Mobilya ihracatı ihracatçının yüzünü güldürdü

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB)'nin 7 aylık toplam ihracatı 331,9 milyon dolar oldu.

Mobilya ihracatı ihracatçının yüzünü güldürdü
Mobilya ihracatı ihracatçının yüzünü güldürdü admin
Bu içerik 604 kez okundu.

-Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer,2018 yılı Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kılıçer, Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) ihracatının Temmuz ayında 44 milyon 757 bin dolarolarak gerçekleştiğini, 7 aylık toplam ihracatının ise 331 milyon 989 bin dolar olduğunu kaydetti.

AKAMİB TEMMUZ AYI İHRACATINDA IRAK'I İSRAİL VE ALMANYA TAKİP ETTİ

Türkiye geneli ve AKAMİB olarak sektörün Temmuz ayında en önemli pazarının Irak olduğunu vurgulayan Kılıçer, “AKAMİB ihracatında Irak pazarını İsrail ve Almanya takip etti. Türkiye sektör ihracatında temmuz ayında Libya'ya gerçekleşen ihracattaki yükseliş dikkat çekti” şeklinde bilgi verdi.Ocak-Temmuz 7 aylık dönemde Mobilyalar ürün grubunun, AKAMİB ihracatında yüzde 64 paya sahip olduğunu ve ihracat değerinin 211 milyon 661 bin doları bulduğunu aktaran Kılıçer, Kayseri'nin 7 aylık dönemde sektör ihracatında Türkiye genelinde 4. sırada yer aldığını da sözlerine ekledi.

KAYSERİ MOBİLYA VE MOBİLYA YAN SANAYİ UR-GE PROJESİ 22 FİRMA İLE START ALDI

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği bünyesinde Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi sektörleri için T.C. Ticaret Bakanlığı'nca onaylanan Ur-Ge (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) Projesi'nin geçtiğimiz hafta yapılan açılış toplantısı ile faaliyetlerine başladığının müjdesini de veren Kılıçer, “22 firmadan 40'a yakın temsilcinin ve AKAMİB Yönetim Kurulu'nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda firmalara proje kapsamında yapılacak faaliyetler ve izlenecek yol ile ilgili bilgiler aktardık.  Firma temsilcilerine toplantıya ve projeye gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 UR-GE PROJESİ İLE ALTERNATİF PAZARLAR BULUNACAK

Kılıçer, Bakanlık tarafından yüzde 75 oranında desteklenen projenin, AKAMİB proje yürütücülüğünde faaliyetlerine prefinansman avantajı ile devam edeceği bilgisini paylaşarak, “Başta Kayseri ili sanayisi ve Türkiye ekonomisi için önem arz eden Mobilya sektörünün ihracatını artırmak amacıyla, hali hazırda ulusal pazarda olduğu gibi uluslararası pazarda da aktif olan firmalarımızın pazar çeşitliliğini artırarak, alternatif pazarlar bularak bölgemize ve ülkemize katkı sağlamak için yola çıktık. Pazar araştırmasının ardından vakit kaymeden pazarlama heyetlerine başlayacağız” dedi.  

AKAMİB'DEN KURUM ZİYARETLERİ 

URGE Açılış Toplantısı öncesinde AKAMİB Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri OSB Müdürlüğü ve Kayseri Mobilya Sanayiciler Derneği'ni de ziyaret ettiklerine değinen Kılıçer, “Toplantılarda güncel ekonomik durum tartışılırken, sektör ihracatı için neler yapılabileceği görüşüldü. Devlet desteklerinin, firma taleplerinin ve ihracatta yaşanan sorunların gündeme çıktığı toplantılarda sektör ve üye firmalar için ortak faaliyetler gerçekleştirilmesi için karara varıldı. Sektör ihracatımızı artırmak adına kurum ziyaretlerimiz ve faaliyetleri ile çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” şeklinde konuştu. (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı