrencilerin örgün eğitimleri kapandıktan sonra buraya gelince ister istemez nüfusu 3’e katladı” dedi.

Orta okuldaki sınıf kalabalığı  47-48-50’lere kadar dayanması nedeniyle yetkililerin bir karar aldığını ifade eden Dindar şöyle devam etti: “Bu A Blok’u yıkalım yerine yenisini yapalım dediler. Ancak yıkımın zamanı biraz zamansız oldu. Okullar kapandıktan sonra Haziran ayında yıkıma başlansa idi iyi olacaktı. Vatandaşlar inşaat nedeniyle oluşabilecek kaza ve yaralanmadan dolayı tereddüt ediyor. Bu yüzden ailelerde tereddüt çok fazla”

Dindar, orta okul bölümünün Atatürk lisesine taşındığı ve taşınma işleminin zaman zaman sürdüğünü ifade ederek şunları söyledi: “İlk okul kısmı B Blokta devam edecek. Rehberlik Araştırma Binamız’da ana sınıfı yapıldı. Halihazırda mevcut olan binanın biri yıkılıyor. Daha küçük bir binaya yerleşirken de sıkıntıları beraberinde getiriyor. Yaz dönemi çok ağır işledi. Normalde bunun yapılması gereken ay Haziran idi. Belli bir ihale  süreci var galiba ondan gecikti. Bildiğim kadar oraya takıldı. Öyle bir şey varsa bu yıl değil de seneye bırakılabilirdi. En azından bu kadar mağduriyet olmazdı.”

Dindar yıkılan binanın yerine yapılacak yenisinin ise 3 katlı 32 derslikli olacağını kaydetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz