Mersin'e ekonomik kriz çoktan gelmiş!

​CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, ekonomik krizin etkilerini görmek için şehirleri gezdiklerini, bu kapsamda Mersin'de de görüşmelerde bulunduklarını belirterek, "Gördüğüm şu: Mersin'e ekonomik kriz çoktan gelmiş. Sokaktaki insanımız, 200 liraya doldurduğu fileyi şu anda 400 liraya doldurduğunu söylüyor. Çiftçi biz artık bu koşullarda ne gübre alırız, ne mazot alırız, artık üretmek bizim için çok zor diyor. Esnaf zaten satış yok, borcu borçla kapatıyorduk. Şimdi kredi de bulamıyoruz. Bu dükkanları artık açamayız diyor. Sanayici ben zaten faizle kredi alarak işimi yürütüyordum, bankalar krediyi bana yüzde 40 ile yazıyor diyor. Kriz çoktan Mersin'e gelmiş ve Mersin'de hayatı etkiliyor. Mersin krizi her alanda yaşıyor" dedi. Sarıbal, ekonomik krizden çıkış yollarının belirlenmesi için iktidara Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplama çağrısı yaptı.

Mersin'e ekonomik kriz çoktan gelmiş!
Mersin'e ekonomik kriz çoktan gelmiş! admin
Bu içerik 1429 kez okundu.

 

ABİDİN YAĞMUR

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi bünyesinde oluşturulan Ekonomi Masası çalışmaları kapsamında CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal Mersin'e gelerek çeşitli sektörlerin temsilcileriyle görüştü.

Mersin temaslarıyla ilgili olarak CHP Mersin İl Başkanlığı'nda bir toplantı düzenleyen Orhan Sarıbal, "Eğer bir ülke ekonomisi üç kat büyümüşse halkın refahının üç kat artması, işsizliğin üç kat azalması lazım, ama parametrelerde bunları göremiyoruz. Ekonomik krize Trump meselesi diyen, papaz meselesi diyen, yarattığı her sorun karşısında bir sebep, bir düşman bulan ve havuz medyasıyla halkı inandıran bir iktidar var. Bu krizin temel nedeni ne papazdır, ne Trump'tır. Bu ekonomik kriz 16 yıllık keyfi bir yönetimin sonucudur" dedi.

 

'ÇİFTÇİLERİN BORCU 25, TÜKETİCİNİN BORCU 75 KAT ARTTI'

 

AKP'nin iktidarda olduğu 16 yıl içinde borçlanmanın sürekli arttığını savunan Sarıbal,  "Reel sektörün borcu 16 yılda 25 kat arttı. Sokaktaki insanın, tüketicinin borcu 75 kat arttı. Tarımda 2002 yılında 3 milyon insan vardı. 2017'de 2 milyona düştü. Çiftçinin borcu 25 kat arttı. Yani üretmeden tüketen, kazanmadan harcayan, sonunu hiç hesaplamayan bir ekonomik modelleme üzerinden gidiyoruz. Ülkede ithalat egemen kılındı. Öyle bir egemen kılındı ki canlı hayvan ithalatından et ithalatına, kurufasulyeden oyuncağa kadar hayatın her alanı ithalatla geçmeye başladı. Ve ithalat bu iktidarın yeni ve temel ticaret kapısı oldu. Öyle ki kendi yandaşlarıyla belli ithalatları kontrol altına aldılar. Gıda ithalatında canlı hayvan ithalatında her gelen bakanın kendi tüccarları oldu. Devlet kendi eliyle ithalatı yeni bir sektör haline getirdi" diye konuştu.

 

VARLIK FONU'NA HANEDANLI GÖNDERME

 

Özelleştirmeler yoluyla ülkenin mal varlıklarının, değerlerinin satıldığını belirten Orhan Sarıbal, "Ne yazık ki bugün hiçbir şey kalmadı. Geriye kalan kamu mallarını, size bize ait olan, çocuklarımıza ait olan kamu mallarını istediklerini gibi yönetmek için hanedanlık yeni bir karar almıştı, Varlık Fonu'nu cumhurbaşkanına, ikinci sıra olarak da damadına verdiler. Böyle bir ülkede, böyle bir yönetimin dışarıdan kredi alma olanakları yoktu, alamadılar" dedi.

 

HASILA 500 MİLYAR, DIŞ BORÇ 466 MİLYAR DOLAR

 

Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası'nın yeni dolar kuru üzerinden 500 milyar dolar olduğunu, dış borcun 466 milyar dolar olduğunu kaydeden Sarıbal, "Türkiye'nin artık borç ödeme kabiliyeti düşmüştür. Şu anda Merkez Bankası rezervi 28, 29 milyar dolar civarında. Yılbaşına kadar bu ülkenin 30 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor, bir yılda da 235 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bu sorunları görüp Ekonomik ve Sosyal Konsey'in toplanmasını önerdiklerini ancak konseyin 2009'dan beri toplanmadığını belirten Sarıbal, "Dolayısıyla başıboş, nereye sürüklendiği belli olmayan, kaptanı olmayan bir gemiye dönüştü ülke. O gemide bizler varız. Biz bu ülkeyi bu hale getirdik ama bedelini 81 milyon ödeyecek diyorlar. Bu dışarıdan yapılan bir saldırıdır, ezana yapılan bir saldırıdır demelerinin sebebi bu" dedi.

 

'KRİZ MERSİN'DE HAYATI ETKİLİYOR'

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla bir ekonomi masası kurulduğunu ve tüm yurtta çalışma yürüttüklerini bu kapsamda Mersin'e geldiklerini ifade eden Sarıbal sözlerini şöyle sürdürdü: "Niyetimiz ve muradımız şu: Bu ekonomik kriz Mersin'e geldi mi? Mersin bu ekonomik krizden etkileniyor mu? Bu krizden el birliğiyle nasıl çıkarız? Bunun için Mersin'e geldik. Her alana gitmeye çalıştık. Reel ekonomi temsilcileriyle buluştuk. Gördüğüm şu: Mersin'e ekonomik kriz çoktan gelmiş. Sokaktaki insanımız, 200 liraya doldurduğu fileyi şu anda 400 liraya doldurduğunu söylüyor. Çiftçi biz artık bu koşullarda ne gübre alırız, ne mazot alırız, artık üretmek bizim için çok zor diyor. Esnaf zaten satış yok, borcu borçla kapatıyorduk. Şimdi kredi de bulamıyoruz. Bu dükkanları artık açamayız diyor. Sanayici ben zaten faizle kredi alarak işimi yürütüyordum, bankalar krediyi bana yüzde 40 ile yazıyor diyor. Sanayicilerle bir toplantı yaptık, bir sanayici arkadaşımız Türkiye'de umudu kalmayınca uzak bir ülkeden kredi bulmaya çalışıyordu. Kriz çoktan Mersin'e gelmiş ve Mersin'de hayatı etkiliyor. Tarım kesimi aslında krizi fırsata dönüştürme olanağı vardır. Ürünler ucuzlar ve daha rahat ihraç eder. Ama bugünlerde onu da yapamıyoruz. Mersin krizi her alanda yaşıyor. İşçiler, ne zaman işimize son verilecek endişesiyle yaşıyor. Eğer bu krizin nedenlerini ortaya koymazsak, sadece algı politikalarıyla, bilimden ve akıldan uzak dayatmalarla bu sorunun çözülemeyeceğini biliyoruz. Mersin'den bir kez daha söylüyoruz. Siyasal iktidar inadından vazgeçsin. Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplasın. Sanayiciyi, çiftçiyi, işçiyi dinlesin ve yangının herkesi sardığını görsün. Ve şunu itiraf etsin bu kriz dışarıdan gelen saldırının değil, 16 yıllık kötü yönetimin sonucudur."

 

AKTAY, YEREL YÖNETİME ADAY OLANLARI UYARDI

 

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da, 2 gündür kentin ekonomik dinamikleriyle görüşmeler yaptıklarını ve taleplerini dinlediklerini söyledi. Türkiye ekonomisinin bir kez daha yüksek kur, yüksek enflasyon gibi yapısal sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Aktay, "Aslında,  üretmeyi değil rant dağıtmayı hedefleyen ve yarım asırdır ülke ekonomisine hakim olan zihniyetin yarattığı ve büyüttüğü sorunları yaşıyoruz. Bu zihniyet özellikle son 16 yıldır hukuk tanımaz hale geldi" dedi.

Aktay, yerel seçimlerde belediye başkan aday adayı olan kişilerin, ekonomik krizi Mersin'de durdurmak ve krizin etkilerini azaltmak için yapılacak sosyal projeler konusunda çalışma yapması gerektiğini de ifade etti.

CHP Mersin İl Başkanlığı'ndaki toplantıya Mersin milletvekili Alpay Antmen, Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, önceki dönem milletvekilleri Hüseyin Çamak ve Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları Serdar Erkan ve Selçuk Dereli de katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz