1,6 Milyar yumurta üretildi

​Tavuk yumurtası üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde0,8 arttı.

1,6 Milyar yumurta üretildi
1,6 Milyar yumurta üretildi admin
Bu içerik 595 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Temmuz ayı Tavuk yumurtası Üretimi verisini açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya  göreTürkiye'de Temmuz ayında tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti Tavuk yumurtası üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı.

KESİLEN TAVUK VE HİNDİ ETİ ÜRETİMİ ARTTI

Kesilen tavuk sayısı 112 milyon, kesilen hindi sayısı ise 631 bin adet olduKesilen tavuk sayısı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 9,7 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 azaldı. Temmuz ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 10,4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22 arttı.Tavuk eti üretimi 196 614 ton, hindi eti üretimi ise 7 332 ton olarak gerçekleşti

 Tavuk eti üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 10,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 arttı. Temmuz ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 18,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33 arttı.Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde1,9 azaldı. (Bülten)

 

CHP’den avukatlara yeşil pasaport teklifi(s1

CHP Mersin Milletvekili Avukat Alpay Antmen15 yıldan fazla baroya kayıtlı avukatlara yeşil pasaport verilmesi için kanun teklifi verdi.

 

-CHP Mersin Milletvekili Avukat Alpay Antmen, avukatların yargılamanın temel aktörleri ve savunmanın temsilcileri olduklarını belirterek avukatlara yeşil pasaport verilmesi için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdi.

Teklife göre, serbest avukat olarak baroya kayıtlı çalışanlar, meslekte 15 yılını doldurduklarında yeşil pasaport alabilecek.Teklifin gerekçesinde avukatların kamu görevi yaptığını ve bu nedenle yeşil pasaport alma haklarının bulunduğunu ifade eden Antmen “Yargılamanın temel aktöreleri ve savunmanın temsilcileri olan avukatlar; demokrasinin ve hukuk devletinin olmazsa olmazlarıdır. Hem kutsal savunma hakkı hem de yasal süreçlerin tamamında adeta bel kemiği olan avukatların sık sık yurt dışına çıkma ve hukuksal uyuşmazlıklarla ilgili seyahat etmeleri gerekmektedir. Bugün belirli hizmet süresini tamamlayan devlet memurları yeşil pasaporttan faydalandıkları hâlde süresinin tamamını geçirmiş bile olsa avukatlara böyle bir olanak tanınmamaktadır. Bu adaletin temsilcilerinden olan avukatlara yapılan adaletsizliktir” dedi.

CHP’li Vekil, 2014 yılında konunun takipçisi olacağını belirten dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın sözlerine de kanun teklifinde yer verdi. Teklifte “Ancak bu husustaki kanun teklifleri, Adalet Bakanının kendisi tarafından da desteklemesine rağmen, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından ‘sayı artacak’ gerekçesi ile karşı çıkılarak Meclis Adalet Komisyonunda reddedildi. Bu avukatlara yapılan büyük bir adaletsizliktir” denildi.

Teklifinde Türkiye’nin imzalamış olduğu Havana Kurallarını hatırlatan Alpay Antmen “Ülkemizin de imzaladığı Havana Kurallarında, avukatların yurt içinde ve yurt dışında serbestçe seyahat etme ve müvekkilleriyle görüşebilmeleri gerektiği açıkça belirtilmektedir. Birçok gelişmiş ülkede, avukatların bu ve benzer haklara sahip olduğu da dikkate alındığında bir kamu görevi olan, insanların kutsal savunma haklarını ifa eden avukatların da kapsama alınması doğru olacaktır” dedi. (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz