Liseli genç roman yazdı

Mersin'de lise öğrencisi Evren Sarı, 'Bir Şair Adamın 118 Günlük Öyküsü' adlı ilk romanını okuyucuyla buluşturdu. Romanın ayrıntılarını ve olay örgüsünü 16 yaşından itibaren düşünmeye ve yazmaya başladığını belirten 18 yaşındaki genç yazar, okuyucuyu bir gencin psikolojik bunalımları arasına ilginç bir yolculuğa çıkarıyor.

Liseli genç roman yazdı
Liseli genç roman yazdı admin
Bu içerik 1088 kez okundu.

İbrahim NALÇAKAR

 

-Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi 11. sınıf öğrencisi Evren Sarı, 'Bir Şair Adamın 118 Günlük Öyküsü' adını verdiği ilk romanını İkinci Adam Yayınları'ndan okuyucuyla buluşturdu. Sarı, ilk romanında, anne ve babasını kaybetmiş bir üniversite öğrencisinin psikolojik bunalımları üzerinden 21. yüzyıl insanını irdelemeye çalışıyor.

Genç yazar Evren Sarı, ilk romanının raflardaki yerini almasının hemen ardından gazetemiz Güney'e kitabı hakkında bilgi verdi ve yazarlık hedeflerini anlattı.

2000 yılında Adana'nın Kozan ilçesinde doğduğunu, ilköğretimini Kozan'da tamamladıktan sonra Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi'ne kayıt yaptırdığını anlatan Sarı, "Yazarlığa giriş serüvenim küçük yaşlarda başladı. Ablalarımdan etkilenerek okumaya heves ettim. 10 yaşımdan itibaren babama ve ailemden diğer kişilere mektuplar yazdım. Dünyayı izlemeye başladım. Dünya hakkında metinler, öyküler yazdım. Çeşitli denemeler yazdım. 15 yaşındayken Türk filologu Enver Küçükdoğan beni keşfetti. Yazılarımı gördü, beni edebiyat dünyasına hazırladı. Bu sene yazar Özlem Demiralev'in desteğiyle edebiyat sohbetlerine katılıp edebiyat eğitimleri aldım" dedi.

16 yaşında bir deneme kitabı yazdığını ancak son anda yayınlamaktan vazgeçtiğini anlatan Evren Sarı, 'Bir Şair Adamın 118 Günlük Öyküsü' adını verdiği kitabın okurlara sunulan ilk kitabı olduğunu söyledi.

Sarı, "Bu eser psikolojik bir roman. Psikolojisi duygu bakımından ağır bir romandır. 21. yüzyıl insanlarını sosyolojik gözlemlerim neticesinde yazılan bir kitaptır. Okurların karanlıktan sonra doğan güneşi tadacaklarına eminim. Benim tek amacım kilometrelerce ötedeki insanların yüreğine dokunabilmek.  Kitap 21. yüzyıl toplumunda yaşayan genç bir şairi anlatıyor. Mekan olarak belirsiz. Okuyucu istediği mekanı düşünebilir. Romanın kahramanı şair çöküş yaşıyor. Şair yetim ve öksüz birisi. Annesi babası sonradan vefat ediyor. Hayatına kendi başına devam etmek zorunda kalıyor. Çok fazla yalnızlık duygusu yaşıyor.  21. yüzyıl gözlemlerine dayanarak insanların hepsinin aynı evde yabancı bir varlık oldukları gerçeğini yansıtıyor. Şairimiz 21. yüzyıldaki gibi ilişkiler yaşıyor ama kendisi daha çok maziye özlem duyuyor. Bilmediği, hayal ettiği bir maziye özlem duyuyor" ifadelerini kullandı.

Kitabın hazırlıklarına 16 yaşında başladığını, 2 yıl boyunca olay örgüsünü ve olayı düşündüğünü belirten Evren Sarı,  "Aslında ilk başta boş zamanlarımda yaptığım bir eylemdi. Bu süre içinde bende de değişimler oldu ve odama kapanıp yazmaya başladım. 4 ay boyunca gece gündüz yazdım. 2 yıl boyunca düşünüp tasarladıklarımı derleyip yazdım.  Çevrem bu kitabı bekliyordu, merak ediyordu. Onlar aceleciydi, ben o kadar aceleci değildim. Sonunda kitabı İkinci Adam Yayınları'ndan yayınladık" dedi.

İmza gününde beklediğinin üzerinde bir ilgi olduğunu ifade eden Evren Sarı, " Saat 3'ten akşam 9'a kadar yoğun bir imza günü yaşadık. Bundan sonra da imza günleri olacak. Yayınevimizin belirlediği fuarlarda imza günümüz olacak. Kitap bütün ulusal kitap mağazalarında bulunabilir. Yazarlıkta hadi bir kitap yazayım deyince olmuyor. Bir şeylerden etkilenince içimize kapanıyoruz ve bunun adı gelecekte roman oluyor. Şu anda öyle hazırlıklar var. Roman dışında da yazarlık faaliyetimi sürdürüyorum. Mornata edebiyat sitesinde büyük rağbet gördüm. Genç bir yazar olduğum halde teşvik ediyorlar. Yazılarım çok okunuyor. 2016'da Mornata'nın en çok okunan üçüncü yazarı oldum. 2017'de de Mornata'nın en çok okunan yazarı oldum. İzmir Virgül dergisinden teklif aldım ve oraya da zaman zaman yazıyorum."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz